Günün kısa filmi

GÜNÜN KISA FİLMİ: Dört Kadın

Kadına yönelik şiddete karşı kısa bir film önerimiz var size bugün. Yorum sizin.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Baby X

Cinsiyet olmadan büyütülen X’in sıra dışı hikayesini paylaşın. Lois Gould’un 1978’de yayınlanan orijinal kısa öyküsünden uyarlanmıştır.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Azad

Bölgede sokağa çıkma yasağı döneminde kocaman hayal gücüyle küçücük bir evin içine sıkışan ve sokağa çıkmanın yolunu da yine hayal gücüyle bulan minik Azad’ın hikayesi…

GÜNÜN KISA FİLMİ: Süt izni

Doğum sonrası çalışan annelerin bebeklerini emzirememekten kaynaklı sorunlara dikkat çeken “Süt izni” çalışan çocuklu annelere oldukça tanıdık gelecek.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Ablam

‘Hepsi, kendi köşelerinde biraz yalnızlar. Yan yanalar ama birbirlerine destek olamıyorlar aslında. Herkes kendi dünyasında sıkışmış gibi’ diyor Burcu Aykar, iki kız kardeş Ayşe ve Elif için...

GÜNÜN KISA FİLMİ: Mülteciler ve Afrika’nın Özü - Ugly

Kısa animasyon filmi Ugly, mültecilerin yaşamlarına ışık tutuyor. Film, toplumun kadın vücudundan tek beklentisinin fiziksel güzelliğe dayalı olmasını bir anne ve kız üzerinden işliyor.

GÜNÜN KISA FİLMİ: AMA

AMA sessiz bir film. Herkesin kendi deneyimlerinden yola çıkarak yorumlayabileceği bir hikâye anlatıyor. Bir dayatma yok, sadece öneri var.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Supervenus

Brüksel Kısa Film Festivali’nde gösterilen, Frederic Doazan ve Vandy Roc'a ait olan ‘Supervenus’, modern toplumda kadına dayatılan ‘kusursuz olma zorunluluğu’na dikkat çekiyor.

GÜNÜN KISASI: Kadın dayanışması yaşatır

“Tüm kadınlar el ele verirse kadın cinayetleri önlenebilir. Kadın dayanışması yaşatır” diyerek kadın cinayetlerine karşı dayanışmayı öne çıkaran FilmMor’un bu kısa filmini izlediniz mi?

GÜNÜN KISA FİLMİ: Ruhu çıkana kadar çalışan anne

Anne o kadar çalışıyor ki ruhu çıkıyor. Çocuklar ev işine yardım edince anne kendine gelebiliyor...

GÜNÜN KISA FİLMİ: Uçurtma

Ulusal ve uluslararası festivallerinde birçok ödüle layık görülmüş Uçurtma kısa filmini seçtik bugün sizin için...

GÜNÜN KISA FİLMİ: İran’da kadınlar

İranlı kadınlar çocukluklarından itibaren nasıl bir ayrımcılığa uğruyor? İzleyeceğiniz kısa film 7 adıma İranlı kadınlara uygulanan ayrımcılığı anlatıyor.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Tayyar

Dünyada erken evlendirilen kız çocukları en çok Hindistan’da bulunuyor. Çocuklarının yüzde 47’si 18 yaşından evvel evleniyor. Tayyar Hindistan’daki çocuk evliliklere dikkat çekiyor.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Taybet Ana ‘Yedi Gün Yedi Gece’

Silopi’de sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Taybet Ana’yı anlatan kısa film ‘Yedi Gün Yedi Gece’.