iş güvenliği

Nazilli’de restoranda yaşanan patlamada 4’ü çocuk 3’ü kadın 7 kişinin hayatını kaybetti

Nazilli’de bir döner dükkanında ilk belirlemelere göre tüp patlaması sonucu 4’ü çocuk 7 kişi hayatını kaybetti, 1’i ağır 5 kişi yaralandı.

Ayfer Anne’nin mücadelesi, iş güvenliği önlemleri aldırttı

İş cinayetinde kaybettiği oğlu Kadir Özdemir için adalet arayan Ayfer Aburşu, HABAŞ’a iş güvenliği önlemleri aldırttı.

Tekstil sektöründe görülen meslek hastalıklarına genel bir bakış

İş Güvenliği Uzmanı Özge Akkaya, tekstil işçilerinde çalışma koşullarına bağlı -aslında önlenebilir olan- meslek hastalıklarını yazdı.

SAKARYA’DA İŞ CİNAYETİ: Biri kadın 4 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi enkaz altında!

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölen 4 işçiden ikisinin kimliği belirlendi. Çoğu kadın işçinin çalıştığı fabrikada 3 işçi ise enkazın altında aranıyor.

İşçi sağlığı eğitimlerinde geçen süre çalışma süresinden sayılır

İşçi sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde geçen süre çalışma süresinden sayılır ve eğitimler mesai sonrasında verilirse fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

Dünyanın kanunu bu olamaz!

Bütün bunların işçilerin aleyhine, patronların lehine olduğunu çocuklar da biliyor. Peki, bu vahşi kemik, kan sömüren düzeni nasıl değiştireceğiz?

İşçi kiralama bürosunda kadın uzman olmak

Kimya mühendisliğinden mezun olunca iş bulamayan, garsonluk, kasiyerlik gibi işlerde çalışan, 1500 gün sigortası olunca da sadece 180 saatlik eğitimle iş güvenliği uzmanı olmuş.

TEKSTİL VE DERİDE KADIN EMEĞİ:  ‘Hadi hadi’ sesleri evde bile kulaklarımda yankılanıyor

Uzun çalışma saatleri, sağlıksız koşullar, güvencesizlik, düzensiz ücretler ‘bu işin fıtratından’ sayılıyor. ‘Buralarda zorunluluktan çalışıyoruz’ diyen kadınlar içinse zorluklar hiç bitmiyor...

METAL İŞÇİSİ KADININ GÜNDEMİ:  8 saat çalışma, vardiya, kreş, kriz ve şiddet

Ağır iş koşulları ve sürekli değiştirilen vardiyalardan dertli olan, işçi sağlığı açısından ciddi sorunlar yaşayan, aşağılama ve mobbinge karşı sendikalarına güven duymak isteyen kadınlar anlatıyor...

Meslek hastalıkları, patron ve mahkemeye karşı Ayşe’nin adalet arayışı!

Katlanması güç bedensel ağrılar kadar, sakat bırakan çalışma koşullarını hazırlayanlar değil; kendisinin cezalandırılması yakıyor canını. Görüşmemiz boyunca en çok işittiğimiz sözcük ‘adalet’ oluyor.

Süt izni sırasındaki kaza iş kazası sayılır

Kadın işçinin süt iznini kullandığı sırada geçirdiği kaza iş kazası sayılır. Kazanın işyeri içinde ya da dışında gerçekleşmiş olması fark etmez.

Sovyetlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği: Çalışırken ölmemek mümkün mü?

Ne yani çalışma yaşamı insan hayatı merkezli inşa edilemez mi? Burada kadın ve çocuklar ayrıca gözetilemez mi? Sovyetlerin işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarında bunun örneklerini görmek mümkün.

Kadınlar daha fazla çalışıyor, iş güvenliği ve sağlığından mahrum kalıyor

Halk Sağlığı Uzmanı Nilay Etiler Kocaeli Üniversitesi Tıp Öğrenci Kolunun çağrısıyla Kocaeli Dayanışma Akademisinde ‘Kadın Emeği ve Sağlık’ başlığıyla bir sunum yaptı.