göçmen kadınlar

Yıkım kararını kaldırmak için Suriyeli kadından 'cinsel ilişki' talep etti

Suriyeli bir kadına cinsel ilişki karşılığında yıkım kararını kaldırtmayı teklif eden Aksu Belediyesi Yapı Denetim Müdürü Nevzat Avcı için 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Nastya'yı öldürdüğünü itiraf eden erkeğe 'delil yetersizliği'nden beraat

Anastasiia Emelianova'nı kesici aletle katleden Mohammad Nizar Arnabeh’in cinayet itiraflarına rağmen mahkeme sanık hakkında verdiği beraat kararının gerekçesini delil yetersizliğine dayandırdı.

Savaştan kaçtık sömürünün kurbanı olduk

‘Ülkemden çıkarak buraya geldiğim süreçte birçok yaşlı, genç, kadın öldü. Mezarları bile yok. Her ülkenin kolluk kuvvetleri, bize yapmadıklarını bırakmadılar. Biz bunu hak etmedik.’

Metro istasyonunda kadın mülteciye polis işkencesi: 3 kişi gözaltı

Mecidiyeköy metrosunda polis, mülteci bir kadını darp ederek gözaltına aldı. Olayı görüntüleyen gazeteci Ekim Veyisoğlu ve Ekin Emeksiz de gözaltına alındı.

İranlı aktris Shailin Asadollahi gördüğü şiddeti ihbar etti, GGM’ye gönderildi

İranlı aktris Shailin Asadollahi İstanbul’da darbedilince başvurduğu polis tarafından sınır dışı edilmek üzere GGM’ye gönderildi. Av. Hayriye Buse Bergamalı meseleye ilişkin Ekmek ve Gül'e konuştu.

Öteki Paris’te banliyölerin isyanı: Polis tarafından çocukları öldürülen anneler en önde

Fransa’da yükselen sağ, Paris banliyöler ile merkez arasında kutuplaştırmayı derinleştiriyor, ucuz iş gücünün önemli bir kısmını oluşturan göçmen kadınlar şiddet ve baskıya karşı savunmasız kalıyor.

Sevda Karaca göçmen kadınlarla buluştu: ‘Gaziantep'i göçmen düşmanlığıyla emekçileri birbirine kırdıranlara bırakmayacağız’

Gaziantep Milletvekili Adayı Sevda Karaca, Şahveli Mahallesi’nde göçmen kadınlarla buluştu: ‘Biz artık savaş ve ayrımcılık istemiyoruz, huzur ve güven içinde yaşamak istiyoruz’

Patronların insafına terk edilen mülteci bir kadın olarak anlatıyorum!

‘Ben iki yıldır Türkiye’deyim. Bir yıldır da tekstilde çalışıyorum. Mülteci olunca patronların ve ustabaşıların insafına kalıyorsun. Herkese asgari ücret, fazla mesai var bize yok.’

Uluslararası Göç Örgütü: Dünyada 281 milyon göçmenin 135 milyonu kadın

Uluslararası Göç Örgütünün yayımladığı rapora göre dünya genelinde 281 milyon göçmen var. Göçmenlerin 135 milyonu kadın, 146 milyonu erkek. Dünyada göçmen sayısı son 50 yılda 3 kat arttı.

Cinsel saldırıya maruz kalan İranlı K.: O adam dışarıdayken 6 ay benim için nasıl geçecek?

İranlı K. patronu Said Fetrati’nin arkadaşı Metin Karabayır’ın tecavüzüne maruz kaldı, hamile kaldı, kürtaj yaptırdı. K. ve anne ölüm tehditleri alırken şikayetçi oldu, ancak tecavüz faili serbest.

Göçmen Kadınlar Birliği'nden kadınlar çalışmalarını anlatıyor

Frankfurt'ta 8. Kongresi'ni gerçekleştiren Göçmen Kadınlar Birliği'nden delege kadınlar çalışmalarını, pandemide karşılaştıkları zorlukları, kadınların yan yana gelme kararlılığını anlattı.

Kadınlar: Almanya‘ya geliş ve kalış…

Çoğumuz özellikle göç sürecindeki kadınları, 'gurbet'le 'vatan' arasında gidiş gelişleri, Almanya'ya alışamamaları, dil bilmezlikleri, acıları, hasretleriyle tanırız. Ama bu iki kadın öyle değil...

60 yıllık göç ve işçi kadınların mücadelesi: 50 fenig zam!

16 Temmuz 1973’te Hella fabrikalarında çalışan çoğu kadın ‘misafir işçi’nin grev çağrısını yapanlardan biri de Irina Vavitsa. Irina şimdi 71 yaşında ve IG Metall üyesi. O günleri anlatıyor...

‘Misafir’ kadın işçiler: 60 yıllık tanınma ve eşitlik mücadelesi

‘Misafir’ işçiler yabancı, göçmen, Alman-Türk veya göç geçmişi olan kişiler oldu. Onlara ilk nesilden kadınlar da dahildi.

Almanya’ya işçi göçünün 60’ıncı yılı| Kadınların gözünden göç

Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60’ıncı yılında Yönetmen ve Senarist Didem Şahin, Göçmen İşçi Nermin’in hayatına odaklanan ‘Acı ve Tatlı’ ile kadınları beyaz perdeye taşıdı.

Bizimkisi üç kuşak kadının göç hikayesi

Türkiye’den Almanya’ya göç hikayelerinin anlatıldığı ‘İş ve Göç: Buradan Hikayeler’ sergisi 13 Kasım’da açılacak. Sergide bir köşesi olan Nevriye Koç Cerit de göç hikayelerini Ekmek ve Gül’e anlattı.

Tecavüz girişiminde bulunan İ.B. hakkında 13 yıl hapis istendi

Yanında çalışan göçmen kadına tecavüz girişiminde bulunan ve kadın dayanışmasıyla engellenen diş hekimi İ.B. hakkında 13 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Afgan Sahar: ‘Suçlu sizsiniz’ diyorlar benim bir suçum yok

Taliban tehditleri nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Sahar ve ailesi, kaçak olarak çıktığı göç yollarında da ölüm korkusu yaşamış. Aile şimdiyse yoksulluk ve ayrımcılıkla mücadele ediyor.

İbis Otel’in göçmen kadın işçilerinin 8 aylık direnişi kazanımla sonuçlandı

Ücret artışı ve daha iyi çalışma koşulları için CGT-HPE sendikasında örgütlenen Paris Batignolles’daki İbis Otel kat görevlileri 8 aydır grevdeydi. Direnişleri sonucunda kadın işçiler kazandı.

Göçmen ev işçisi kadınlara yönelik şiddet ve sömürü pandemiyle arttı

Ev işçisi göçmen kadınlara yönelik şaibeli ölüm ve şiddete sürekli yenileri ekleniyor. Veriler, bu kadınlara yönelik şiddet, sömürü ve tacizin pandemide arttığını gösteriyor.