kadın gazeteciler

Polisin ölümle tehdit ettiği Gazeteci Berivan Kutlu: Haber yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

1 Eylül’de Van’da polisler haber takibi yapan gazetecilere silah çekti, ölümle tehdit etti, kameralarını kırdı. Gazeteci Berivan Kutlu Ekmek ve Gül’e bölgede kadın gazeteci olmayı anlattı.

1 Eylül eyleminde polisin tacizine maruz kalan Gazeteci Tuğçe Yılmaz: Haber yapmam da engellendi

Kadıköy’deki 1 Eylül mitinginde haber yapmasını engelleyen sivil polisin tacizine uğrayan Bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz, ‘Bir arbede yoktu, kayıt yaparken karşıma geçip göğsümü sıktı’ dedi.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: Tehditlerle kadın gazetecileri engelleyemezseniz!

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Son günlerde yaptıkları haberler dolayısıyla tehdit edilen ve tacize maruz kalan kadın gazeteciler için açıklama yaptı.

Gazeteci Zeynep Irmak Öcal ‘Yeni anne oldun sahada çalışamazsın’ denilerek işten atıldı

Anne olduğu gerekçe gösterilerek işten atılan Gazeteci Zeynep Irmak Öcal, Evrensel’e konuştu: Erkeklere taş çıkartacak kadar çalışıyoruz ama görünmüyor. Onlar baba oldukları için işten çıkarılmıyor!

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Zeynep Durgut’u serbest bırakın

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, MA muhabiri Zeynep Durgut’un gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. MKGP baskı ve gözaltılarla gazetecileri durdurmayacağını ifade etti.

Türkiye'de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlalleri yüzde 244 arttı

CFWIJ kadın gazetecilere yönelik uygulanan şiddete dair kapsamlı bir rapor yayınladı. 2020 yılına kıyasla Türkiye’de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlallerinde yüzde 244,11'lik bir atış yaşandı.

Sibel Hürtaş anlattı: Türkiye'de gazetecilik nasıl yaptırılmaz!

Çoklu Baro Yasası’nı protesto eylemlerini takip ettiği sırada gözaltına alınarak polisler tarafından darp edilen Gazeteci Sibel Hürtaş’a ‘polise direnmek’ten dava açılmıştı.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Gazeteci Kadınlara Yönelik Şiddet Çalıştayı düzenledi

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu ve İGC ortaklığında Gazeteci Kadınlara Yönelik Şiddet Çalıştayı sonuç bildirgesi, işyerinde ve sahada şiddete karşı neler yapılması gerektiğine işaret ediyor.

Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'Taliban sokak gazeteciliğinden korkuyor'

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.

Afgan kadın gazeteciler izlerini yok etmeye çalışıyorlar

Kabil’de medyada çalışan kadınlar, Taliban’dan kaçınmak için kimliklerinin izlerini yok etmeye çalıştıklarını anlatıyorlar.

CFWIJ’den polis şiddetine karşı imza kampanyası: #GüvendeDeğiliz

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu kadın gazetecilerin mesleklerini icra ederken alanda maruz bırakıldıkları polis şiddeti ve baskılara karşı imza kampanyası başlattı.

Dünyada 77 kadın gazeteci cinayet, şiddet ve taciz gibi hak ihlallerine maruz kaldı

Gazetecilikte Kadın Koalisyonunun yayınladığı Haziran ayı raporuna göre, kadın gazetecilerin yargılanmasında Türkiye, 25 kadın gazeteciyle hak ihlallerinde en yüksek orana sahip ülke oldu.

Yerel medyada kadın ve LGBTİ+ gazeteci olmak söyleşisi

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu pandemi öncesinde ve sonrasında yerel medyada kadın gazetecilerin yaşadığı sorunların konuşulacağı online bir etkinlik düzenliyor.

TGS’den ‘Pandemide gazeteci kadınlar’ raporu: İşveren de iş bekliyor evdekiler de

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, pandemide gazeteci kadınların iş yaşamında karşılaştığı ayrımcılığı ortaya koyan anket çalışması yaptı.

ÇGD Akdeniz’den ‘Kadın ve medya’ paneli

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, 8 Mart kapsamında ‘Kadın ve Medya’ paneli düzenleyecek. Etkinlik, 7 Mart Pazar günü 15.00-17.00 saatleri arasında zoom üzerinden dinleyicilerle buluşacak.

Kadın gazeteciler: Şiddete, tacize, baskılara karşı birlikte mücadele etmeliyiz

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın örgütlerinde yer alan kadınlara, kadın gazetecilerin hangi koşullarda Çalışan Gazeteciler Günü’nü karşıladığını sorduk.

Medyada Taciz: Sendikalı ol, güçlü ol!

TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu üyesi Gülfem Karataş yazdı: ‘Medyada kronikleşmiş bir taciz durumu var, evet. Bu durum ancak örgütlü olduğumuzda engellenebilir.’

Gazeteci Sabiha Temizkan’a haber paylaşımı nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Sosyal medya paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis verilen Gazeteci Sabiha Temizkan’ın cezası ertelenmedi.

Coalition For Women in Journalism’dan kadın gazeteciler için kampanya

Kadın gazetecilerin maruz kaldığı tehditlere ve hakaretlere dikkat çekmek için bir kampanya başlatan Coalition For Women in Journalism, bugün #ThreatsToWIJ hashtagi ile sosyal medyada olacak.

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

TGC ve Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağının düzenlediği ‘AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’ni üç kadın gazeteci kazandı. Kadın gazeteciler ödülü tutuklu gazeteciler ve kadın hareketine ithaf etti.