koruma kararı

Evli olduğu kadını uzaklaştırma kararına rağmen öldüren uzman çavuş yakalandı

Adana’da evli olduğu Hatice Çelik’i uzaklaştırma kararına rağmen öldüren, bacanağı Murat Akdöker’i de ağır yaralayan uzman çavuş Gökhan Çelik yakalandı.

Kadını koruma kararının ihmali davasının gerekçesi açıklandı: İhmal katili cesaretlendirdi

Koruma kararına rağmen öldürülen Serpil Erfındık cinayetindeki ihmal nedeniyle kamu görevlilerine verilen cezanın gerekçesinde koruma kararının uygulanmamasının katili cesaretlendiği vurgulandı.

Koruma kararlarına rağmen öldürülen kadın sayısı artıyor: Ek tedbir yok, koruma mekanizmalarında keyfilik var!

2022'de katledilen kadınların pek çoğu kendisini tehdit eden erkekler hakkında uzaklaştırma kararı aldırmıştı. Peki nasıl oluyor da kadınlar uzaklaştırma kararlarına rağmen katlediliyorlar?

Kızlarını istismar eden eşinden boşanmak istedi, tehditler nedeniyle 9 aydır evinden çıkamıyor

H.K., koruma kararlarına rağmen M.K.'nın sürekli ölüm tehditlerine maruz kalıyor, 9 aydır evinden çıkamıyor, M.K.'nın tutuklanmasını istiyor.

Avukat Ceren Kalay Eken: Bir kadın mahkeme eliyle savunmasız bırakılamaz

Koruma kararı kaldırılınca şiddetine maruz kaldığı eşinin yine kapısına dayandığı S.A.’ya yeniden koruma kararı verilirken, Avukat Ceren Kalay konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Koruma kararını kaldırtıp, yine eşinin kapısına dayandı

Eşi M.A.’nın şiddet, tehdit ve hakaretlerine maruz kalan S.A., M.A. hakkında koruma kararı aldırırken, bir üst mahkeme koruma kararını erkeğin itirazını göz önünde bulundurarak kaldırdı.

Uzaklaştırma kararına rağmen tehdit edilen kadın: Öldürülmekten korkuyorum

Adana’da uzaklaştırma kararı verilen eski erkek arkadaşı M.Ç.'nin tehdit ve şantajlarına devam ettiğini belirten A.M. 'Yeni bir kadın cinayetinin kurbanı olmak istemiyorum' diye seslendi.

Koruma kararı vermeyen karakol: Devlet her kadının başına polis dikemez

Emniyet’in, koruma kararlarının keyfi olarak uygulanmadığı haberlerini yalanladığı gün Adana’dan bir kadın savcılık yazısına rağmen koruma kararı alamadı.

Ayşe Tuba Arslan’ın avukatları: Tüm sorumlular yargılansın

Ayşe Tuba Arslan’ın ölümünde ihmali olan kamu görevlilerine yönelik inceleme ve soruşturmaların cezasızlıkla kapatılmasına karşı Arslan’nın avukatları, ailesi ve Eskişehirli kadınlar açıklama yaptı.

‘Koruma ve uzaklaştırma kararı verdiler, yine de koruyamadılar’

Şiddet gördüğü için boşanma davası açan Özge Taş, pandemi nedeniyle cezaevinden izinli çıkan eşi tarafından iki bacağından pompalı tüfekle vurulmuş. Taş, dayanışma bekliyor.

60 kez şikayette bulundu, polisler kadın öldürülürken savcıdan izin bekledi

Hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttırmasına rağmen evli olduğu erkek tarafından boğularak öldürülen Sevtap Şahin’in, öldürülmeden önce 60 kez şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

Kadınlar koruma talep ediyor, devlet reddediyor!

İlgezdi’den dikkat çekici rapor: ‘Şiddet artarken koruma talebi reddedilen kadın sayısı da arttı. 2012’de 6 bin 246 kadının koruma talebi reddedildi, 2018’de bu sayı yüzde 74 arttı’

Kadınlar koruma kararına rağmen ölümle burun buruna!

İstanbul ve Konya’da koruma taleplerine, şikayetlerine rağmen iki kadının ölümle burun buruna yaşayışı memleketteki kadınların göz göre göre öldürüldüğünü tekrar hatırlatıyor!

3 yıldır hukuk mücadelesi veren Y.O’nun davası yarın

Defalarca koruma kararı almasına rağmen eski sevgilisi tarafından silahlı saldırıya uğrayan Y.O. davası 12 Şubat Çarşamba günü görülecek. Y.O. kadınlardan destek bekliyor.

Koruma talebi karşılanmayan kadın öldürüldü

Boşandığı kişi tarafından öldürülen kadının yakınları, 'Öldükten sonra mı koruma verilecek' diyerek tepki gösterdi.

Kezzaplı saldırıya uğrayan Asiye Güzel'in kızı: Annemin koruma talebi reddedildi

Asiye Güzel, evliliği boyunca şiddete maruz kaldı, boşandı. Eski eşinin kezaplı saldırısına uğradı. Asiye Güzel'in kızı: Annem 4-5 defa koruma talep etti ama koruma talebi hep reddedildi.

Çocuk yaşta hayatı alt üst olan E: ‘Yeni bir yaşam için haklarımı istiyorum’

7 yaşında yetiştirme yurduna verilen, 13 yaşında kendisine verilen devlet desteği kesilen E, yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle tecavüze uğradı, yoksulluk içinde yaşadı; şimdi haklarını istiyor.

152 KADIN ÖRGÜTÜNDEN ÇAĞRI: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Türkiye’nin Kadın Harekeri bileşenleri olan 152 kadın örgütü “Haklarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz” diyerek bir bildiri yayımladı.

‘Aileyi yıkan’ kadınları koruyan yasalar değil, erkek şiddeti

Kadınları şiddetten korumak için çıkarılan 6284 sayılı Koruma Kanunu ve nafaka hakkı yine erkeklerin hedefinde. Nafaka ve Koruma Kanuna karşı eylem yapan erkekler nasıl bir ‘aile’ istiyor?

Sevgül anlatıyor: Bugün yaşamam bile bir mucize

12 yıl boyu dini nikahlı eşinin şiddet ve ölüm tehditlerine maruz kalan Sevgül uzaklaştırma kararı biter bitmez saldırıya uğradı. Karakoldan ‘Her evde olur’ yanıtı alan Sevgül evden dışarı çıkamıyor.