öğretmen

Özel sektörde kadın öğretmenler güvencesizlik ve cinsiyetçilikle boğuşuyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'ndan kadınlar, kadın öğretmenlerin iş yerlerinde yaşadıkları sömürüyü ve cinsiyetçi uygulamaları anlattı. Ancak sendikalaşmanın kadınları güçlendirdiğini söylediler.

Din eğitimini reddeden öğretmene ücret yok

Ara tatilde öğretmenler için hazırlanan seminer programındaki din eğitimi videosunu izlemeyen öğretmenlerin ücreti, Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeyle tamamen kesilecek.

Devletin öğretmenlere barınma çözümü: Bir konteynere iki öğretmen

Deprem bölgesinde ev bulmak çok zor, kira fiyatları ise çok yüksek. Yeni atanan öğretmenler nerede kalacak, aldığı maaş ile geçimini nasıl sağlayacak?

50 bini aşkın eğitimci Yeni Zelanda’da grevde!

Yeni Zelanda genelinde 50 binden fazla eğitimci daha yüksek ücretler, daha iyi çalışma koşulları için greve gitti.

İstifa eden öğretmen işsizlik ödeneğini yakar

Özelde çalışan öğretmen, sözleşmesi sona erip yenilenmediğinde prim koşulunu karşılıyorsa işsizlik ödeneği alabilir. Ancak istifa eden öğretmen ödenekten yararlanamaz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu: Ayrıştırma, itibarsızlaştırma, köleleştirme!

Yerle bir olmuş ‘kutsal mesleğimizi’ layıkıyla yerine getiremeyecek hale sokan, bu Meslek Kanunu’nun hem biz eğitim emekçilerine hem velilere hem de çocuklarımıza sonuçları maalesef çok ağır olacak.

Yorgunluğu tüm öğretmenler gibi çektik yıl sonu sevincini paylaşamadık

'Bize yevmiyeli öğretmen demek daha uygun olur. Çünkü yevmiyeli çalışan bugün vardır yarın yoktur. Biz de devlet okullarında çalışıyoruz ama güvencemiz yok.'

Köyceğiz'de öğretmene yapılan taciz protesto edildi

Muğla Köyceğiz Anadolu Lisesinde servis şoförü tarafından tacize uğrayan öğretmene Köyceğizliler destek verdi, 150 eğitim emekçisinin imzaladığı suç duyurusu adliyeye teslim edildi.

Bu ayrımcılığa birlikte dur diyelim!

Hamile olduğu için sözleşmesi yenilenmeyen kadın öğretmenlerin sesine ses verelim. Meclis, sendika, yargı ve kamuoyu gücüyle bu ayrımcılığa birlikte son verelim!

İnsan yerine konulmak istiyoruz!

Avcılar’dan özel sektörde çalışan bir öğretmen anlatıyor: ‘Biz özel sektör öğretmenleri olarak bir kurucunun kötü gününde göze batmamak için sesli nefes bile almıyoruz.’

İşveren sözleşmeyi yenileme teklifinde kötü niyetli olmamalı

İşveren özelde çalışan öğretmenin sözleşmesini yenilemeyi teklif ediyor ancak bu teklifin kabul edilmemesini amaçlıyorsa da öğretmen kıdem tazminatı alabilir.

Eğitim Sen İzmir: Kurumlardaki şiddet son bulsun

Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürü M. B.’nin öğretmen Songül Yılmaz Kızılkaya’ya görevli olduğu okulda uyguladığı sözlü şiddete karşı Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube açıklama yaptı.

Yoksulun çocuğu eğitimden uzak

Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Denizli’den uzaktan eğitim deneyimlerini paylaşan veliler internetin, bilgisayarın olmadığı, çocuklara babaannelerin baktığı bir süreçte bu kısıtlı imkanlara çare arıyor.

Çalışma belgesi çok görüldü, ayrımcı muamele yıldırdı: İranlı mülteci öğretmen açlık grevinde!

İran’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan Mahtap Nozad Tehrani, “BM, iltica başvuru hakkıma saygılı olana, beni insan görerek cevap verene ve başvuru işlemlerimi belgeleyene kadar açlık grevindeyim” diyor.

Lise öğretmeni tarafından tacize uğrayan Saliha Ay: Başkaları da tacize uğramasın diye şikayetçi oldum

İstanbul Tuzla İMKB Kız Meslek Lisesinden mezun olan Saliha Ay, okulda hâlâ görev yapan eski öğretmeninin tacizine uğradı. Saliha başkaları da tacize uğramasın diye şikayetçi oldu.

Anaokulunda koronavirüs fırsatçılığı: Öğretmenleri ücretsiz izne çıkarmaya çalıştılar

Tuzla’da bulunan bir özel bir anaokulunda koronavirüs dolayısıyla okulların tatil edilmesinin ardından işveren anaokulu öğretmenlerini ücretsiz izne çıkarmaya çalıştı.

GÜNÜN DİKKATİ: Yüz okul müdüründen sadece 7’si kadın

OECD’e göre Türkiye’de kadın öğretmenlerin oranı arttı. Buna karşın kadın müdürlerin oranı azalarak yalnızca yüzde 7 olarak gerçekleşti.

Eğitim emekçisi kadınlar kriz korkusu içinde çare arıyor

Kriz yok denilse de zamlar, işsizlik, yoksulluk her bir yanımızı sarmış durumda... Kadın öğretmenlerin hali de farklı değil. Eğitimci Gönül Kural anlatıyor...

Öğretmenden  istismar savunması: Öğretmen öğrenci ile evlendiriliyor

Van’da yatılı ortaokul öğrencisini istismar eden öğretmen Mustafa S. Çaldıran'daki bir okulda 15 yaşında bir öğrencinin öğretmeni ile evlendirildiğini öne sürerek istismarı savundu.

Okul öncesi öğretmenleri çocuklarının eğitim masrafını karşılayamıyor

Avustralya’da okul öncesi ve erken çocukluk eğitimi alanında çalışan eğitimciler ve işçiler son 20 yılın en büyük grevini yaptılar.