İstanbul Sözleşmesi

AB' de İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdi

Avrupa Komisyonu sözleşmeye dair yaptığı açıklamada, 'Ancak kadın ve kız çocukları korku içinde yaşamadığı sürece, gerçek anlamda adil ve eşit bir Birlik içinde yaşayabiliriz.' dedi.

Kadına yönelik şiddet çığ gibi büyüyor

Dün bir kadın cinayeti ve iki ayrı kadına şiddet olayı yaşandı. Uluslararası Af Örgütü ise siyasi parti genel başkanlarına İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi çağrısını içeren bir mektup gönderdi.

Kadına şiddetle mükemmel mücadele ettiniz de annem gözlerimin önünde neden öldürüldü?

İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar imzaya açılması amacıyla Mecliste bir genel görüşme açılması talebi Cumhur İttifakının oylarıyla reddedildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin üzerinden iki yıl geçti: 600'den fazla kadın öldürüldü

Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin ikinci yılı. Sözleşmenin kaldırıldığı günden bugüne 608 kadın, erkekler tarafından katledildi. EMEP Milletvekili Sevda Karaca, süreci değrelendirdi.

Boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından başından vurulan kadın hayatını kaybetti

Adana'da, boşanma aşamasında olduğu Erhan Arslan tarafından başından vurularak ağır yaralanan Nuriye Arslan, hastanede 7 gündür verdiği yaşam savaşını kaybetti.

Avrupa Parlamentosu İstanbul Sözleşmesini onayladı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin İstanbul Sözleşmesi'ne katılımını onayladı.

İstanbul Sözleşmesi Forumuna yönelik dava ertelendi

İki yıl önce Abbasağa Parkı’nda İstanbul Sözleşmesi için yapılan forumda gözaltına alınan üç kadına açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul Sözleşmesini savunan kadınlara açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek

2020'de İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için Beşiktaş'ta yan yana gelen ve haklarında dava açılan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ve Rüya Kurtulmuş süreci Ekmek ve Gül'e aktardı.

Av. İlke Işık: Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararı tam da iktidarın istediği biçimde

Av. İlke Işık: ‘Yargı bu ülkede çok ağır işleyen bir kurum ama iktidarın dahil olduğu konularda inanılmaz hızla işlediğini görüyoruz. Bu çok somut bir örneği.’

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını 'hukuka uygun' buldu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasıyla ilgili ret kararını "hukuka uygun" bularak onadı. Türkiye resmen İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi.

25 Kasım’da dünyada, Türkiye’de kadınlar eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam için sokakta olacak!

Selma Gürkan: ‘Emek Partisi olarak kadınları tekelci kapitalizmin saldırganlığına, ataerkil tahakküme, ezilmişliğe ve şiddete karşı mücadeleyi daha da büyütmeye çağırıyoruz.’

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi: İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi yaptığı açıklamalarla İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Malatya Demokratik Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi bizim

Malatya Demokratik Kadın Platformu, yaptığı açıklamayla Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi kararına tepki gösterdi.

Dersim Kadın Platformu Danıştay kararına tepki gösterdi: Mücadele etmeye devam edeceğiz

Dersim Kadın Platformu Danıştay 10. Dairesinin İstanbul Sözleşmesi’nin feshine onaylayan kararına karşı açıklama yaptı: İstanbul Sözleşmesi’ni tek adamın insafına bırakmayacağız.

Batıkentli kadınlar İstanbul Sözleşmesi kararını konuştu: Tepkileri yok sayıp karar alıyorlar

Ankara Batıkent’te de Ekmek ve Gül okuru kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ni ve ondan çıkılmasını konuşmak üzere bir araya geldi.

İstanbul'da kadınlar ‘Danıştay kararını tanımıyoruz’ demek için buluştu

İstanbul Sözleşmesini Uygula İstanbul Kampanya Grubu Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararını protesto etti, "Sözleşmede yazan her bir madde biziz, bizim mücadelemizle uygulanacak" dedi.

Kocaelili kadınlar: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

Kocaelili kadınlar, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararını protesto etti, "Sözleşmeden de eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam talebimizden de vazgeçmiyoruz" dedi.

Kabul ettirene kadar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararda İstanbul Sözleşmesi'nin feshi için verilen Cumhurbaşkanı Kararı'nın iptali istemini reddetti. Karara tepkili olan Adana'dan kadınlar Ekmek ve Gül'e konuştu...

‘Sözleşmeden vazgeçmiyoruz’ demek ‘tek adam yönetimini tanımıyoruz’ demek

Sırada çocuğa karşı şiddetin ve istismarın önlenmesi için gerekli önlemleri içeren Lanzarote Sözleşmesi’nin olmadığını kim söyleyebilir?

Danıştayda savunma yapan avukatlar: Tüm toplumun hakları Cumhurbaşkanının keyfine bağlı

Danıştay duruşmalarında savunma yapan kadın avukatlar, sözleşmeden çekilme yetkisinin ‘tek adam keyfiyetine’ devredilemeyeceğini söylerken, kız kardeşleri katledilen kadınlar da karara tepki gösterdi.