otizm

Yaz kızım!

'Velhasıl kelam ilkokul 1.sınıftan ortaokul 8. sınıfa kadar kaynaştırma öğrencisi olan öğrencilerimiz gerçekten de kaynadı gitti! Çocuklarımızı denek tahtası gibi kullanan sisteme yazıklar olsun!'

Çocuğumun gelişiminde akranlarına göre gerilik hissediyorum: Ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda gelişimsel olarak akranlarına farklılık gözlemliyorsanız mutlaka çocuğunuzun gelişimini takip eden bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Otizmli çocukları olan anneler pandemide çaresiz bırakıldı

Pandemi sürecinde otizmli çocukların ve ailelerinin yaşadığı sorunlar büyüdü. Eğitimden mahrum kalan kalan otizmli çocukların gelişimi olumsuz etkilendi, krizler de mutsuzlukları da arttı.

Grunya Efimovna Sukhareva: Otizmin tarihçesinde yok sayılan Sovyet bilim kadını

Sukhareva, doktorlar Kanner ve Asperger'den yıllar önce otizmi karakterize etti. Otizmin tarihçesi anlatılırken Kanner ve Asperger üzerinde durulurken Sukhareva’dan neden hiç bahsedilmiyor?

Özel gereksinimli çocuğu olan anneler açısından ‘evde kalma’ süreci

Özellikle işini kaybetme kaygısı yaşanılan bu dönemde özel gereksinimli çocuğu olan annelere ve tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli...

‘Koca dünyada ona bir huzurlu nefes aldırmadılar’

Otizmli oğlunu kaybeden Kadriye Koç yaşadıklarını anlattı: “Oğlumun eğitim hakkına sahip çıkan olmadı, dövüldü, işkence gördü, yabancı kollarda can verdi...”

Mucize Doktor’daki Ali Vefa’ya ağlayıp gerçek Ali Vefaları dışlıyor musunuz?

Otizmli bireyler ve aileleri yaşamın her alanında türlü sıkıntılarla karşılaşıyor. Otizmli bir birey ağladığında, öfke nöbeti geçirdiğinde çevredekiler tarafından ailelere tepkiler gösteriliyor.

Özel gereksinimli bireylerin aileleri: Vaat değil hizmet bekliyoruz

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yetkililere seslenen özel gereksinimli bireylerin aileleri, ‘Sizden vaat değil hizmet üretmenizi bekliyoruz’ dedi.

GÜNÜN TALEBİ: Atipik otizmli Barış için annesinden çağrı

4 yaşındaki Atipik otizmli oğlunun dil eğitimi için dayanışma çağrısında bulunan bir kadın Ekmek ve Gül’e gönderdiği mektubuyla sesini duyurmak istiyor...

‘Asla başıma gelmez’ dememek lazımmış

Her gittiğimiz yerde “Aman dikkat edin, sizi sömürmesinler” gibi telkinler alıyorduk. Demek ki ülkemizde engelli çocuk sahibi olmak sömürüye açık olmak demekmiş.

Hayatının iplerini kimseye vermeyen Şahika

Olmazları olduran kadın Şahika, Yaşam onun sağlığında ağır hasarlar bırakmış. Ama o güçlü olmaya devam ediyor. Kadınlara da mesajı var; "Mutlaka okuyun ve çalışın."