köylü kadınlar

İkizköy Akbelen'deki kadınların çevre mücadelesi

Evrensel ve Ekmek ve Gül ortak yayınında bu hafta İkizköy Akbelen'deki kadınların mücadelesini İkizköy Çevre Komitesinden Deniz Gümüşel ile konuşuyoruz.

Ormanın talan edilmesine karşı direnen kadınlar: ‘Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz!’

Akbelen Ormanları’ndaki ağaçların 700 dönümlük alanın termik santrale kömür çıkarmak için kesilmesine karşı yaklaşık iki aydır direnen köylü kadınlar Ekmek ve Gül’e konuştu.

GÜNÜN İSYANI: Bizi zehirlemek istiyorlar, izin vermeyeceğiz

Bursa Karaağız Köyünde yapılmak istenen biyokütle enerji santrali köylüleri isyan ettirdi. Köylü kadınlar ‘Bizi zehirlemeye çalışıyorlar, izin vermeyeceğiz’ dedi.

GÜNÜN ZAFERİ: Elleri ceviz karası kadınlar kazandı

Elleri ceviz karası, incirden yanmış kadınlar aylarca toprakları, suları için verdikleri direnişi kazandı. Nasıl kazandıklarını anlatıyorlar, başka kadınlara da umut olsun diye...

Dedeyazı köyü kadınları köklerine sahip çıkıyor

Malatya Doğanşehir ilçesine bağlı Dedeyazı köyünde demir madeni çıkartılıyor. Yaşam alanlarını, sağlıklarını, geleceklerini altüst eden madene karşı en önce kadınlar direniyor.

Kepçelerin önüne oturan kadınlar anlatıyor

Manisa Akgedik köyünde 10 yıllık çam ağaçlarının TOKİ’ye tesis yapmak için kesilmesine direnen kadınlar, “iki gün direndik hakkından geldik” diyor ve sonrasında yaşananları anlatıyor.

Çalın davulları, madene karşı!

Çanakkale Kurşunlu köyünde kadınlar ÇED toplantısına izin vermedi. Köylerine maden ocağı yapılmak istenmesine karşı kadınlar toplantıyı davullarla protesto etti.

150 yıldır buradayız, bir yere gitmiyoruz

Çayırdere köyü kadınların termik santrale karşı mücadelelerini anlatıyor...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Tırmıklı kadınlar

Kütahya’nın İnköy Mahallesi’nde kadınlar hayvanlarını otlattıkları meraya müze yapılmasını istemiyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, kadınlar müzeye değil yapılacak yere karşı çıkıyor.