Seçim 2023

nafaka

Laf lafı açınca: Bir nafaka sohbeti…

Balçova Ekmek ve Gül Gurubundan kadınların sohbeti nafakaya gelince bakın neler çıkıyor ortaya…

İzmir Narlıdere'de kadınlar buluştu, haklarını konuştu

Narlıdere ve Balçova Ekmek ve Gül Dayanışma Grubu, İstanbul Sözleşmesi'ni, yeniden düzenlenmesi ön görülen nafaka hakkını kadınlarla birlikte tartıştı.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet gerçeği: Dilara ve Gül’ü devlet nasıl şiddet sarmalında bıraktı?

Evliliklerinin ilk gününden itibaren şiddete maruz kalan İstanbul’dan Dilara ve İzmir’den Gül devletin desteğini değil hep kösteğini görmüş olmalarının ‘faturası’nın ne olduğunu anlatıyor.

Yeşim Salkım’ı duysan delirirsin!

Nafakayı savunan niye savunuyor tek satır çalışmamış Yeşim Salkım’ın moderatörlükten çok provokatörlüğü çevresinde, nafaka düzenlemesi konuşuldu dün akşam. Nasıl mı? Duysan delirirsin!

Nafaka dekontuna ‘haram olsun’ yazan erkeğe tazminat cezası verildi

Nafaka dekontuna ‘Haram olsun’ yazan Barış A.’nın, boşandığı kadına 15 bin TL tazminat ödemesine hükmedildi.

‘Küçüğün rızası’ diyen Bakan çocukların nafakasına göz dikti

Bakan Bozdağ’ın yeni düzenlemeye dair verdiği bilgilerle daha önce dikkat çektiğimiz bir tehlike iyice ete kemiğe büründü. Kadınlara ödenen yoksulluk nafakası değil, iştirak nafakası da topun ağzında.

İzmir Barosu: Dün İstanbul Sözleşmesi, bugün Medeni Kanun, yarın ne olacak?

İzmir Barosu: Kadınların bağımsız olmasından, şiddetten uzak bir yaşam hakkı için mücadele etmesinden rahatsızlık duyanlardan oy devşirmek için yapılmaya çalışılan bu düzenlemelere izin vermeyeceğiz.

Nafaka hakkımız, vazgeçmiyoruz!

Uzun yıllar boyunca zorlu bir hayatı ve çocuğunun sorumluluğunu tek başına yüklenip, boşanma sürecinde şiddet riski yüzünden nafaka alamayan bir kadının isyanı…

Prof. Dr. Kadriye Bakırcı: Nafaka hakkına müdahale Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı

‘Devlet yoksulluğa karşı sosyal yardımların kapsamını genişletmelidir; ancak sosyal yardım nafaka hakkının alternatifi değildir.’

‘Nafaka konusunda birilerinin sesi duyulacaksa bizimki duyulsun’

Kuaför Özlem, bekar bir anne. 2 oğlu için bağlanan nafakayı dahi zar zor alan Özlem, kadınların değil sadece kendilerine ‘nafaka mağduru’ diyen erkeklerin sözlerinin dikkate alınmasına tepkili.

Boşanmanın tüm yükü kadının sırtına: 'Kadınlar şiddet gördüğü evliliklerine devam etmek zorunda kalıyor'

Boşanma sürecinde olduğu eşi çocukları için 300 lira nafaka dışında hiçbir masrafına destek olmuyor, çocuk bakımının tüm ekonomik yükü Merve’nin sırtında.

Kadınlar haklarına yönelik saldırılar devam ediyor, kadınlar ne istiyor?

6. Yargı Paketi ile kadınları ne tehlikeler bekliyor, nafaka hakkının gasbı kadınlar için ne anlama geliyor, Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Eylem Sarıoğlu ile konuşuyoruz....

Devlet nafakayı dert ettiği kadar kadınların hayatını dert etmedi

Ankara’nın çeşitli belediyelerinde kimi memur kimi işçi olan kadınların nafaka tartışmalarına, söylediklerine kulak verelim…

Kadınlar boşanabilmek için istemiyor, erkekler bağlansa da vermiyor…

Ankara’da, Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneğinden kadınların nafaka al(ama)ma hikayelerini paylaşıyoruz bugün de.

‘Nafaka düzenlemesi, İstanbul Sözleşmesi sonrası iktidarın ikinci büyük hamlesi’

Doç. Dr. Eylem Ümit Atılgan, röportajımızın bugünkü bölümünde nafaka düzenlemesinin Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası iktidarın ikinci büyük hamlesi olduğunun altını çiziyor.

Nafaka ve 'aile' arabuluculuğunu konuşuyoruz!

Çanakkale Ekmek ve Gül Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Eylem Sarıoğlu ile nafaka ve 'aile' arabuluculuğunu tartışmalarını konuşuyor.

‘Nafakanın sınırlanması kadınların boşanmasını güçleştirir’

Nafaka tartışmalarında ‘sesi en çok çıkanlar’ yani nafaka hakkının sınırlandırılmasını, hatta ortadan kaldırılmasını isteyen kimi erkek gruplarının iddialarını Doç. Dr. Eylem Ümit Atılgan’la konuştuk.

NAFAKA GERÇEKLERİ

Nafaka nedir, ne değildir? Neden kadınlar için vazgeçilmez bir haktır? Nafaka boşanma sonrası kadınların yeni bir yaşam inşa etmesi yeterli midir? Nedir bu 6. Yargı Paketi? Hepsi burada!

Nafakayı sosyal yardıma dönüştürmelerine karşıyım, hakkımız yok edemezler

‘İki çocuk okutuyorum, ev kira ve asgari ücretle çalışıyorum, bu şartlarda nasıl geçinebileceksek? Nafaka verildi. İki çocuğa 500 TL uygun gördüler. Tabii onu da alamıyorum. Ödemiyor.’

Boşanmaya engel, aileye mahkum eden düzen!

Esenyalı Mahallesi’nde boşanma talebiyle derneğe gelen ve özellikle nafaka sürecine ilişkin pek çok engelle karşılaşan kadınlar, güvencesiz kalmaktansa şiddet dolu evlerine geri dönmek zorunda kaldı.