KADEM

KADEM: Cinsel suçlarda somut delil aranması adaleti mağdur açısından zedeler

KADEM, 4. Yargı Paketi'nin cinsel istismar suçunda somut delil aranması maddesinin kabul edilmesinin adaleti mağdur açısından zedeleyebileceğini söyledi.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar'dan Derya Yanık açıklaması

KADEM'den Derya Yanık'ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanmasına ilişkin Sümeyye Erdoğan "Tercih edilme nedeni, kişisel yetkinlik ve donanımlarıdır" dedi.

İstanbul Sözleşmesi: AKP içindeki tartışmalar neyin göstergesi?

İstanbul Sözleşmesi’nin gündem edileceğinin düşünüldüğü AKP MYK’sı neden ertelendi? KADEM’in açıklamaları ne gösteriyor? Sevda Karaca yazdı…

Eşitsizlikle çizilen yeri yerle bir ettik, KADEM’e dert ettik, oh olsun!

Sosyal medyada, kadınların kendilerine söylenen ayrımcı, cinsiyetçi, aşağılayıcı sözleri yerle bir ettiği #erkekyerinibilsin mesajları çoğaldıkça çoğaldı. Bu tersine çevirme KADEM’e dert oldu.

Bu saldırı furyasının arkasında ne var?

Esas hedefi kadınların özgür bir biçimde yaşama, var olma talebi ve mücadelesi olan bu zihniyet, yıllardır gerici söylemlerini sürdürse de son yıllarda ‘kısmi başarılar’ elde etmiş gibi görünüyor.

Kim demiş ‘KADEM kadın örgütüdür’ diye!

KADEM’in işi zor, Allah kolaylık versin, kimseye yaranamayacakları bir süreç olacak muhtemelen yaşayacakları. Ama bizim için önemli olan şu ki bir kadın örgütü değilsiniz ve asla olmayacaksınız...

ERDOĞAN’IN EŞİTLİK ANLAYIŞI: ‘100 metreyi bayan erkek aynı şekilde mi koşacak?’

25 Kasım öncesi KADEM’in etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde kadınların eşitlik talebi vardı. Erdoğan, kadının rolünü aile içinde sınırladı: ‘Kadın ailenin lokomotifidir.’

KADEM’in ‘kadın aday’ kartı ne gösteriyor?

‘Kadın aday’, AKP manifestosunda ‘yükü birlikte taşıyalım’ denilen kadınlara ‘sizi görüyoruz’ kartı olacak. KADEM de bunu göz boyayacak bir ‘demokrasi manifestosuna’ çevirmenin aracı...

Kadınların itiraz ettiği yasaya KADEM ve Ensar Vakfı sahip çıktı

Kadınların tepkisine neden olan müftülere resmi nikah verilmesini kapsayan yasa tasarısına KADEM ve Ensar Vakfı sahip çıktı.

Aile Bakanının şiddetle mücadelesinde yeni bir şey var mı?

Elektronik kelepçe, kadın konukevleri, kadın izleme merkezleri... Daha önce de gündeme gelen bu uygulamalara yakından bakalım. Şiddet sorunumuzun dermanı bu uygulamalar mı?

KADEM müftülerin nikah kıymasını “uygun buldu!”

Kadın örgütlerinin tepki gösterdiği “müftülere nikah yetkisi veren” yasa teklifi hakkında açıklama yapan KADEM tasarıyı "uygun buldu", kadın örgütlerini de "kötü niyetli" olarak değerlendirdi.

Kayyımların el koyduğu kazanımlar, hepimizin!

Kayyım eliyle yıllara varan kadın mücadelesinin kazanımlarının yok edilmesine yönelik özel bir hedef olduğu açık. Üstelik bu yok etmeye eşlik eden bir “gasp” da var. Bu gasp hepimizin meselesi.

KADEM hangi günleri geride bırakmış?

Sizce inançlar arasında gerçek eşitlik olmadan, kadınların geleceğe korkuyla bakmadığı, eşitliğin lafta değil yasalarda ve yaşamda karşılık bulduğu bir yaşam inşa edilmeden o günler geride kalır mı?