Gazetecilik

Bizi susturmaya çalışanlara karşı mesleğimizi savunacağız

Gözaltına alınıp tutuklanan meslektaşları için açıklama yapmak isterken gözaltına alınan Evrensel muhabiri Eylem Nazlıer yazdı.

Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan 2 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan gazetecilerden Beritan Canözer ve Mehmetşah Oruç hakkında tutuklama kararı verildi.

Zemo Ağgöz: Başımı eğmiyorum diye 5 defa çekim yaptılar

Gözaltına alınan gazeteci Zemo Ağgöz, polislerin başını eğemedikleri için 5 defa çekim yaptıklarını, ‘Telefonun şarjı bitti’, ‘Ters ışık’ diyerek film gibi çekimleri tekrarladıklarını anlattı.

Gazetecilere baskın: Susturamazsınız| Ekmek ve Gül

Gazetecilere dönük baskıları ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformunun başlattığı ‘Kadın Gazetecilere Özgürlük’ kampanyasını Gazeteci Beritan Canözer ile konuştuk.

Basına yönelik saldırılara karşı gazetecilik öğrencileri ‘susmamalıyız’ diyor!

Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinden Gazetecilik Bölümü öğrencisi kadınlar son dönemde basın özgürlüğüne karşı artan saldırılara ve baskılara tepki gösterdiler.

Cezaevindeki gazeteciler bir an önce tahliye edilmeli

Gazeteci tutuklanmalarına tepki gösteren gazetecilerin oluşturduğu Haberin Var Mı? inisiyatifi cezaevindeki gazetecilerin salgın nedeniyle bir an önce tahliye edilmesini istedi.

Urooj Ikbal gazeteciliği bırakmayı reddettiği için mi öldürüldü?

Pakistan’da gazeteci Urooj Ikbal'un, gazeteciliği bırakmadığı gerekçesiyle eski eşi Dilawer Ali tarafından öldürüldüğü iddia edildi!

GÜNÜN KADINI: Vasfiye Özkoçak

Türkiye’nin ilk kadın adliye muhabiri olan Vasfiye Özkoçak: Gazeteciyim, kongrenizi izlemek için geldim, diyerek kendimi tanıttım. Şaşkın şaşkın bakıp, ‘Olmaz öyle şey’ dediler.

Hayatta görev dağılımı eşit değil, meslekte de öyle!

Gazeteciler Bayramında kadın gazeteciler: Erkek egemen medyada ayrımcılık ve şiddet had safhada, yazı işleri masası erkekler klübü gibi... Ama bu cinsiyetçi teamüller kadınlarla değişecek.

GÜNÜN KAMPANYASI: Kadın gazetecilerin hakları korunmalı

MADA, Filistin’deki kadın gazetecilerin haklarının korunması için “Kadın gazetecilerin hakları korunmalı” diyerek kampanya başlattı.

GÜNÜN FİLMİ: Spotlight

Amerika’da Boston Globe gazetesinde çalışan bir grup gazetecinin kiliselerde yaşanan çocuk istismarını gözler önüne serdiği gerçek bir hikaye.

Emani al Rahmun’un yazılmayan hikayesi

Emani al Rahmun’un hikayesi, zorunlu göçle Türkiye’ye sığınan birçok başka kadının da hikayesi. Ve bu hikaye daha bitmedi, tüm acımasızlığıyla ve şiddetiyle devam ediyor.

Namlunun ucundaki kadın gazeteciler

Uzakta değil yanı başımızda!