işyerinde şiddet

‘Çocukluğumuz şiddetle geçti, işçiliğimiz böyle gitmesin’

Üç metal işçisi kadının hikayesini ortaklaştıran şey, çocukluktan yetişkinliğe maruz kaldıkları şiddet. 'Böyle gitmez' direncini onlara veren ise kurdukları dayanışma, birbirlerine uzattıkları el...

TÜSİAD patronunun dile getirdiği ile işçi kadının istediği ‘eşitlik’ aynı mı?

Her 25 Kasım yaklaşırken şirketler şiddete 'ne kadar karşı oldukları' konusunda açıklamalar yapıyor. Bu yıl da Sabancı Vakfı ve TÜSİAD ortaklığında Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı kuruldu...

Şiddetsiz bir hayat işyerinde ve her yerde birleşmekle mümkün!

Belediyelerde çalışan kadınlar işyerlerinde maruz kaldığı şiddetin farkında mı, neler yaşıyor, yaşadıkları şiddetin üstesinden nasıl geliyorlar sorularına birlikte cevap aradık…

Son dönem işçi direnişlerinde kadınlar daha görünür| Tüm engellere rağmen, tüm engellere karşı

Farplas, ETF Tekstil, Asen Alüminyum, Acarsoy Tekstil... Kadınlar pek çok engellere rağmen ama bir yandan da bu engellere karşı direnişlerde dümene geçiyor.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası: Meslektaşımız Tülay Arslan’ın yanındayız

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi: Meslektaşımıza uygulanan şiddette sorumluluğu bulunan kişilerin gereken cezayı almaları için tüm hukuksal yöntemleri uygulayacağız.

Seyidoğlu patronu Mehmet Göksu’nun şiddetine maruz kalan Tülay Arslan Torun: Susmayacağım!

Seyidoğlu patronun şiddetine maruz kaldığını iddia eden Gıda Mühendisi Tülay Arslan Torun Ekmek ve Gül’e konuştu: Susmayacağım, hukuk çerçevesinde hakkımı arayacağım. Bir sonrası ölüm mü olmalı?

İş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 imzalansın

ILO 190 kadın işçilere ne sağlıyor, işveren ve hükümetlere nasıl sorumluluklar yüklüyor? Sözleşmenin hazırlık sürecinde yer alan Prof.Dr. Kadriye Bakırcı ile sözleşmenin önemini ve kapsamını konuştuk.

İşyerinde şiddet, ayrımcılık ve İstanbul Sözleşmesi

İstanbul Sözleşmesi, işyerinde de şiddetin önlenmesi bakımından bir araç. İşyerinde kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın engellenmesi için esas olan ise işçi kadınların örgütlülüğü.

İşyerinde Şiddet ve Taciz: Gelişmiş Gelişmemiş fark etmez, her ülkede!

Kadına şiddet öldürme olaylarıyla en üst boyutuna erişiyor, peki en düşük ücretli, en korunmasız işlerde yoksulluğa mahkum olarak, üstüne üstlük cinsel tacize uğrayarak çalışmak?

Patronu darp ettiği kadın işçiden özür diledi

Haklarını isteyen tekstil işçisi Meya Kara'yı darbeden patron özür diledi ve Kara'nın tüm alacaklarını ödedi.

1 Mayıs’a giderken: 10 işçi kadından 10 talep...

Geçinebilecek bir ücret, haklarını kullanabilecekleri sağlıklı bir çalışma yaşamı, işsizlikten korkmadan çalışmak, örgütlenme hakkı, kendini güvende hissetmek, kendine zaman ayırabileceği bir hayat!

Tacizi şikâyet etmek işten çıkarma gerekçesi olamaz

İşyerinde tacize uğrayan kadın işçinin şikâyette bulunması işten çıkarılmasına gerekçe olamaz. İşveren tacize karşı önlem almakla yükümlüdür.

Sermayenin ‘kadın dostluğu’ pul pul dökülürken...

Sermayenin niyeti malum; işçi pazarını kendince disipline etmek için kadınları, çalışma yaşamının daha güvencesiz, daha esnek, daha ucuz hale getirilmesi için bir “araç” olarak kullanıyor.