kürt kadınlar

‘Kürt Kadınlarının Sesini Duymak ve Dinlemek’ etkinliği düzenlendi

İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi öncülüğünde Kürt Kadınlarının Sesini Duymak ve Dinlemek başlıklı çevrimiçi sanal toplantı gerçekleştirildi.

Özgür Kadın Hareketi üyesi 15 kadın gözaltında

Ankara merkezli TJA’ya yönelik yürütülen soruşturmada, birçok kentte yapılan ev baskınlarında 15 kadın gözaltına alındı. Kadınların gaözaltına alınması Van’da protesto edildi.

Konya’daki katliama kadınlardan tepki: Bu saldırı hepimize!

Konya’da ırkçı saldırıda 4’ü kadın 7 kişinin katledilmesine tepki gösteren kadınlar: “Bu sorun yalnızca Kürtlerin ve kadınların değil, toplumun sorunudur. Irkçı söylemler hepimize yöneltilmiştir.”

‘Kadınca’ direnişlerin tarihini dolaysızca anlatmanın gücü: Derve

7 kadının yaşadıkları üzerinden 50 yıllık geçmişi, aslında bugünün nasıl “bugün” olduğunu görüyoruz Jînda Zekioğlu’nun Derve kitabıyla…

HDP Kadın Meclisinden 1 aylık kampanya: Mücadele, eylem ve örgütlenme halinde olacağız

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran: AKP-MHP İttifakının saldırılarına karşı kararlı ve güçlü devam edeceğiz.

Tek adam bölgeyi hedef tahtasına çevirdi

Rosa Kadın Derneği’nin hedefe konması tesadüf değil. Bundan sonra bizim yapacağımız da birlikteliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmenin yollarını aramak, birliğimizden daha fazla kuvvet doğurmak olsun…

Hepimizin hikâyesi

Kadınların bir kere ayağa kalktığında asla yeniden kendisine uygun görülen yere oturmadığını, içeride veya dışarıda, hep aynı azim ve kararlılıkla durduğuna onur duyarak tanık oluyoruz.

GÜNÜN KİTABI: Kürt Siyasetinin Mor Rengi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın yazdığı Kürt Siyasetinin Mor Rengi isimli kitap 21Eylül’de okurla buluşacak.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Tarihe adını kazıyan 4 dengbêj kadın ile tanışın

Hikayeciliğin kadın halidir dengbêj kadınlar... İçli sesleri, derin duygularıyla strana hayat verir, hikayelerini anlatırlar... Tıpkı Meryem Xan, Eyşe Şan, Aslîka Qadir ve Sûsika Simo gibi...

GÜNÜN DANSÇISI: Leyla Bedirhan

Kürtlerin Prensesi olarak anılan Leyla Bedirhan modern dansta önemli bir yerde durur. Leylâ Safiye Avesta Yayınlarından çıkan Leyla-Bir Kürt Prensesinin Öyküsü kitabında onun hayatını anlatır.

GÜNÜN KÜLTÜRÜ: Dengbejlik

Birçok millet tarihe yazarak başlamış, Kürtler ise söyleyerek... Ne zaman bir yıkım, bir sevdalanış, bir diriliş olsa ses kendini orada belli eder.

Sisê Ana için ev hapsi talebine cevap yok

85 yaşındaki Sisê Bingöl 2016 yılında 3 ay tutuklu kaldığı cezaevinden sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edildi. Sonra tekrar tutuklanan Sisê Ana’nın sağlık durumu iyiye gitmiyor.