günün filmi

GÜNÜN FİLMİ: Òlòtūré

Lagos’da yaşayan genç bir gazeteci, insan kaçakçılığı yapan örgütü deşifre etmek için aralarına sızmaya çalışır ve istismar edilen kadınların şiddetle dolu dünyasına şahit olur…

GÜNÜN FİLMİ: Yeminli Bakireler

Bir Arnavut geleneğinden yola çıkılarak toplumsal cinsiyeti ve kadın olmayı konu edinen Yeminli Bakireler, ikinci sınıf olmayı kabul etmeyerek Mark olan Hana’yı ve değişen yaşamını anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Antebellum

Başarılı bir yazar olan ve kadın hakları için mücadele veren Veronica Henley, anlam veremediği bir şekilde kendisini köleliğin hâlâ devam ettiği 19. yüzyılda, akrabalarıyla birlikte bulur.

GÜNÜN FİLMİ: Cadı Üçlemesi 13+

Koşmak ister, koşamaz. Haykırmak ister, sesi çıkmaz. Şeytanların arasında, 14 yaşında.

GÜNÜN FİLMİ: Sinek kuşu

‘Sinek Kuşu’ (Bolsae House of Hummingbird) filmi, ergenlik, eğitim, aile ve toplum baskısı kavramlarını ele alır.

GÜNÜN FİLMİ: Sahtekar

Orijinal ismi Changeling olan filmde, Angelina Jolie harika performansıyla alkışı hakediyor.

GÜNÜN FİLMİ: Her şey yolunda | 1972

Amerikalı bir kadın gazeteci ile Fransız reklamcı/yönetmen eşinin gözünden grevdeki bir fabrikada yaşananları anlatan Her şey yolunda sizi geçmiş yılların mücadele tarihine götürecek…

GÜNÜN FİLMİ: Ana yurdu

Anne ve kızının arasındaki ilişkiyi merkeze alan Ana Yurdu filmi, web sitesinde ücretsiz izlenime açıldı.

GÜNÜN FİLMİ: Aydede

Bekir ve annesi Rabia’nın yoksulluk içinde yaşadığı sorunlar, hayaller ve yaşam mücadelesini konu alan ‘Aydede’ filminde Ezgi Mola başarılı bir oyunculuk sergiliyor…

GÜNÜN FİLMİ: Taş bebek

Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan Taş Bebek, Papusza lakaplı çingene şair kadın Bronisława Wajs’ın hikayesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Radyoaktif

Radioactive, Marjane Satrapi'nin yönettiği ve Rosamund Pike'ın Maria Skłodowska-Curie rolünü oynadığı 2019 İngiliz biyografik filmidir. Film, Lauren Redniss'in grafik romanına dayanıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Woman at War

Woman at War, sanayicilere karışı savaş açan çevre aktivisti bir kadının, evlat edinme başvurusu kabul edilince değişen yaşamını konu ediyor.

GÜNÜN FİLMİ: North Country

Tüm dünyayı sarsan işyerinde taciz davasını da konu alan bu muhteşem filmi kesinlikle listenize ekleyeceksiniz…

GÜNÜN FİLMİ: Mom

Başrolünde Sridevi’nin oynadığı Hint gerilim filmi ‘Mom’da üvey kızı cinsel saldırıya uğrayan bir kadının serbest kalan faillerin peşine düşmesi ve kendi adalet arayışını konu ediyor.

GÜNÜN FİLMİ: Gloria Bell

Gloria, bekar bir kadındır. Sıkıcı geçen gündüzlerinin acısını geceleri dans pistinde çıkartır. Bir gece Arnold’la tanışan ve onunla yakınlaşan Gloria, bu yakınlaşma ile tüm yaşamını sorgulayacaktır.

GÜNÜN FİLMİ: Ana Yurdu

Hem bir anne kızın yüzleşme öyküsü hem Nesrin’in yeni bir yaşam için attığı adımları izleyeceğiniz bir film.

GÜNÜN FİLMİ: Harriet

Köle bir ailede doğan, henüz 5 yaşındayken yine köle olarak ‘satılan’ ve yüzlerce köleyi özgürleştiren Harriet Tubman’ın muhteşem hikayesi beyaz perdede.

GÜNÜN FİLMİ: A fall from Grace

Kocasını öldürdüğü için hapse atılan Grace’in hikayesinin manşetlere atılan başlıklardan ibaret olmadığı avukatının mücadelesi sonucu ortaya çıkıyor...

GÜNÜN DİKKATİ: Oscar’da beyaz ve erkek egemenliği

Yıllarca çeşit çeşit eleştirilerle gündeme gelen, sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Oscar bu yıl da ‘beyaz’ ve ‘erkek’ oluşuyla gündemde.

GÜNÜN FİLMİ: Bird box

Dünyanın sonu geldiğinde hep kurtarıcıların erkekler olduğu filmlerden sıkıldık değil mi, biraz da kadın kahramanları izleyelim… Cuma akşamınıza gerilim ve gizem dolu bir film…