laiklik

Marmara Üniversitesi öğrencileri, laiklik karşıtı açıklamlar yapan akademisyeni protesto etti

Marmara Üniversitesi öğrencileri, laikliği hedef alarak "kız okulları açma" çağrısı yapan İlahiyat Fakültesi akademisyeni Mehmet Boynukalın'ı protesto etti.

Esenyalı’da kadınlar laikliği tartıştı: İsteyen istediği gibi yaşasın

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde bir araya gelen kadınlar laikliği, Anayasa değişikliği teklifinin kadınların yaşamını nasıl etkileyeceğini konuştu.

Çocuk istismarında acı tablo: Bu olayları unutma!

Son 20 yılda kamuoyunun gündemine onlarca istismar vakası girdi. Yeterli önlemler alınmış olsaydı, etkin bir soruşturma yapılıp, “münferit bir hadise” diye geçiştirilmeseydi bunlar yaşanmayabilirdi!

Çocuk istismarına beraat veren hakimden sanığa: ‘Tövbe et, bir daha yapma’

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu, takip ettikleri bir çocuk istismarı davasında beraat kararı veren hâkimin sanığa “Tövbe et” tavsiyesinde bulunduğunu açıkladı.

Başörtülü tekstil işçisi Leyla: Bizim gündemimiz yoksulluk, düşük ücretler, artan baskı

Leyla, 39 yaşında başörtülü bir kadın, tekstil işçisi. Her seçim dönemi başörtüsünün gündeme getirilmesinden rahatsız olan Leyla, bunun bir istismar aracı olmaktan çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Laikliğin İsmail Kahraman ile imtihanı

Laik hukuk yerine dinsel hukukun geçerli olduğu koşullarda da kadınların artık hukuken bile eşit insan sayılmadığı, somut örnekleriyle önümüzde durmaktadır.

MEB ‘karma eğitim’ maddesini yönetmelikten kaldırdı!

MEB’in anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırdı. Eğitim Sen, ‘karma eğitim kademeli olarak kaldırılıyor’ dedi.

Ekmek ve Gül Şişli Atölyesi- 4. Hafta: Laiklik ve Kadın

Kadınların tarihsel kazanımlarıyla laiklik arasında nasıl bir bağ var? Laiklik ve kadın kelimelerinin yan yana geldiği en popüler tartışmalardan biri “başörtüsü”, mesele neden bundan ibaret değil?

Bu atölye kaçmaz! Ekmek ve Gül Kadın Atölyesi Şişli’de başlıyor…

Ekmek ve Gül Şişli Grubu güncel tartışmaları ve kafa karıştıran meseleleri masaya yatıracağı güzel bir atölye programı hazırladı. Atölye 5 hafta boyunca her Çarşamba katılımcılarını bekliyor!

Kayıplar zincirine bir halka daha; müftü nikahı

Bilgi ve deneyimleri mücadeleye, örgütlenmeye ve birleştirmeye dönüştürebilirsek, dinsel ve milli görünüşlü kirli yönetim ile savaş politikalarının yerle yeksan olması çok uzak bir ihtimal olmaz.

MEB’e göre kadının görevi kocaya itaat, erkeğin görevi liderlik

Milli Eğitim Bakanlığının yeni müfredat kapsamında hazırladığı ders kitabının ‘evlilik’ konusunda, ‘kocaya itaat ‘ibadet’ olarak yer aldı.

GÜNÜN İSYANI: Eğitimi Ensar’a bırakmak da ne demek!

Milli Eğitim Bakanlığının Ensar Vakfı ile imzaladığı 5 yıllık protokol neredeyse eğitim kurumlarının anahtarlarını vakfa teslim ediyor.

Müftülere resmi nikâh yetkisi... Bu daha başlangıç!

Müftülüklere resmi nikâh yetkisi medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin önemli bir adımı, toplumsal yaşamın dini kurallarla şekillendirilmesinin önünü açmanın yollarından biri...

Müftülere nikah kıyma yetkisi verecek tasarı Mecliste

Müftülerine nikah kıyma yetkisi verecek yasa tasarısı meclise sunuldu. Avukat Perihan Meşeli öneriyi, kadın haklarının dini kurallar doğrultusunda tartışmaya açılmasının ön adımı olarak değerlendirdi.