kadına yönelik şiddet

Katledilen Nural Türkmen’in arkadaşı: Kadınları koruyan devlet değil yine kadınlar

Geçtiğimiz ay öldürülen Nurel Türkmen’e evini açan ve öldürüldüğü gün yanında olan arkadaşı, Nurel’in yaşadıklarını ve onu nasıl korumaya çalıştıklarını anlattı: Keşke ben orada olsaydım korurdum onu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Türkiye şiddet mağdurlarını korunmuyor

İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporuna göre; Türkiye’de tedbir kararları sayısı artarken iktidar şiddet mağdurlarını korumuyor.

Şiddette maruz kalan Fide Uyarlar yaşadıklarını kamera ile görüntüledi, şiddet faili gözaltına alındı

Adana’da Fide Uyarlar, Gökhan K. hakkında, kendisine cinsel saldırı girişiminde bulunduğu, taciz ve şiddetine uğradığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Gökhan K. gözaltına alındı.

3 aylık bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S. tahliye edildi

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S.’nin bebeğini terk suçundan yargılandığı dava görüldü. E.S. 2. duruşmada tahliye edildi.

‘Kadına Yönelik Şiddet Yasası’na tepki: Yasa faile yol gösteriyor

Mecliste kabul edilen ‘Kadına Yönelik Şiddet Yasası’na tepki gösteren kadın örgütü ve parti temsilcileri yasayla pişmanlık indiriminin otomatik indirim haline gelebileceğine dikkat çekti.

Şiddet mağduru E.Ü: Sesimizi duyun ki ‘Seni unutmayacağız’ pankartları açılmasın adımıza

E.Ü. eski eşinden şiddet gördüğü için 9 yaşındaki çocuğuyla birlikte yeni bir yola çıkmış. Bugün 1600 lira yardımla bir öğrenci evinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor ve sesinin duyulmasını istiyor.

Çocuklarıyla birlikte hayata tutunmaya çalışan Ç.E.: Benden elinizi çekmeyin

Şiddet nedeniyle eşinden ayrı yaşayan Ç.E çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor, çöp toplayarak yaşama tutunmaya çalışıyor: Günde 150 TL kazanırsam bize bayram oluyor.

Mor Çatı: İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, E.S. bu çaresizliği yaşamaz, bebek hayatta olurdu

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S.’ye dair açıklamasında ‘Bütünlüklü, koruyucu ve önleyici politikalar uygulanmıyor, kadınlar çaresiz bırakılıyor’ dedi.

Çaresi olmayan kadınlar bebeklerini terk ediyor medya kadınları canileştiriyor: Suçlu kim?

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S. çaresizlik sebebiyle bebeğini sokağa terk etti. Anne medyada cani olarak suçlanırken, devletin sorumluluğu ise es geçildi!

Mahkeme ‘meşru müdafaa’ dedi, eşini öldürmek zorunda kalan Öznur Efeoğulları tahliye edildi

47 yıl boyunca şiddetine maruz kaldığı Osman Efeoğulları’nı ölmemek için öldürmek zorunda kalan Öznur Efeoğulları’nın eylemini meşru müdafaa şartları içinde değerlendiren mahkeme Öznur'u tahliye etti.

GÜNÜN BİLANÇOSU: İstismardan ceza alan serbest, öldürmeye çalıştığı kadın ‘ölmediği için’ ceza düşürüldü

Esra Oymak’ın boğazını kesen Mikail Oymak, ağırlaştırılmış müebbet aldı, kadın ölmediği için cezası düşürülen sanık bir de iyi halden yararlandı. İstismardan ceza alan bir sanık ise tutuklanmadı.

AKP’nin ‘şiddet’ atağında bugün: 2022 Yılı Faaliyet Planı çok ‘süslü’

Görünen o ki iktidar, şiddetin kaynağına dokunmadan göstermelik adımlarla kadınların gözünü boyamaya çalışıyor. Bu, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Yılı Faaliyet Planı’nda da kendini gösteriyor

Emekli hakim Aydın: Şiddete karşı ‘reform’ paketi sorunu hafifletmeye bile yetmez

Ceza artırımları şiddetle mücadeleye katkı sunar mı? Israrlı takip suçunun TCK’da yer alması etkili olur mu? Bu düzenleme ile nasıl bir algı yaratılmaya çalışılıyor? Emekli hakim Aydın değerlendiriyor

Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Ece Kılıçaslan şiddet nedeniyle eşinden şikayetçi olmuş

Şüpheli şekilde balkondan düşerek yaşamını yitiren Ece Kılıçaslan Acar’ın gözaltına alınan eşi E.Acar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ece’nin şiddet nedeniyle şikayette bulunduğu öğrenildi.

Ümitcan Uygun’a Aleyna Çakır’a şiddet uygulayıp görüntüleri yayınlamaktan 4 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Aleyna Çakır’ı şiddete maruz bırakan ve görüntüleri canlı yayında paylaşan Ümitcan Uygun’a 4 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Eşini başından vurup ‘İntihar etti’ diyen polis: Namuslu ve şerefli bir Türk polisiyim

Eşi Sevginur Aktaş’ı başından vurup ‘İntihar etti’ diyen ve 34 yıl hapis cezası talebiyle tutuklu yargılanan Polis Memuru Müslüm Aktaş, ‘vatanseverlik’ söylemiyle kendini aklamaya çalıştı.

Çürüyen sağlık ve adalet sisteminin getirdiği: Sağlıkçı kadınlara şiddet

Sağlık emekçisi kadınlar, iktidarın, sağlıkta dönüşüm politikalarının bir sonucu olarak yaşanan sağlıkta şiddeti de kadına yönelik şiddeti de çözmek gibi bir derdi olmadığını söylüyor.

Katledilmek istenen kadına ‘lastiğimiz patlak’ denilerek polis gönderilmedi

Yıllarca şiddetine maruz kaldığı erkeğe boşanma davası açan G.V.’nin hayati tehlikesi sürerken, karakoldaki polisler G.V.’ye ‘Biz onu uyardık. Korkma, taksiyle gel, bizim lastiğimiz patladı’ dedi.

Sağlık emekçileri iktidara öfkeli: Daha kaç sağlıkçının, kadının ölmesini bekliyorsunuz?

Sağlık meslek örgütleri ve sendikalar sayısız şiddet vakasına rağmen, etkili bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmamış olmasına, güvenli iş yeri talebinin karşılanmamasına tepki gösterdi.

Metroda bıçaklı saldırı davası 18 Şubat’ta görülecek

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda kadınlara bıçakla tehditler savuran Emrah Yılmaz hakkında 18 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Dava 18 Şubat’ta.