ODTÜ

Baskı ve yasaklara rağmen ODTÜ'de kadınlar Devrim’de pankartlarıyla yürüdü

ODTÜ Rektörlüğünün pankart yasaklamasına ve kapıya barikatlar kurmasına rağmen öğrenciler pankartlarıyla mezuniyet yürüyüşlerini gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası ODTÜ'lü kadınlara mikrofon uzattık.

ODTÜ’den İskenderun’a uzanan umut: Yalnız değiliz

8 Mart sürecinde ‘Dayanışmamız Yaşatır!’ sloganı ile depremzede kadınlar için hijyen kiti kampanyası yürüten ODTÜ’lü kadınlar, Hatay İskenderun’da depremzede kadınlar ile buluştu.

ODTÜ’lü Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Depremin, şiddetin, baskının karşısında dayanışmamız yaşatıyor

ODTÜ’lü Kadınlar imzasıyla bir araya gelen ODTÜ'lü kadın öğrenciler, ‘Depremin, Şiddetin, Baskının Karşısında Dayanışmamız Yaşatıyor’ sloganıyla bugün saat 20.00’da 8 Mart yürüyüşü gerçekleştirecek.

ODTÜ’de personel çocukları servislere alınmadı

ODTÜ’de personelin servislerinin kaldırılmak istenmesine karşı emekçiler eylemler yaparken, şimdi de çocuklarıyla binmek isteyenlere ‘Artık çocuklar servislere alınmayacak’ uyarısında bulunuldu.

ODTÜ’de 25 Kasım | Şiddete karşı güvenli mekanizmalar istiyoruz

ODTÜ öğrencileri 25 Kasım’a çeşitli etkinliklerde yan yana gelip sorunlarını tartışarak, yaşadıklarını görünür kılarak hazırlanıyor.

ODTÜ’de ‘Biyolojik Bilimler Kadınları’ dayanışma ağı kuruldu

Biyolojik Bilimler Kadınları olarak kadınların kendini güvende hissedeceği bir alan oluşturmak ve tüm kadınlarla dayanışmak istiyoruz.

ODTÜ öğrencileri 25 Kasım için buluştu

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu çağrısıyla bir araya öğrenci toplulukları, 25 Kasım toplantısı yaptı. Kampüsteki sorunlarını konuşan topluluklar, 24 Kasım akşamı eylem yapma kararı aldı.

ODTÜ’de pankart ve dövizler asıldı: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz

ODTÜ öğrenci toplulukları: Güvenli bir kampüs ve eşit bir yaşam için ODTÜ’den haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

Kadınları taciz ettiği iddia edilen araştırma görevlisi hakkında ceza istendi

ODTÜ kütüphanesinde çalışan iki kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Davut D. hakkında açılan davanın ilk duruşması görülürken, savcı sanık hakkında ceza istedi. Duruşma ertelendi.

ODTÜ öğrencileri İstanbul Sözleşmesi için online forumda buluştu

ODTÜ topluluklarının temsilcileri ve bağımsız öğrencilerin katılımıyla 100 kişiyi aşkın öğrenci katıldığı İstanbul Sözleşmesi forumu gerçekleştirildi.

ODTÜ'lü kadınlar, 8 Mart buluşmasında bir araya geldi

Kampüslerinde bir araya gelen ODTÜ'lü kadınlar iktidara seslendi: ‘Bizler eşit ve güvenli kampüs talebimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bizler kadın üniversitelerinin kurulmasını istemiyoruz!’

Ayrımcılığı engelleyecek politikaları uygulayın!

'Bizlerin talepleri kadın üniversitelerinden ziyade, var olduğumuz her alanda ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin önüne geçecek politikaların oluşturulması ve uygulanmasıdır.'

Üniversite öğrencilerinden Sofuoğluna tepki: Sessiz kalmamalıyız!

Üniversiteler hakkında ‘fuhuş evi’ ifadelerini kullanan Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na üniversiteli öğrencilerin tepkileri sürüyor.

İstanbul Sözleşmesi, YÖK tutum belgesi ve üniversiteli kadınlar

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele ederken birliktelikler oluşturmayı, Cinsel Taciz Önleme Birimleri kurulması, aktif hale gelmesi için güçlü bir mücadele örmeyi önümüze koyabiliriz.

Üniversiteli kadınlar: ‘Sözleşmeyi tartışmaya açmak bile şiddeti artırıyor’

Üniversiteliler İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin tartışılmasını değil, bir an önce her üniversitede etkin çalışan cinsel taciz önleme birimleri kurulmasını istiyor.

‘İstediğim şey oldukça basit aslında: yaşamak’

Her kadın gibi ben de yaşamak istiyorum ama sonunda yirmi saniyelik bir alt yazı olma ihtimalimi de unutamıyorum.

Pandemi sürecinde kadınlar evlerinde kaderlerine terk edildi

“Kadınları ve çocukları kirli siyasetin hedef tahtalarından indirip hak ettikleri hayatı özgürce yaşamaları için durmadan çabalamaya devam etmekte kararlıyız.”

Pandemide göz ardı edilen çok sorun var

Ben evde bulunduğum sürece “evin kızı” algısıyla ev işlerinin sorumlusu olduğum gerçeğiyle yüzleştim.

Akademideki eşitsizliği bilim dünyasındaki kadınların hikayeleriyle anlattılar

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümünden kadınlar, 8 Mart’a giderken akademideki eşitsizliğe bilim dünyasındaki çalışmaları engellenen veya dikkate alınmayan kadınların hikayelerini anlatarak dikkat çekti.

Gün gün ODTÜ 8 Mart etkinlikleri

ODTÜ’de bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir çok etkinlik düzenleniyor. İşte gün gün ODTÜ’deki etkinlikler…