sağlık emekçisi

Sağlık emekçileri hastanelerde ücretsiz kreş istiyor

Elazığ’da yıllardır verilen ama tutulmayan kreş sözlerini hatırlatan sağlık emekçisi kadınlar, şehir hastanesinde yapılan kreşin özel kreşlerden daha pahalı olduğunu söylüyorlar.

8 Mart'a giderken Malatyalı sağlık emekçileri anlatıyor: 'Depreme dayanıklı hastaneler istiyoruz'

Malatyalı depremzede sağlık emekçileri yaşanılabilir evler, sağlam hastaneler, engelli kadın emekçiler için uygun yaşam ve çalışma koşulları istiyor.

Sağlık emekçileri mutsuz, umutsuz, tükenmiş

Ocak ayında hastanelerde sağlık emekçileriyle yaptığımız görüşmelerde sağlık emekçilerinin çalışma koşullarına dair neler düşündüklerini konuştuk.

Hastanede cinsel saldırı davası | Taciz sanığı beraat ettirildi!

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görev yapan hemşireye cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan asistan doktor S.E. hakkında ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Hayattan soyutlanmak değil, hayatı beraber yaşamak istiyoruz

Engelli kadınlar olarak şiddeti, tacizi, soyutlanmayı, ayrımcılığı sonuna kadar yaşarken sesimize ses olacağını düşündüğümüz yerlerde de kendimize yer bulamıyoruz.

Kadın sağlık emekçilerinin talebi: güvenli iş yeri

'Her alanda olduğu gibi, kadın sağlık çalışanına uygulanan şiddetin boyutu erkeğe uygulanana oranla çok daha büyük. Kadınlar çalıştıkları hastanelerde de güvende değil.'

Sağlık emekçisi kadınlar 25 Kasım’a hangi koşullarda gidiyor?

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne giderken sağlık emekçisi kadınlarla sağlıkta şiddeti ve kadına yönelik şiddeti konuştuk.

Halk sağlığı için bütçe ayrılmalı

'Acilen tedavilere değil koruyucu önlemlere bütçe ayrılmalı. Diyanet ve savunma sanayisine ayrılan bütçe artırılırken sağlık ve eğitime ayrılan bütçenin giderek azalmasının önüne geçilmeli.'

KESK üyeleri iş bıraktı: Sefalet koşullarını dayatan TİS teklifine karşı mücadeleye

KESK, iktidarın, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde aldığı zam kararı teklifine tepki olarak ülke genelinde iş bırakma eylemi yapıyor. İstanbul'dan kadın sağlık emekçileri Ekmek ve Gül'e konuştu.

Defalarca eski eşinin saldırılarına maruz kalan Dr. Ayşe Güneş: Şiddet gören de ben sorgulanan da ben

Boşandığı eşi tarafından defalarca saldırıya uğramasına rağmen saldırganın serbest bırakıldığını dile getiren Dr. Ayşe Güneş, “Bir de canıma kasteden adamın açtığı dava nedeniyle ben yargılanıyorum” d

Siz nasılsınız?

DEÜ Hastanesi SES İş Yeri Temsilcisi Günseli Uğur: Çocuğunun kaç yaşında olduğunu sorunca önce 5 aylık dedi, sonra ‘1 ay öncesinde kaldım ben, 6 buçuk aylık oldu’ dediğinde kısa bir sessizlik oldu.

Sağlık emekçisi bir kadın: sağlık politikaları değişsin, şiddet son bulsun!

Bence şiddetin sebebi, çalışan sayısının yetersiz olması, polikliniklerin fiziki şartlarının uygun olmaması, hastaların randevu alamayıp bunun sorumlusu olarak bizi görmesi…

Kılıçlarımızı birbirimize çekmeden

Çözümü oldukça ulaşılabilir olan sağlık sistemi sorununu, yumruklarımızı birbirimize doğrultarak değil, bizlere sağlıksız bir sistemi reva görenlerin yakasına yapışarak çözebiliriz.

Sağlıklı koşullarda çalışmayı ve can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz

Zor zamanlarda alkışladığınız bizler sağlıklı koşullarda çalışmayı ve can güvenliğimizin sağlanmasını sonuna kadar hak ediyoruz.

‘Erkekse doktor, kadınsa hemşiredir’ algısı devam ediyor

Toplumsal cinsiyetin hekimlik mesleğine ve branş tercihlerine olan etkisi, hem kadın hem de çalışan sağlığı bakımından ele alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Hayat kurtarma motivasyonu hayatta kalabilmeye dönüştü

17 yıllık bir hemşire anlatıyor: ‘Darp, küfür, ölüm biz sağlıkçılarla birlikte anılan durumlar oldu. Mesleğimizi güven içerisinde yaptığımız, işimize saygı duyulduğu bir ortam istiyoruz.’

Ich bin eine Krankenschwester!*

Mesleğe başladığı andan itibaren neymiş hemşirelerin yaşadıkları, pandemide ‘kahraman’ ilan edilenlere reva görülenler, onları başka ülkelere göçe zorlayan koşullar... Genç bir hemşire anlatıyor…

Şiddeti asla hak etmiyoruz

‘Hastaları için her şeyi sağlık çalışanından bekleyen ve istedikleri sonucu alamayan insanların bize yaşattığı korku her geçen gün daha çok artıyor.’

Sağlık emekçileri iktidara öfkeli: Daha kaç sağlıkçının, kadının ölmesini bekliyorsunuz?

Sağlık meslek örgütleri ve sendikalar sayısız şiddet vakasına rağmen, etkili bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmamış olmasına, güvenli iş yeri talebinin karşılanmamasına tepki gösterdi.

Şehir Hastanelerinde sağlıkçı olmak: 'Sinir hastası olduk'

“Gittikçe artan kriz yüzünden işimizi bırakamaz olmuşken üzerine eklenen pandemi nöbetlerimiz ve çalışma saatlerimizin artması psikolojik bunalımı beraberinde getiriyor.”