Nazi işgali

Nazi’lere direnen bir illüstratör, Aat Breur

Krijn Breur ile Nazi işgali sırasında direniş grubuna katılan, toplama kamplarına sürülen Hollandalı illüstratör Aat Breur, 31 Aralık 2002’de yaşamını yitirdi.

24 Aralık 1908 | Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı, öğretmen Stefanie Kunke doğdu

Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke tutuklandı, sürüldü ve toplama kampında öldürüldü.

Gertrud Müller: Yaşamı boyunca faşizme karşı direndi ve direnişini anlattı

Hitler faşizminin mağdurlarından Gertrud Müller, ırkçılığa, faşizme ve savaşa karşı düzenlenen eylemlerde toplama kampı dönemi elbiselerini giyerek ön saflarda yer aldı.

Doğumunun 100. yılında Nazi rejimine karşı bir savaşçı: Cato Bontjes van Beek

Bremenli Cato Bontjes van Beek 18 yaşındayken Nazi karşıtı ağ ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’e katıldı. 1942’de tutuklandı ve bir yıl sonra, 22 yaşında, giyotinle öldürüldü.

Nakış ustası Antje Kind-Hasenclever, Nazi faşizmine karşı durdu

Havemanln’lar başlangıçta komünistleri Antje’nin dikiş makinesinin bulunduğu küçük odaya sakladılar. Saklanan insanların sadece dikiş makinesi çalışırken hareket etmelerine izin verildi.

Savaş döneminde çocukların yaşamını anlatan yazar, Lisa Tetzner

1933’te Nazi faşizmi nedeniyle sürgüne giden Lisa Tetzner’ın en önemli eseri savaş döneminde çocukların yaşadıklarını gerçekçi şekilde anlattığı Çocuk Cehennemi-67 Numaranın Çocukları dizisidir.

Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie Krauss doğdu

Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şapel’e aktif destek sunan Annie Krauss, 5 Ağustos 1943’te idam edildi.

24 Nisan 1889| Hanna (Johanna) Kirchner doğdu

Faşizme karşı direnen, işçi ve kadın hakları savunucusu Hanna Kirchner (Stuntz), 24 Nisan 1889’da Frankfurt am Main’de doğdu, 9 Haziran 1944’te Berlin-Plötzensee’de idam edildi.

Hitler faşizmine maruz kalmış bir yazar ve çizer, Judith Kerr

Çocukluğunda Hitler faşizmine maruz kalan Kerr, hem yazar hem de çizer olarak çocuk edebiyatı dünyasına başarılı eserler bırakmıştır.

Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Johanna Niederhellmann

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çıkmaya çağıran bildiriler konulmasını ve dağıtılmasını sağladı.

Nazi faşizmine karşı mücadele eden Elizabeth Rose

Elizabeth Rose, cephedeki askerleri faşizme karşı tavır almaya teşvik eden mektuplar yazıyordu. 20 Mayıs 1943’te tutuklanan Rose, 2 Şubat 1945’te Berlin-Plötzensee Hapishanesinde infaz edildi.

27 Ocak 1945: Holokost kurbanlarını anma günü!

‘Burası bir sanatoryum değil, Alman toplama kampıdır. Buradan sadece bir tek çıkış var o da krematoryumun bacası.’

GÜNÜN BELLEĞİ: Nazilere karşı ilk ve tek toplu sivil direnişi kadınlar gerçekleştirdi

Rosenstrasse’yi dolduran kadınların haykırışı, her türlü baskıyla mezarlık sessizliğine bürünmüş şehri sarsıyorudu. Nazi döneminde toplu sivil direnişin tek örneği olan bu olay belleklerden silindi.

GÜNÜN SERGİSİ: Anne Frank – Günümüz için bir Tarih

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği, Şişli Belediyesi ve Anne Frank House iş birliği ile düzenlenen sergi 2. Dünya Savaşı ve Nazi zulmüne dikkat çekiyor. Sergi 2 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.