Seçim 2023

rapor

Küresel Cinsiyet Farkı Endeksi Raporunda rakam bol mücadele vurgusu yok

Dünya Ekonomik Forumu 2022 Küresel Cinsiyet Farkı Endeksi yayımlandı. Türkiye, cinsiyet eşitsizliği tablosunda 146 ülke arasında 124. sırada yer alıyor.

Tekstil işçilerinin ücret raporunda cinsiyete dayalı ücret farkı dikkat çekti

Tekstil ve hazır giyim atölyelerinde cinsel taciz, cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik şiddet gibi durumların kadın işçilerin karşılaştığı sorunlardan bazıları.

Art arda alınan rapor bağlantılı değilse SGK ikisi için de ilk 2 günü ödemez

Üst üste 2’şer günlük iki istirahat raporu alan işçi, ikinci rapor ilk raporun devam raporu değilse, her 2 gün için de SGK’dan rapor parası alamaz.

İHD: 2020 yılında bin 75 kadın şiddete maruz bırakıldı

İHD Kadın Komisyonunun 2020 Yılı Kadın Raporuna göre, en az bin 75 kadın şiddete maruz bırakıldı, taciz ve tehdit edildi, 41 kadın intihara sürüklendi en az 178 kadın şüpheli şekillerde ölü bulundu.

22 ilden 23 işkolundan 680 kadın anlatıyor: Daha yorgun, daha yoksul, daha öfkeliyiz!

Fabrikalardan, atölyelerden, bürolardan, hizmet iş kollarından kadınların pandemi döneminde ağırlaşan yaşam ve çalışma koşulları Ekmek ve Gül ’ün 8 Mart raporunda. Kadınlar öfkeli ama umutsuz değil!

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınların en büyük sorunu şiddet!

Kadir Has Üniversitesi’nin 23 ilde 18 yaş üstü bireylerle gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye’de kadınların yaşadığı en büyük sorunun bu yıl da şiddet olduğunu ortaya koydu.

Unicef: 2017, savaşın ortasındaki çocuklar için ‘kabustu’

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 2017’nin çatışma bölgelerindeki çocuklar için ‘kabus yıl’ olduğunu, çocuklara yönelik saldırılarınsa ‘şok edici’ bir seviyeye ulaştığını açıkladı.

Mor Çatı’dan 6 aylık kara tablo

Mor Çatı’ya şiddet nedeniyle başvuran kadınların çoğu 24-34 yaşında. Şiddet uygulayanların çoğu ise en yakınındaki erkekler!