işyerinde taciz

ILO: Her 5 çalışandan biri şiddete ve tacize maruz kalıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), “İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri Aracılığıyla Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi ve Ele Alınması” başlığıyla yeni bir rapor yayınladı.

Taciz, hiçe sayılma, her koşulda işe devam etme: Çağrıdaki cinsiyetçilik

Neydi bu ayrımcılık kendi çalışma ortamımız içerisinde? Takım liderlerinizden cinsel taciz görmekti her şeyden önce. Mesajlar almaktı. İşiniz riske girmesin diye kibar kibar reddetmeye çalışmaktı.

‘Çocukluğumuz şiddetle geçti, işçiliğimiz böyle gitmesin’

Üç metal işçisi kadının hikayesini ortaklaştıran şey, çocukluktan yetişkinliğe maruz kaldıkları şiddet. 'Böyle gitmez' direncini onlara veren ise kurdukları dayanışma, birbirlerine uzattıkları el...

Son dönem işçi direnişlerinde kadınlar daha görünür| Tüm engellere rağmen, tüm engellere karşı

Farplas, ETF Tekstil, Asen Alüminyum, Acarsoy Tekstil... Kadınlar pek çok engellere rağmen ama bir yandan da bu engellere karşı direnişlerde dümene geçiyor.

İş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 imzalansın

ILO 190 kadın işçilere ne sağlıyor, işveren ve hükümetlere nasıl sorumluluklar yüklüyor? Sözleşmenin hazırlık sürecinde yer alan Prof.Dr. Kadriye Bakırcı ile sözleşmenin önemini ve kapsamını konuştuk.

Tacize tepki gösterdikleri için işten atılan 4 ALBA Plastik işçisi: Sesimize ses olun

Fabrikada yaşanan taciz olayına karşı iş bırakan ve tacizci işçiden önce işten atılan 4 ALBA Plastik işçisi açıklama yaparak ‘17 Ağustos’tan beri #AlbadaDirenişVar. Sesimize ses katın’ dedi.

Kod-49 (eski kod-29) tacizin üstünü örtemez!

Tacize uğradığı halde kod-49 (eski kod-29) ile işten çıkarılan kadın işçi, haksız fesih nedeniyle işe iade davası açabilir ya da tüm yasal haklarını isteyebilir.

‘Erkekler kulübü’nün kuralları ile çalışmak: The Morning Show

The Morning Show, işyerindeki kadınların ya yaşananlara susmak zorunda kalarak ya da şiddete maruz kalarak çalışmak durumunda kaldıklarını bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Tacize uğrayan ve haklı fesih yapan çalışana kıdem tazminatı ödenecek

Çalıştığı otelde güvenlik önlemi alınmadığı için iki defa tacize maruz kalan kadın iş akdihi feshetti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de verdiği kararda çalışana kıdem tazminatının ödenmesine hükmetti.

Taciz haklı fesih nedenidir

İşverenin tacizine uğrayan işçi 6 işgünü içinde haklı fesih yapabilir. Tacizi başka biri yapmış, işçi işvereni bilgilendirmiş ancak işveren önlem almamışsa da haklı fesih hakkı doğar.

ŞÖNİM müdürü, 11 kadın çalışanı taciz ettiği gerekçesiyle açığa alındı

Bursa’da Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'nde çalışan 11 kadın, kurum müdürü tarafından tacize uğradıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine müdür açığa alındı.

İşyerinde tacizin ispatında şahit koşulu yoktur

İşyerinde işveren, işveren vekili ya da başka bir işçinin cinsel tacizine uğrayan kadın işçinin tacizi ispatlaması için şahit koşulu aranmaz.

İlişki teklifini ret işten çıkarma gerekçesi olamaz!

Patronun ilişki teklifini kabul etmediği için işten çıkarılan kadın işçi, yasal yollarla haklarını talep edebilir ve işveren hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

Yargıtay’dan önemli karar: ‘İşyerinde kadının en büyük engeli taciz’

Yargıtay’ın işyerinde cinsel istismar davasında verdiği kararda önemli tespitler yer aldı: ‘Kadın işçilerin çalışma yaşamındaki en büyük engeli fiziki zorlukları değil, cinsel tacizlerdir.’

ILO iş yerinde şiddet ve tacize karşı sözleşmeyi kabul etti

#MeToo kampanyasının etkileri üzerine, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün hazırladığı iş yerinde cinsel şiddet ve tacize karşı ilk küresel sözleşme kabul edildi.

‘Fabrikalarda tacize ve  kadın işçilerin sorunlarına dair sendikalara önerilerim’

Otomotiv başta olmak üzere plastik, gıda gibi birçok iş kolunda çalışan bir kadın işçi iş yerlerinde yaşanan tacize karşı ve kadın sorunlarına ilişkin sendikalara çok değerli önerilerde bulunuyor.

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Bakanlık tacizi görmezden geliyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, bakanlıktaki uygunsuz davranışlar ve cinsel tacizlere göz yummakla suçlanıyor.

Sette tacize yapım şirketinden açıklama

Dizi setinde, rol arkadaşı Efecan Şenolsun tarafından taciz edildiğini ve yapım şirketinin hiçbir şey yapmadığını açıklamayan Elit İşcan’ın açıklamasından 2 gün sonra yapım şirketinden açıklama geldi.

Cinsel tacizde bulunan oyuncu Efecan Şenolsun hakkında suç duyurusu

‘Yaşayamayanlar’ dizisinin setinde oyuncu Efecan Şenolsun tarafından taciz edilen oyuncu Elit İşcan suç duyurusunda bulundu.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: İsveç’te 10 kadın işçiden 1’i tacize uğruyor

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu, her on kadın işçiden birinin işyerinde cinsel tacize uğradığını açıkladı. En fazla tacize uğrayanlar ise güvencesiz çalışan kadınlar.