mülteci kadın

Metro istasyonunda kadın mülteciye polis işkencesi: 3 kişi gözaltı

Mecidiyeköy metrosunda polis, mülteci bir kadını darp ederek gözaltına aldı. Olayı görüntüleyen gazeteci Ekim Veyisoğlu ve Ekin Emeksiz de gözaltına alındı.

Mülteci kadın işçi anlatıyor: Sömürü ve fuhuş cenderesi, insanca yaşam mücadelesi

Kölece çalışmayı kabul etmeyip sendikalaşma mücadelesi vermiş, mülteci bir kadın işçi Asel. Ya sömürüleceksin ya fuhuş yapacaksın dayatmasına karşı insanca bir çalışma ve özgür bir yaşam istiyor.

‘Mülteci düşmanlığı şiddete bahane oluyor’

Son yıllarda kolluk kuvvetleri tarafından mültecilere yönelik artan saldırı ve şiddeti mülteci hukukçusu Avukat Jindar Uçar ile konuştuk.

Eşini işçi cinayetinde kaybeden Sanaz: İran rejiminin baskısından kaçtık, göz göre göre ölüme yakalandık

Balıkesir’de çalıştığı fabrikada pres makinesine sıkışarak can veren İranlı Siyamak M’nin eşi İranlı işçinin göz göre göre ölüme itildiğini anlattı.

GGM’de tutulan Azerbaycanlı Sona geri gönderildi| Oğlum için çok endişeliyim

Sona Y. bianet’e konuştu: ‘Oğlumun geleceği çok etkilendi, eğitim hayatı bölünüyor. Oğlum için çok endişeliyim’ dedi.

Dünyada göçmen karşıtlığı yükselişte, kadınlar hedefte

Topluca saldırganlığın arttığı ve şiddetin özendirilmeye başlandığı bir süreçte kadınlar topluca, gittikçe vahşileşen şiddetin hedefi haline geliyor.

Azerbaycanlı kadın, hem komşusunun şiddetine maruz kaldı, GGM'ye gönderildi

6 yıldır İstanbul Kadıköy'de oğluyla yaşayan Sona Y. adlı Azerbaycanlı kadın, ‘Türk erkeğinin gücünü göstereceğim’ diyen komşusunun şiddetine maruz kaldı ve Geri Gönderme Merkezine gönderildi.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde hatırlayalım...

Mülteci kadınlar yıllardır kayıt dışı, sendikasız, güvencesiz çalışmaya mecbur kalıyor, siyasetin bir parçası olduğuklarında sınır dışı edilmekle tehdit ediliyorlar.

Farklı siyasi eğilimleri olan mülteciler, nefret söylemine karşı ortaklaşıyor

Sürekli memleketin sorunlarının nedeni olarak hedef gösterilen mülteciler ve sonradan vatandaşlık alanlarla seçim sürecini ve sonrasını konuştuk.

Van’da mülteci kadına cinsel saldırının faili 2 sözleşmeli erin duruşması görüldü

Van’ın İran sınırındaki Saray ilçesinde L.M. isimli mülteci kadına yönelik cinsel saldırının faillerinin yargılandığı dava 8 Haziran’a ertelendi.

Malatya Doğanşehir’den mülteci kadınlar: ‘Felaketin sorumlusu ben değilim’

‘Spor salonunda dağıtılan yemekten almaya gittik. Devlet yetkilileri ve polisler bize, ‘Akşam dışarı çıkmayın. Eğer çıkarsanız sizi vurabiliriz, sizin zararınıza olur’ dedi.’

Depremzede Suriyeli kadınlar: 'Tek isteğimiz sığınacak bir çatı'

Kocaeli’de akrabalarının iki göz odalı evine sığınan, depremzede Suriyeli kadınların tek isteği de sığınabilecekleri bir ev.

İranlı ressama yargısız infaz yapıldı: ‘Ula GGM’de koşullar insani değil’

Hukuksuz bir şekilde Geri Gönderme Merkezinde tutulan İranlı ressam Termeh Yaghoubi'nin gözetim kararına itiraz reddedildi. Yaghoubi koşulları anlatırken, avukatı süreci Ekmek ve Gül'e aktardı.

‘Dayanışma ruhu ile bir olmuşken öfke duymak yerine birbirimizin yaralarını saralım!’

Kışkırtılmaya çalışılan mülteci düşmanlığına karşı pek çok kadın örgütü, STK ve dernek, sosyal medya hesaplarından #AcımızOrtak #UmudumuzOrtak etiketleriyle ortak bir açıklama paylaştılar.

İranlı ressam kadına sorgusuz deport kararı verildi

Ekmek ve Gül’e ulaşan İranlı Ressam Arezuo Yaghoubi, 7 Şubat akşamı Fethiye’de gözaltına alınarak Ula GGM’ye götürüldüğünü ve hukuksuz biçimde tutanak imzalatılmaya çalışıldığını anlattı

Mülteci Büşra: Ben kadınlardan öğreniyorum, çocuklarım da benden öğreniyor

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğiyle tanışıp dernekte okuma-yazma öğrenen mülteci Büşra: İnsan eğer okuma bilmiyorsa görmüyor demektir.

Uluslararası Göç Örgütü: Dünyada 281 milyon göçmenin 135 milyonu kadın

Uluslararası Göç Örgütünün yayımladığı rapora göre dünya genelinde 281 milyon göçmen var. Göçmenlerin 135 milyonu kadın, 146 milyonu erkek. Dünyada göçmen sayısı son 50 yılda 3 kat arttı.

Tahta sandalye

Ayşe, başına nelerin gelebileceğini bilmeyecek kadar küçük ve masum bir çocuktu. Çadırında halen oyuncakları duruyordu…

Göçmen kadınlar güvencesiz işlerde nelerle karşılaşıyor?

Çoğunlukla evlerde yatılı olarak temizlik, çocuk, yaşta hasta bakımı işlerinde çalışan göçmen kadınların iş bulmaları için aracılık eden bir şirkette çalışan bir kadın anlatıyor:

Esenyalı’da kadınlar mülteci meselesini tartıştı: Aynı sınıftan olanları karşı karşıya getiriyorlar

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Göç Araştırmaları doktora öğrencisi Ebru Ökten’e mülteci meselesine dair sorularını sordu, bilinen pek çok yanlışı tartıştı.