kadın cinayetleri

Elazığ ve Şırnak’ta üst üste kadın cinayeti: Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Çağla Yolaşan’la son günlerde bölge illerinde yaşanan iki kadın cinayetini konuştuk.

Hepimiz Burada Değiliz: Hâlâ bir mücadele sürüyor o duvarda

Nadide Acar Karaca’nın ‘Hepimiz Burada Değiliz’ sergisi kadın cinayetlerine dikkat çekiyor. Sergide katledilen kadınlar portreleriyle adeta konuşuyor, yan yana mücadele etmeye devam ediyor...

Avukat Eylem Sarıoğlu: İstanbul Sözleşmesi şiddeti önlemek için çok önemli

Erciyes Üniversitesi KAÇAUM etkinliğinde konuşan Kayseri Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Eylem Sarıoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekti.

Kasım ayında 25 kadın cinayeti yaşandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporuna göre kasım ayında 25 kadın cinayeti işlendi. 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Şiddetin sebepleri tekilleştiriliyor, cezasızlıkla şiddet ödüllendiriliyor

Artan şiddetin kadınlar üzerindeki etkilerini, şiddetin gerekçesi olarak ortaya canilik ve psikolojik hastalıkların konmasının sonuçlarını Psikiyatri Uzmanı Dr. Arzu Erkan Yüce değerlendiriyor.

Kadın cinayetlerine üzülmek sorumluluğun üzerini örtmeye yeter mi?

Şiddet artıyor, vahşileşiyor ve hayat büyük tehlikeler anlamına geliyor hepimiz için. O nedenle ülkeyi yönetenlerin üzülmek, üzüldüğünü tüm ülkeye göstermeye çalışmaktan başka yapması gerekenler var.

‘Başak gibi katledilmemek için kendisini kurtaran bizler cezalandırılacak mıyız?’

Adana’da kendine sistematik şiddet uygulayan eşlerini öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan ve Öznur Gülten Efeoğulları, Başak Cengiz için açıklama yaptı.

Kadınları korumasız, aciz, eşitsiz göstermek şiddeti vahşileştiriyor

Avukat İlke Işık: Cinayetlere karşı önlem alması gereken bir devlet var karşımızda. Önlem almadıkça, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik arttıkça kadına yönelik şiddet hem artıyor hem de vahşileşiyor

Eşini öldürmek isterken baldızını öldürdü iyi hal indirimi aldı| Takım elbise cezayı düşürmesin

Ankara’da Zennure Ünal’ı öldürmek isterken baldızını öldüren Abdulsamed Ünal ‘iyi hal’ indirimi aldı. Karara tepki gösteren Zennure Ünal, ‘Takım elbise cezayı düşürmesin’ dedi.

Eylülde en az 26 kadın ve 4 çocuk erkekler tarafından öldürüldü

Bianet’in derlediği verilere göre eylül ayında en az 26 kadın ve 4 çocuk katledildi, en az 65 kadın şiddete maruz kaldı.

HDP'li Oya Ersoy: Faillere koruma kalkanı, kadınlara topyekûn saldırı!

HDP’li Oya Ersoy, yayımladığı raporla kadın cinayetlerine dikkat çekerken, cezasızlık politikasıyla yargı ve iktidarın faillere kalkan olduğunu belirtti.

Malatya Demokratik Kadın Platformu: Kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız

Malatya Demokratik Kadın Platformu,üst üste yaşanan kadın cinayetlerine karşı tepki göstermek amacıyla Merkez Postane önünde basın açıklaması düzenledi.

İTÜ’lü öğrenciler: Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemiz sürecek

Okulumuzdaki kulüplere, topluluklara ve öğrencilere çağrımızdır. Kadın ve LGBTİ+ haklarına yönelik saldırıların son bulması için mücadelemizi sürdürerek bu hareketi hep birlikte büyüteceğiz.

Mardin: Kadın katilleri en ağır cezayı alsın

TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu ve Şahmaran Kadın Platformu yaptığı açıklamayla, kadın katillerinin en ağır cezayı almasını ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulmasını istedi.

Ankara’da katledilen Azra ve Emine için yapılan eyleme polis saldırısı

Ankara’da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için eylem yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 11 kadın darbedilerek gözaltına alındı.

Mayıs ayında Bianet’e göre 18, KCDP’ye göre 17 kadın öldürüldü

Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği verilere göre erkekler mayıs ayında en az 18 kadını öldürdü. KCDP raporunda ise ‘17 kadın erkekler tarafından öldürüldü’ dendi.

Nisan ayında katledilen 16 kadının 14'ü yakınları tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun raporuna göre nisan ayında 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

İsveç’te 3 haftada 5 kadın katledildi, cinayetlere tepki büyüyor

İsveç’te son 3 hafta içinde 5 kadının eşi veya yakınları tarafından katledilmesi büyük tepkilere yol açtı.

Rosa Kadın Derneği: İçişleri Bakanlığının ölüm verileri gerçeği yansıtmıyor

İçişleri Bakanlığının son 15 yılda yaşanan “kasten öldürme” olaylarına dair verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Rosa Kadın Derneği, "Nasıl bir çalışmanın yürütüldüğü belirsiz" dedi.

Londra’da polisin öldürdüğü Sarah Everard için sokaklara çıkan kadınlara polis saldırdı

Bir polis memuru tarafından kaçırılıp katledilen Sarah Everard için İngiltere'nin dört bir yanında binlerce kadın sokağa çıktı. Londra'daki eylemde polis saldırısı yaşandı, 4 kadın gözaltına alındı.