meb

Martta 259 laiklik karşıtı uygulama ve söylem gerçekleşti

Laiklik Meclisi İzleme Merkezi raporunda mart ayında 259 laiklik karşıtı eylem ve uygulama yaşandığını belirtilerek ihlallerin tespit edilebilenden çok daha fazla sayıda olduğu ifade edildi.

Kamu malları tarikatlara peşkeş çekilecek

Eğitim faaliyetleri için kamuya ait okullara tahsis edilen kamu arazileri, yönetmelik değişikliği ile tarikat ve cemaatlere peşkeş çekilecek. Tarikatlar eğitimde neyi isterse almaya devam ediyor.

Değerler eğitimi kapsamında 'kadınlara selam verilmez' denildi

Erzurum'da bulunan İbni Sina İmam Hatip Ortaokulu'nda Değerler Eğitimi kapsamında hazırlanan yazıda 'Fitneye sebep olacağı endişesi ile genç ve yabancı kadınlara selam verilmez' denildi.

ÇEDES'te yeni skandal: Çocukların eline bıçak verildi, kelepçeliymiş gibi durdukları video paylaşıldı

ÇEDES kapsamında okulda çocukların ellerine Kurban ibadeti öğretme bahanesiyle bıçak verildi. Başka bir okulda çocuklarla Filistin’e destek gerekçesiyle elleri kelepçeliymiş gibi etkinlikler yapıldı.

MEB ‘Zengin aileler bir öğün yemek istemiyor’ dedi kadınlar tepki gösterdi: Çocukların açlığı görmezden gelinemez

Bir öğün ücretsiz yemek davasında MEB, yemekleri depolayamayacaklarına ve yüksek gelirli ailelerin okullarda ücretsiz yemek istemediğine dair savunma verdi.

Öğrenciler velilerden habersiz TÜGVA’nın ‘Nebile silsilesi’ne götürülüyor

TÜGVA, İstanbul Eyüpsultan’da okullarda kız öğrencilere yönelik ‘Nebile silsilesi’ adı altında etkinlik düzenliyor. Ders saatleri içinde yapılan etkinlikler için velilerden izin alınmıyor.

Bitlis'te ÇEDES kapsamında öğrencilere 'şeytan taşlama' dersi

Bitlis’in Hizan ilçesinde bir ortaokulda öğrencilere ÇEDES kapsamında, “hac ibadetini” öğretmek gerekçesiyle sınıfa Kâbe maketi kuruldu ve şeytan taşlama provası yaptırıldı.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen bir vakıf okullarda yarışma düzenleyecek

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Peygamber Sevdalıları Vakfı, MEB ile yaptığı protokolle 11 okulda 'Siyer Yarışması' düzenleyecek.

MEB’in 4 yıllık planında 1 öğün ücretsiz yemek yok

Milli Eğitim Bakanlığının 2024-2028 stratejik planında, okullarda çocuklara 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi yer almıyor.

Esenyurt'ta boş derslere cemaat 'öğreticileri' girecek

Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muavenet İlim ve Kültür Vakfı ile protokol yaptı. Vakıf 'değerler eğitimi' adı altında 59 okulda seminer düzenleyecek, boş derslere vakıf öğreticileri girebilecek

Devlet, çocuğu şiddet dolu aileye terk etti

14 yaşındaki Merve’nin hikayesini okuyacağız bugün. Polisin, okulun ve devletin her kademesinin ihmalleri sonucunda şiddet dolu bir aileye sıkıştırılmış, buradan kurtulmaya çalışan bir çocuk Merve.

Bursa’da 31 kurum ‘Bursa ÇEDES’e Karşı Güç Birliği’ni kurdu

MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ÇEDES projesi ile eğitim-öğretim diyanete teslim etmesine karşı çıkan kurumlar Bursa ÇEDES’E Karşı Güç Birliği’ni kurdu.

Sevda Karaca, Yusuf Tekin’e eğitimin cemaat ve tarikatlara devredilmesini sordu

Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tarikat ve cemaatlerle imzalanan işbirliği protokollerini sordu.

Sınıf anneliği kaldırıldı, sorunlar baki…

Bilimsel, laik, nitelikli ve parasız bir eğitim talebi ve bunlar için ayrılmış bir bütçe olmadan; adı sınıf anneliği değil de başka bir şey olan çarpık çözümler ortaya çıkar.

Sevda Karaca’nın TÜGVA sorusuna Bakan Tekin'den cevap: MEB 56 İlde TÜGVA ile dini eğitim protokolü yaptı

EMEP Milletvekili Karaca’nın, TÜGVA yaz okulu için Antep’te 135 okul tahsis edilmesine dair verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı yanıt verdi: TÜGVA ile 56 ilde dini eğitim protokolü yapıldı.

İktidarın ‘kutsal ailesi’ için müfredat hazırlandı

Ortaokullarda ve liselerde 'Türk sosyal hayatında aile' dersi için müfredat hazırlanarak onaylandı. İktidar bu dersle gerici, baskıyı kabullenmiş ve içselleştirmiş bir nesil yaratacak.

'Aslan payı' denen bütçe nerede?

Eğitime ayrılan pay gün geçtikçe azalıyor. Veliler, 'Eğitimin bütün yükü velilerin omuzlarında.' diyerek eğitimin ticarileştiğini ifade ediyor.

Din eğitimini reddeden öğretmene ücret yok

Ara tatilde öğretmenler için hazırlanan seminer programındaki din eğitimi videosunu izlemeyen öğretmenlerin ücreti, Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeyle tamamen kesilecek.

Öğretmenlere seminerde din eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatilde öğretmenlere verilen seminerlere din eğitimi ekledi. Eğitim-sen bu süreci " İktidarın eğitim alanına yönelttiği saldırılardan biri" olarak değerlendirdi.

Bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek talebi Mecliste: Bütçeden çocuklarımızın hakkını istiyoruz

Yayın kurulu üyemiz, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 2024 MEB bütçe görüşmeleri öncesi, 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek için bütçe talebini Meclis gündemine taşıdı.