meclis

2024 Bütçesi| İktidara kebap, kadın ve çocuğa kuru ekmek

'Meclis, 2024 bütçesini bahçesinde kebaplar pişerken onayladı diyebiliriz. Kadınlara, gençlere, işçi ve emekçilere... daha çok vergi yüklenen, onlar için kaynak ayırmayan bir bütçe geçti.'

Aile ve Milli Eğitim Bakanlıklarının bütçesi Meclisteydi

Meclis Genel Kurulunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığının bütçesi görüşüldü. Genel Kurul sonunda, yapılan itirazlara, rağmen Aile ve Eğitim Bakanlığının bütçesi kabul edildi

OKULDA, PAZARDA, MECLİSTE: Sağlıklı beslenme hakkını kazanana dek mücadele

MEB’in 2024 bütçesi görüşmelerine topladıkları imzalarla giden Tuzluçayırlı kadınlar, meclise ve kampanya sürecine dair düşüncelerini paylaştı.

Kadınlar Meclisten Milli Eğitim Bakanlığına seslendi: Çocuklara bir öğün yemeği çok görmeyin!

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, EMEP Yenimahalle İlçe Başkanı Nursel Oktay ve Ekmek ve Gül okuru Hatice Boyraz Meclisten MEB’E seslendi: Bir yemeği çocuklara çok görmesinler.

Bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek talebi Mecliste: Bütçeden çocuklarımızın hakkını istiyoruz

Yayın kurulu üyemiz, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 2024 MEB bütçe görüşmeleri öncesi, 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek için bütçe talebini Meclis gündemine taşıdı.

Yeniden Refah Partisinden nafakaya dair kanun teklifi

Nafaka hakkına saldırılarla gündeme gelen Yeniden Refah Partisi, Meclisin Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna nafakanın sınırlandırılmasına dair kanun teklifi verdi.

Karaca, kadın haklarına dönük saldırıları Meclise taşıdı

Karaca:"Hakları tartışmaya açıldığı için yasayı uygulaması gerekenler ayak sürüdüğü için şiddete maruz kalmaya devam eden hatta canından olan yüzbinlerce kadının vebalini ödeyebilecek mi bu vekiller?"

CHP’li Suiçmez Aile Bakanlığına 'aile çalıştaylarını' sordu

CHP’li Suiçmez, Aile Bakanına aile çalıştaylarına dair soru önergesi verdi: "Bakanlığınız tarafından 81 ilde düzenlenen çalıştayların amacı Medeni Kanun’u değiştirme sürecine dayanak hazırlamak mı?"

CHP Hatay Milletvekili Kara’dan 1 öğün yemek için yasa teklifi

Ekmek ve Gül olarak başlattığımız eğitimin her kademesinde “1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek” kampanyamız güçleniyor. Kara, MEB’e bağlı okullarda 1 öğün ücretsiz yemek için meclise yasa teklifi verdi

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Varlı kadın cinayetlerini Meclis gündemine taşıdı

Ülkede artan kadın cinayetlerine dair, Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanına soru önergesi verdi.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca: Çocukların beslenme hakkını verin!

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca çocukların beslenme sorununu Mecliste gündeme getirdi, Meclis kürsüsünden Ekmek ve Gül’ün başlattığı Okullarda 1 Öğün Ücretsiz Yemek kampanyasını hatırlattı.

‘TÖP operasyonunda gözaltına alınanlar serbest bırakılsın’

Mersin Milletvekili Perihan Koca, TÖP’e yönelik operasyonlara tepki gösterdi. Meclisteki basın toplantısına Sevda Karaca, Kezban Konukçu, Burcugül Çubuk ve Sevilay Çelenk de katıldı.

Emep milletvekili Sevda Karaca: kadın düşmanlarının kadınlar üzerinden hamaset yaptığı bu çarkı durduralım

Kadınların mücadelelerle kazandığı 6284 Sayılı Kanun'u pazarlık konusu haline getirdiğini belirten Karaca, "Bugün bu Meclis koltuklarında kadınların yaşam hakkına gözünü dikenler oturuyor" dedi.

İzmir’den sendika ve dernek temsilcisi kadınlar: Bu zihniyete karşı daha çok örgütlenmeliyiz

Yeni kabinenin, Meclisin kadınlar açısından ne ifade ettiğini İzmir’deki sendika ve dernek temsilcisi kadınlar ile konuştuk.

Tarihinin en gerici Meclisinden kadın vekiller seslendi: ‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’

Meclisteki kadın mücadelesini EMEP Antep Milletvekili Sevda Karaca, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili - TÖP Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca ile konuştuk.

Adıyaman’dan neden hiç kadın milletvekili çıkmadı?

Adıyaman, Türkiye genelinde 88 yıl içerisinde 1 kere bile kadın milletvekili çıkarmamış illerden biri. Bunun sebeplerlerini Avukat Aysun Avcı ve Belediye Meclis Üyesi Suzan Şan ile konuştuk.

BÜTÇE KANUN TEKLİFİ | Fuat Oktay: ‘En büyük payı eğitime ayırdık’

Bütçe görüşmeleri başlıyor. Halkın büyük bir yoksulluk ve ağır bir ekonomik kriz içinde olduğu dönemde, devletin bütçesinin hangi kalemlere ayrılacağı büyük bir merak konusu.

EŞİK: Meclis İstanbul Sözleşmesi’ni unutmaya mı başladı?

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılma kararının ardından Meclis’in bu konuyu ve kadınların yaşadıklarını daha çok gündemine taşımasını önerdi.

EŞİK’ten Meclis’e: Kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın

TBMM İzleme Grubu raporunu yayınlayan EŞİK Meclis’in cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığı vurgulayarak, ‘Derhal özel bir oturum düzenleyin; kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!’ dedi.

EŞİK Meclis'i yakın takibe aldı: İlk 15 günün kadın hakları performansı kötü!

Meclis’i yakın takibe alan EŞİK Platformu, 15 günden bir rapor açıklayacak. İlk raporunda Platform, Meclis’in görevini nasıl yerine getirmediğini madde madde açıklıyor…