Seçim 2023

meclis

Adıyaman’dan neden hiç kadın milletvekili çıkmadı?

Adıyaman, Türkiye genelinde 88 yıl içerisinde 1 kere bile kadın milletvekili çıkarmamış illerden biri. Bunun sebeplerlerini Avukat Aysun Avcı ve Belediye Meclis Üyesi Suzan Şan ile konuştuk.

BÜTÇE KANUN TEKLİFİ | Fuat Oktay: ‘En büyük payı eğitime ayırdık’

Bütçe görüşmeleri başlıyor. Halkın büyük bir yoksulluk ve ağır bir ekonomik kriz içinde olduğu dönemde, devletin bütçesinin hangi kalemlere ayrılacağı büyük bir merak konusu.

EŞİK: Meclis İstanbul Sözleşmesi’ni unutmaya mı başladı?

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılma kararının ardından Meclis’in bu konuyu ve kadınların yaşadıklarını daha çok gündemine taşımasını önerdi.

EŞİK’ten Meclis’e: Kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın

TBMM İzleme Grubu raporunu yayınlayan EŞİK Meclis’in cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığı vurgulayarak, ‘Derhal özel bir oturum düzenleyin; kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!’ dedi.

EŞİK Meclis'i yakın takibe aldı: İlk 15 günün kadın hakları performansı kötü!

Meclis’i yakın takibe alan EŞİK Platformu, 15 günden bir rapor açıklayacak. İlk raporunda Platform, Meclis’in görevini nasıl yerine getirmediğini madde madde açıklıyor…

Hükümet kadın intiharlarını sormayı ‘kötü niyetli’ buldu

Nevşehir’de pandemi döneminde 37 kadın yaşamına son vermeye çalıştı; son bir yılda Van’da 7 şüpheli kadın intiharı yaşandı. İktidar Meclis Genel Kurulunda ölümleri gündem etmeyi ‘kötü niyetli’ bulundu

Züleyha Gülüm, kadın cinayetlerine ilişkin meclis araştırması istedi

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetteki artışa dikkat çeken HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Meclis araştırma istedi.

Medeni Kanun’un 92. yılında kadınlar ders kitaplarında bile yok!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kadınların her alanda haklarını yitirdiğini ifade ederek, 92 yıl önceki hakların 16 yılda yok edilme noktasına geldiğini belirtti.

Eskişehirli kadınlar: Her yerde var olacağız

Meclis Başkanı’nın Çanakkale Anması ile ilgili sahnelenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasına izin vermemesine Eskişehirli kadınlar tepki gösterdi.

Bucalı kadınlar Meclisteki kadın sanatçı yasağına tepki gösterdi

Buca’da da kadınlar, kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmamasına tepki göstererek açıklama yaptı.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar ‘Yüz kadın ve Yüz replik’le sahnede

Bugün saat 11.30’da Kenter Tiyatrosunda bir araya gelecek kadınlar “Yüz kadın ve yüz replikle sahnede olacağız” diyerek kadınlara sahnelerin yasaklanmasına tepki gösteriyor.

Kadın sanatçılara yönelik yasağa 45 kadın örgütünden ortak açıklama

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadınlara sahne yasağına karşı 45 kadın örgütü ortak açıklama yayımlayarak, ‘99 yıl sonra kadın sanatçılara sahneyı̇ yasaklayanlar ı̇stı̇fa etmelı̇dı̇r’ dedi.

Meclis sahnesi kadına resmen yasak!

Meclis’te yapılacak tiyatro gösterisinden kadınların sahneye çıkması engellendi. Oyuncular Sendikası duruma tepki göstererek “Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” dedi.

Kadın ve çocuklara yönelik suçlarda şikayet süresi şartı kaldırılsın

Sezgin Tanrıkulu, kadın ve çocuklara yönelik suçlarda şikayet için gereken aylık sürenin tamamen kaldırılmasını ve şiddetin önlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını önerdi.

Erdoğan istedi müftülere nikah yetkisi verildi!

Kadınların tepki gösterip geri çekilmesini istediği müftülere nikah yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri Kanunu’nu Erdoğan onayladı. Tasarı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak mısınız?

Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in öldürülmesini hatırlatarak kadın cinayetleri konusunda Aile Bakanlığının çalışmalarını sordu.

Müftülük yasası Mecliste, kadınlar eylemde

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesini kapsayan yasanın bugün Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Kadınlar tasarıya karşı gün boyu eylemler yapıyor.

Meclis önünde kadınlara polis saldırdı

Müftülere nikah yetkisi verecek yasaya karşı Meclis önünde eylem yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 11 kadın darbedilelerek gözaltına alındı.

Kadınlar müftülere nikah yetkisine karşı Mecliste

Müftülere resmi nikah yetkisi verilmek istenmesine karşı kadınlar bugün de Meclisteydi. Önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen yasaya karşı kadınlar ‘bu yasaya rızamız yok’ dedi.

Meclis kadınlara yasak: Canan Güllü Meclise alınmadı

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili parti temsilcileriyle görüşmeler yapmak için Meclise girmek isteyen TKDF Başkanı Canan Güllü’ye ‘yasaklı’ olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.