iş kazası

İş kazaları nasıl normalleşiyor?

Dosyamızda farklı iş kollarında kadınların işin sıradan bir parçası haline gelen, artık işçiler için normalleşmiş iş kazalarına ve bunların normalleşme sürecine mercek tutacağız.

İşçi servisi kaza yaptı, 6 gündür yaşam mücadelesi veren Sinem hayatını kaybetti

Çankırı’da çorap fabrikası işçilerini taşıyan serviste ağır yaralanan 22 yaşındaki Sinem Toruk, 6 gündür tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Elektrik akımına kapılan ve ölümden dönen güvenlik görevlisi kadın işten atıldı

Esenyurt’ta, bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan Fatma Işık, elektrikli sobanın yerini değiştirmek istediği sırada elektrik akımına kapıldı. Ölümden dönen Işık, işten çıkarıldı.

İşçi Asiye Önal’ın ölümünde ihmal: ‘Forkliftlerde işaretçi personel olmalı’

Tekstil İşçisi Asiye Önal’ın forkliftin altında kalarak hayatını kaybetmesinin ardından, fabrika işçileri ve Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı: Forkliftlerde işaretçi yardımcı personel olmalı.

İş kazası geçiren kadın işçi işten atıldı

Çerkezköy’de Technocast’ta çalışırken kolunda lif yırtılması meydana gelen ve ameliyat olan kadın işçi, kendisine ‘İstifa et ya da devamsızlıktan işten çıkaracağız’ baskısının ardından işten atıldı.

Bağcılar’da tekstil atölyesinde patlama: Bir kadın işçi yaralandı

Bağcılar’da tekstil aksesuarları üreten bir iş yerinde trafoda patlama meydana geldi, patlamanın ardından yangın çıktı. Bir kadın işçi yaralandı.

Van’da berivanları taşıyan araç kaza yaptı, bir kadın hayatını kaybetti

Gürpınar'da berivanları taşıyan aracın yaptığı kaza sonucu 1 kadın yaşamını yitirdi. Kazada 3'ü ağır 17 kişi yaralandı.

İş yerinde alınmayan önlemler yüzünden kolu koptu!

Burdur Bucak Organize Sanayi Bölgesindeki kereste fabrikasında 37 yaşındaki Birgün Altındal çalışırken kolunu makineye kaptırdı. Alınmayan önlemler bir işçiyi daha kolundan etti!

Kadın işçinin kolu iş makinesine sıkıştı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan bir fabrikada çalışan 46 yaşındaki Neyla Özdemir’in kolu makineye sıkıştı. Sağ bileğinde kırık ve kolunda eziklikler olan Neyla Özdemir tedavi altına alındı.

Eşini iş cinayetinde yitiren Asine: Ceza almalarını istiyorum

‘İşe başlayalı üç ay olmuştu ki makineye ayağı sıkıştı. Bir buçuk ay raporun ardından yerini değiştirme sözüyle tekrar işe döndü. Değiştirmediler, Serhat bir hafta sonra aynı makinede canından oldu.’

Mutfak elemanı olarak girdiği atölyede parmaklarını kaybetti

Klima atölyesinde mutfakta çalışırken, pres makinesine geçirilen ve iki parmağını kaybeden Mevlüde. ‘Davalar uzun sürüyor’ diyerek yargıya da başvurmamış. Kaza patronun yanına kâr kalmış.

Kadın işçileri taşıyan servis kaza yaptı: 16 işçi yaralandı

Karaman OSB’de bisküvi fabrikasında çalışan kadın işçiler gece mesaisinden dönerken servisin lastiği patladı, araç şarampole düştü, 16 işçi yaralandı.

Ev işçisi kadın 4. kattan düştü

İstanbul Ataşehir’de 4. kattaki evin pencerelerini silerken dengesini kaybeden ev işçisi kadın, hareket halindeki otomobilin üzerine düştü. İşçi kadın ağır yaralandı.

Hayatınız kimsenin insafına kalmasın

Geçirdiği iş kazası sonucu yaşamı altüst olan ve eşi iş kazasında can veren iki kadın anlatıyor: ‘Yaşadıklarımızın sebebi olan patrona güvenmek yerine en baştan hakkımı aramalıymışım.’

Gülerek tükenmek mi, mücadeleyle gülmek mi

Hizmet sektöründe kadınların işyerlerinde ani bir ölüm değil de, sürece yayılmış bir ölümle karşı karşıya kalmaları, kadınları işçi sağlığının mağduru ve muhatabı değilmiş gibi gösteriyor.

İş cinayetleri ve kazalarına karşı: Yolumuz engel dolu ama çıkmaz değil!

İş cinayetlerine ve iş kazalarına karşı kadınların yürüyeceği yol engellerle dolu. Ancak, kadın işçilerin birlikte durabilmesi ve örgütlenmesiyle ayağımıza takılan taşları ortadan kaldırabiliriz!

Tekstil atölyesinin duvarı çöktü: İki kadın işçi yaşamını yitirdi

İzmir'in Bergama ilçesinde, pamuk deposu ile tekstil atölyesi arasındaki duvarın çökmesi sonucu 2 kadın işçi hayatını kaybetti, pamuk balyalarının altında kalan 1’i ağır 3 kadın işçi ise yaralandı.

Süt izni sırasındaki kaza iş kazası sayılır

Kadın işçinin süt iznini kullandığı sırada geçirdiği kaza iş kazası sayılır. Kazanın işyeri içinde ya da dışında gerçekleşmiş olması fark etmez.

İş kazasında 5 parmağını kaybeden Aynur’un 8 Mart çağrısı

Patronun kar hırsı yüzünden iki kez iş kazası geçiren ve 5 parmağı pres makinesinde ezilen Aynur, tüm kadınları 8 Mart’ın mücadele ruhuyla selamlıyor.

Çağlayan’da tekstil atölyelerinin olduğu iş hanında yangın çıktı

Hanların içinde birçok tekstil atölyesinin olduğu Çağlayan’da, 8 katlı Bilge Han iş hanında yangın çıktı. Atölyelerde çoğu sigortasız çalışan mülteci ve göçmen işçiler bulunuyor.