meşru müdafaa

Meşru müdafaadan beraat alan kadına istinaftan 10 yıl 10 ay hapis

Kendisine şiddet uygulayıp, öldürmekle tehdit eden eşini öldüren kadının meşru müdafaadan beraatına itiraz edildi. Kadına 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Adanalı Kadınlar Yargıtay’da görülecek Çilem Doğan duruşması için çağrı yaptı

Adana Kadın Platformu İnönü Parkı’nda yaptığı basın açıklaması ile Çilem Doğan’ın yarın Ankara’da Yargıtay 1’inci Ceza Dairesinde görülecek duruşmasına çağrı yaptı.

60 yıldır şiddetine maruz kaldığı eşini öldüren 76 yaşındaki Mevlüde Akgün tahliye edilmedi

Ankara’da 60 yıldır kendisine ve kızına şiddet uygulayan Ahmet Akgün’ü öldüren 76 yaşındaki Mevlüde Akgün sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmedi.

60 yıldır şiddet uygulayan eşini öldüren Mevlüde Akgül için ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı

Ankara’da 60 yıldır kendisine ve kızına şiddet uygulayan Ahmet Akgün’ü öldüren Mevlüde Akgün hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Melek İpek davasında gerekçeli karar: Muhtemel saldırıya hazırlık da meşru müdafaadır

Melek İpek davasında gerekçeli karar hazırlandı. Kararda, ‘Bir kimsenin muhtemel saldırıya karşı hazırlık yapması ve savunma araçlarını önceden hazırlaması da meşru müdafaa kabul edilmelidir’ denildi.

Cezaevinde konuştuğumuz Fikriye: ‘Artık Fikriye Çulha olarak güçlüyüm’

Kendine şiddet uygulayan eşi Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla 15 yıl 10 ay hapis cezası alan Fikriye Özbek (Çulha) ile Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde görüştük.

İsviçre, Yasemin Çakal’a ‘politik oturum hakkı’ tanıdı

Kendini ölümden korumak için eşi Özkan Kaymaklı’yı öldüren ve 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Yasemin Çakal’a İsviçre’de ‘politik oturum hakkı’ tanındı.

CHP’den Meclis’e ‘Örselenmiş Kadın Sendromu’ için kanun teklifi

Sistematik fiziksel şiddete maruz kalan kadınların faillerine karşı işledikleri suçların meşru müdafa hükmü kapsamında değerlendirilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi.

İşkenceci eşini öldüren tutuklu Melek İpek: 27 gündür dayak yemedim

Kendisini ve çocuklarını ölümle tehdit eden işkenceci kocasını öldüren tutuklu Melek İpek: Burada 27 gündür hiç dayak yemedim ve ben burada olduğum için kızlarım dışarıda daha rahat.

İşkenceci kocasını öldüren Melek İpek için müebbet istendi

Kendine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayan ve işkence eden kocası Ramazan İpek’i öldüren Melek İpek hakkında ömür boyu hapis cezası istendi. Savcı, olayın meşru müdafaa olmadığını savundu.

Maktül mü-katil mi? Kırk katır mı-kırk satır mı?

‘Kadınlar olarak elbette ki ölmek de öldürülmek de istemiyoruz. Kadın cinayetlerinin artık çetelesi tutulamaz hale geldiği bu ülkede, ‘meşru müdafaa haktır’ı daha güçlü dile getirmek zorundayız.’

Ceyda cinayet işlemedi, meşru müdafaada bulundu

Kendi hayatını ve ailesini kurtarabilmek için sürekli şiddet gördüğü nişanlısını öldüren Ceyda Malay hakkında açıklama yapan Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması ‘cinayet değil, meşru müdafaa’ dedi.

GÜNÜN KAMPANYASI: Nura için adalet

Sudan’da zorla evlendirildiği kocasının tecavüzüne dayanamayarak onu öldüren Nura için idam kararı verildi. Dünya, Nura için adalet istiyor.

GÜNÜN DAVASI: Yasemin Çakal için beraat istenecek

Yıllardır kendisine şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için yargılanan Yasemin Çakal’ın beraat talebinin değerlendirileceği istinaf duruşması bugün. Kadınlardan Yasemin’le dayanışma çağrısı var.

Şiddet gördüğü kocasını öldüren kadına meşru müdafaa kararı

Yıllardır şiddet gördüğü ve kendisini ölümle tehdit eden kocasını öldüren B.F. önce tutuklandı, ardından mahkemenin meşru müdafaa kararıyla serbest bırakıldı.

Yasemin Çakal Davası

Yasemin, sistematik bir şekilde şiddet gördüğü kocasını kendisini korumak için öldürdü. Çocuğuyla birlikte cezaevinde olan Yasemin ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.