hak ihlalleri

Kadın tutuklulara Sincan Cezaevi eziyeti

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Komisyonundan Avukat Nergiz Görnaz’la, Sincan Cezaevindeki kadın tutukluların yaşadığı hak ihlallerini konuşuyoruz.

Sincan Cezaevinde kadınlar adeta eziyeti yaşıyor

Sincan Kapalı Kadın Cezaevinde kadın tutukluların avukatlara anlattıkları, cezaevlerindeki baskıyı gözler önüne seriyor.

Gazeteci Aslıhan Gençay: Cezaevlerinde uygulanan eziyet bilinçli bir politika

Gazeteci Aslıhan Gençay: Cezaevlerindeki çökertme politikaları mahkumları terbiye etmek için uygulanıyor.

İHD Dİyarbakır Şubesi: 217 çocuk istismara uğradı, 34 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirdi

İHD Diyarbakır Şubesinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2020 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu’na göre, 34 kadın yaşamını yitirdi, 217 çocuk cinsel istismara uğradı.

Sera Kadıgil sığınmaevlerinde kalan kadınların yaşadığı hak ihlallerini sordu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Sera Kadıgil, sığınmaevinde kalan bir kadının ambulansla hastaneye götürüldükten sonra toplu taşımla sığınmaevine dönmesinin söylenmesini sordu.

İHD Kadın Komisyonu: Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri arttı

İHD Kadın Komisyonu yayımladığı ‘Pandemi Döneminde Kadın’ raporuyla kadına yönelik şiddetten, iş cinayetlerine kadar birçok hak ihlaline dikkat çekti.

AKP iktidarlarında 15 bin 557 kadın öldürüldü

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı ‘Kadın Hakları İhlalleri Raporu’na göre 2002-2020 AKP iktidarları döneminde15 bin 557 kadın cinayetinde yaşamını yitirdi.

İHD İzmir Şubesi: 98 kadın ve 65 çocuk hak ihlaline uğradı

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi son sekiz aydaki kadın hak ihlalleri raporunu açıkladı. İHD, sekiz ayda Ege Bölgesinde 98 kadın ve 65 çocuğun hak ihlali yaşadığını söyledi.

Türkiye’nin çocuk karnesi her geçen gün daha kötü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde dünyanın çocuk karnesi iyi değilken Türkiye’de tablo daha da kötüye gidiyor. Devlet verilerinden kitle örgütü raporlarına kadar ortaya çıkan rakamlar korkunç.

‘Ben Çocuğum, Haklarım Var’

İHD İstanbul Şubesi tarafından ‘Ben Çocuğum, Haklarım Var’ başlığı ile düzenlenecek olan I. Çocuk Hakları Sempozyumu 10 – 11 Haziran’da gerçekleşecek.

İHD’den OHAL’de kadın haklarına yönelik ihlaller paneli

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi OHAL’de kadın haklarına yönelik İhlaller / Kadınların Dayanışma Ağları başlıklı bir panel düzenliyor.