kadına yönelik şiddet

İktidarın kadına yönelik şiddete yeni çözümü: Erkeklere şiddeti anlatmak

Kadına yönelik şiddete karşı somut öneriler ortaya koyamayan iktidarın yeni uygulaması erkeklere şiddet konusunda neler yapmamaları gerektiğini anlatmak olacak.

Avukat Eylem Sarıoğlu: İstanbul Sözleşmesi şiddeti önlemek için çok önemli

Erciyes Üniversitesi KAÇAUM etkinliğinde konuşan Kayseri Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Eylem Sarıoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü raporu: Kadına yönelik şiddete karşı hangi adımlar atıldı?

Uluslararası Af Örgütü hazırladığı raporla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı sonrası mevcut yasal çerçeveleri, yasalardaki boşlukları, yetkililerin uymakla yükümlü olduğu standartları inceledi.

Şiddete ‘Dur’ demek için dayanışmaya daha çok ihtiyacımız var

Bizler sürekli şiddete mahkûm ediliyoruz, öldürülüyoruz. Hükümetin kadın düşmanı politikaları devam ettiği sürece ne fabrikada ne de ülkede koşullar düzelecek ne de biz kendimizi güvende hissedeceğiz.

2021 yılının kasım ayında 34 kadın katledildi

Kasım ayında en az 34 kadın katledildi. En az 62 kadına şiddet uygulandı, en az üç çocuk öldürüldü, en az 11 kız ve oğlan çocuğu istismara maruz kaldı, en az 16 kadın tacize uğradı.

Yargıtay’dan da dönen Y.O. davasında mahkeme heyeti keyfi davranıyor

Ömer Faruk A. tarafından sokak ortasında vurulan, bir gözünü kaybeden Y.O. davası mahkeme heyetinin keyfi tutumu nedeniyle yeniden görülmeye başlamadan ertelendi.

Gebze’den kadın işçiler anlatıyor: Şiddete karşı mücadelenin bir merkezi de fabrikalar olmalı

Kadına yönelik şiddetin kendi yaşamlarına yansımasını konuştuğumuz üç metal işçisi kadın, hayatlarını bir yumak gibi sarmalayan baskıyı, şiddeti, güvensiz hissetme halini anlatı.

Kadıköy metrosunda bir erkek bıçakla kadına saldırdı: Güvenli sokaklar istiyoruz

Kadıköy metrosunda bir erkek, kesici aletle bir kadına saldırı girişiminde bulundu. Yaşanan olaya sosyal medyadan tepkiler yağdı.

Yargıtay, Dilek Güven’in katledilmesini mi bekliyor?

Dilek Güven ayrılmak istediği için eşi tarafından 7 kez bıçaklandı, mahkeme öldürme kastı yok dedi. Dilek hala tehdit mektupları alıyor, fail ise iki yıl sonra çıkacak. Dilek Güven adalet istiyor.

Ahh! Gülizar içimizi yaktın!

25 Kasım bildirisi dağıtırken, bildiri alan Hatice abla anlatıyor Gülizar’ın neresinden tutsan şiddete dokunduğun hikayesini. Gülizar’ın hikayesi içimizi yakıyor ama en çok da öfkemizi biliyor.

Kayyum Naci İnci’ye tanınan hak kadın işçiye tanınmadı

İstanbul 1’inci Aile Mahkemesi, patronu tarafından tehdit ve hakaretlere maruz kalan kadın işçinin 6284 sayılı yasa kapsamlı başvurusunu ‘adli vaka’ değerlendirmesinde bulunarak reddetti.

Kadın cinayetlerine üzülmek sorumluluğun üzerini örtmeye yeter mi?

Şiddet artıyor, vahşileşiyor ve hayat büyük tehlikeler anlamına geliyor hepimiz için. O nedenle ülkeyi yönetenlerin üzülmek, üzüldüğünü tüm ülkeye göstermeye çalışmaktan başka yapması gerekenler var.

Kumalık dayatmasını kabul etmeyen Emine’yi katleden sanık yargılandı

Evlilik dayatmasını kabul etmediği bahanesiyle 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı katleden Aslan Karakaş ve kendisine yardım eden kardeşi Münevver Karakaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

‘Başak gibi katledilmemek için kendisini kurtaran bizler cezalandırılacak mıyız?’

Adana’da kendine sistematik şiddet uygulayan eşlerini öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan ve Öznur Gülten Efeoğulları, Başak Cengiz için açıklama yaptı.

Eskişehir’de ‘Kadın Mücadelesinin Köşe Taşları’ paneli: Kadına yönelik şiddet bir sınıf meselesi

Eskişehir’de emek ve meslek örgütlerinin düzenlediği panelde bir araya gelenler, 25 Kasım’a giderken kadına yönelik şiddetin nedenlerini ve şiddete karşı mücadele yöntemlerini konuştu.

Kadınları korumasız, aciz, eşitsiz göstermek şiddeti vahşileştiriyor

Avukat İlke Işık: Cinayetlere karşı önlem alması gereken bir devlet var karşımızda. Önlem almadıkça, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik arttıkça kadına yönelik şiddet hem artıyor hem de vahşileşiyor

Eşini öldürmek isterken baldızını öldürdü iyi hal indirimi aldı| Takım elbise cezayı düşürmesin

Ankara’da Zennure Ünal’ı öldürmek isterken baldızını öldüren Abdulsamed Ünal ‘iyi hal’ indirimi aldı. Karara tepki gösteren Zennure Ünal, ‘Takım elbise cezayı düşürmesin’ dedi.

Şiddet gördüğü eşini öldüren Damla Kutulu tekrar hakim karşısına çıktı

2015 yılında Kocaeli Körfez Güney Mahallesi’nde yaşanan olayda kendisine şiddet uygulayan eşi Fikret Kutulu’yu bıçaklayarak öldürmek zorunda kalan Damla Kutulu, bugün yeniden hakim karşısındaydı.

Kadınlar Çilem için sokakta| Çilem Doğan’ın cezalandırılmasını kabul etmiyoruz

Şiddet faillerine sudan sebeplerle her türlü indirim uygulanırken yaşamını savunan Çilem Doğan’ın cezalandırılmasını kabul etmeyen kadınlar bugün sokağa çıktı.

10 maddede Hilal Kaplan’a cevap

Hilal Kaplan’a cevabımız: Derdimiz aynı acının tekrar yaşanmaması! Derdimiz kadın düşmanı politika üretenler! Derdimiz kadınları koruyamayanlar! Derdimiz kadın katillerini serbest bırakanlar!..