mülteci işçi

Farklı siyasi eğilimleri olan mülteciler, nefret söylemine karşı ortaklaşıyor

Sürekli memleketin sorunlarının nedeni olarak hedef gösterilen mülteciler ve sonradan vatandaşlık alanlarla seçim sürecini ve sonrasını konuştuk.

Göçmen kadınlar güvencesiz işlerde nelerle karşılaşıyor?

Çoğunlukla evlerde yatılı olarak temizlik, çocuk, yaşta hasta bakımı işlerinde çalışan göçmen kadınların iş bulmaları için aracılık eden bir şirkette çalışan bir kadın anlatıyor:

Esenyalı’da kadınlar mülteci meselesini tartıştı: Aynı sınıftan olanları karşı karşıya getiriyorlar

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Göç Araştırmaları doktora öğrencisi Ebru Ökten’e mülteci meselesine dair sorularını sordu, bilinen pek çok yanlışı tartıştı.

İkitelli’den göç tartışması: Yükselen düşmanlık ve mülteci kadınları eve hapseden yaşam…

İstanbul’un bir ilçesinde kadınlarla yaptığımız mültecilere dair sohbet aslında Türkiye genelinde emekçiler arasında süren tartışmalara bir ayna tutuyor.

Mülteci kadınların değişmeyeni: Şiddet, sömürü, ayrımcılık

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine başvuran mülteci kadınlar ya da mülteci Fatma ve ailesinin yaşadıkları ile başka bir şehirde başka bir mülteci ailenin yaşadığı birbirinden hiç farklı değil.

Suriyeli tarım işçisi kadın, tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu

Adana’da Suriyeli tarım işçisi Rihab el-Rihabi, evinde tüfekle vurulmuş halde bulundu.

Bir mülteci kadın işçi daha çalıştığı villada ölü bulundu

Antep'te tekstil patronu Ahmet Şireci'ye ait lüks villada çalışan Nepalli mülteci kadın işçi Monna Rai, iple tavana asılı halde ölü bulundu.

Bir soda içmenin çok görüldüğü mülteci yaşamlar

Esra, Hayriye, Mahmut ve çocukları… Denizli’nin mülteci mahallesinde ayakta kalmaya çalışıyorlar. Büyük ön yargılara, ağır çalışma koşullarına, türlü türlü şiddete ve aşağılamaya rağmen…

Korona salgını ve tekstil işçisi kadınlarla dayanışma

Tekstil işçisi kadınların hakları için mücadele eden FEMNET örgütü, tekstil şirketlerine yönelik salgın dönemi taleplerini açıkladı.

Araftaki mültecilere dokunan, barış sözünü güçlendiren kadın dayanışması

3 günlük bir çalışmayla Edirne'ye bir otobüs dolusu ihtiyaç malzemesi götüren eğitim emekçisi kadınlar, 'Biz varız, bu insanlıkdışı uygulamaların karşısında, mülteci kardeşlerimizin yanındayız' dedi.

TEKSTİL VE DERİDE KADIN EMEĞİ:  ‘Hadi hadi’ sesleri evde bile kulaklarımda yankılanıyor

Uzun çalışma saatleri, sağlıksız koşullar, güvencesizlik, düzensiz ücretler ‘bu işin fıtratından’ sayılıyor. ‘Buralarda zorunluluktan çalışıyoruz’ diyen kadınlar içinse zorluklar hiç bitmiyor...

Çağlayan atölyelerinde büyüyen işçiler: Geleceğe dair hiçbir hayalimiz yok

Çocuk, genç, yaşlı, göçmen, mülteci... Sömürünün alabildiğine yoğunlaştığı Çağlayan’daki atölyelerde en çok duyulan söz ‘Yorgunum’. O yorgunluk işçileri hayal bile kuramaz hale getirmiş.

Kadınlığın göçmen, sığınmacı hali: Dayanışmaya daha çok ihtiyaçları var

Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Konferansında dile gelen gerçekler, kadın dayanışmasının sınır tanımamasının ne kadar hayati olduğunu gösterdi.

Suriyeli tekstil işçileri anlatıyor

Savaş nedeniyle Türkiye'ye gelmek zorunda kalan Suriyeli mülteciler için aradan geçen onca yıla rağmen yaşam hâlâ çok zor. Adana'da tekstilde çalışan işçi kadınlar çalışma koşullarını anlatıyor.

15 yaşında mülteci bir işçi: Emine

Çocuk o daha. Çağlayan’da taş dizimi yaptığı atölyede onun kadar uzun saatler çalışmaya büyük bir insanın bile canı dayanmaz.