kadına yönelik şiddet

İşverenin şiddetine maruz kalan kadın ölümle tehdit edildi

Karşıyaka’da bir pastanede çalışan Zeynep Katırcı, işverenin şiddetine maruz kalarak, ölümle tehdit edildi.

HDP’li kadın vekiller uzman çavuş şiddetini Meclis gündemine taşıdı

HDP’li 22 kadın milletvekili Bingöl’de yaşanan uzman çavuş şiddetine ilişkin Meclis’e verdiği önergede, ‘Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?’ diye sordu.

Cezaevinde konuştuğumuz Fikriye: ‘Artık Fikriye Çulha olarak güçlüyüm’

Kendine şiddet uygulayan eşi Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla 15 yıl 10 ay hapis cezası alan Fikriye Özbek (Çulha) ile Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde görüştük.

Serbest bırakılan cinsel istismar sanığı hakkında ‘kırmızı bülten’ kararı çıkarıldı

Eşine şiddet uygulayan ve üvey kızını istismar eden sanık serbest bırakılmasının ardından yurt dışına kaçtı. Dava avukatının mücadelesi sonucu sanık hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı.

BM Dünya Nüfus Raporu: Korona salgını kadınlara yönelik cinsel şiddeti artırdı

Genital organ sakatlaması, doğum kontrolü, eş seçimi Birleşmiş Milletler’in yeni Dünya Nüfus Raporu’na göre dünya çapında milyonlarca kadın cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Esenler’de bir kadın boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından rehin alındı

İstanbul’da boşanma aşamasında olduğu kadının iş yerine giden erkek, aynı iş yerinde çalışan bir başka kadını yaraladı, eşini rehin aldı.

Siirt’te yakılarak öldürülen kadının ölmeden önce karakola başvurduğu ortaya çıktı

Siirt’te yakılarak öldürülen Saynur Süyüncü’nün sistematik şiddete maruz kaldığı ve jandarma karakoluna giderek, eşinin erkek kardeşlerini şikayet ettiği ortaya çıktı.

İbrahim Zarap’tan pişkin savunma: Öldürmek niyetinde değildim, yaşamasından da belli zaten

Samsun’da sokak ortasında çocuklarının önünde eski eşini döven İbrahim Zarap, yargılandığı duruşmada ‘Öldürmek niyetinde olmadığım hayatta olmasından belli’ dedi. Zarap’ın davası 11 Mayıs’a ertelendi.

Melek İpek davasında çocukları tanık olarak dinlendi

Sistematik işkencesine maruz kaldığı kocasını öldüren Melek İpek, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Eski eşine sokakta şiddet uygulayan İbrahim Zarap’ın 18 yıla kadar hapsi isteniyor

Samsun’da beş yaşındaki kız çocuğunun önünde eski eşine öldüresiye şiddet uygulayan İbrahim Zarap hakkında hazırlanan iddianamede 18 yıla kadar hapsi istendi.

Şiddet mağduru Öznur Sazlar: Gözüme uyku girmiyor, Hayatımızı kim koruyacak?

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi sonrası kadınların endişeleri arttı. Eşi, tarafından 16 yerinden bıçaklanan Öznur Sazlar ‘Karar sonrası uyuyamadım. Bizim hayatımızı kim koruyacak?’ dedi.

EMEP Körfez: İstanbul Sözleşmesi ve yasalar uygulansın

Eşi tarafından sistematik şiddete maruz bırakılan Ayten Erbaç için açıklama yapan EMEP Körfez İlçe Örgütü, ‘Bir kişiyi daha kaybetmemek için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz’ dedi.

Meclis’te kurulan şiddeti önleme komisyonu ne anlama geliyor?

Ekmek ve Gül’de bu hafta, Meclis’te kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kurulan komisyonu ve 8 Mart sonrası kadınlara ev baskınlarıyla yapılan gözaltıları konuşuyoruz.

Şiddet gördüğü eşi serbest bırakılan kadın: Ölmeyi mi bekleyeyim?

Video izlediği gerekçesiyle eşinin şiddetine maruz kalan Tülay T. : Çocuk ağladığında ‘Şu çocuğu duvara fırlatacağım’ diyordu. Hep şiddete meyilliydi.

İskenderun Kadın Platformu: 8 Mart’a giderken haklarımıza sahip çıkacağız

İskenderun Kadın Platformu katledilen kadınlar için açıklama yaptı. Platform üyesi kadınlar, ‘ 8 Mart’a giderken haklarımız için mücadelemiz devam edecek’ dedi.

İşkenceci eşini öldüren Melek İpek hakkında ‘Örselenmiş Kadın Sendromu’ başvurusu

Çocuklarını ve kendisini ölümle tehdit eden işkenceci kocası Ramazan İpek’i öldüren Melek İpek’in avukatları ‘Örselenmiş kadın sendromu’ başvurusunda bulundu.

Ayşe Tuba Arslan davası ve önlenmeyen kadın cinayetleri

Ayşe Tuba Arslan davasını ve önlenmeyen kadın cinayetlerini Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Heval Yıldız Karasu ile konuştuk.

Kadın Dayanışma Vakfı kadına yönelik şiddetle mücadele raporunu yayımladı

Kadın Dayanışma Vakfı, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kadın danışma merkezine başvuran kadınların erkek şiddetiyle mücadele deneyimlerini aktardığı bir rapor yayımladı.

İHD Dİyarbakır Şubesi: 217 çocuk istismara uğradı, 34 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirdi

İHD Diyarbakır Şubesinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2020 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu’na göre, 34 kadın yaşamını yitirdi, 217 çocuk cinsel istismara uğradı.

Kadın sağlık çalışanlarının şiddete uğramasına tepki: Bakanlık gözünü kulağını kapatıyor!

İki kadın hekimin şiddete uğramasının ardından TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu açıklama yaptı: ‘Sağlıkta şiddet devam ederken, bakanlık gözünü kulağını kapatmaya devam ediyor.’