sağlık emekçisi kadın

Baskılar sağlık emekçilerini örgütsüzlüğe itiyor

'Sağlık emekçileri diğer sendikalardan ya da sendikasız sağlık emekçileriyle bir birlikteliği sağlayamadığı için ses çıkarmak konusunda inanılmaz kaygı duyuyorlar.'

3 No’lu oda

3 No’lu oda, personel servisinden telefonla aranıp bundan böyle çalışma arkadaşlarımla kendime nöbet planında daha fazla yer vermemiz gerektiğini işittiğim yerdir.

Sağlık emekçisi bir kadın: sağlık politikaları değişsin, şiddet son bulsun!

Bence şiddetin sebebi, çalışan sayısının yetersiz olması, polikliniklerin fiziki şartlarının uygun olmaması, hastaların randevu alamayıp bunun sorumlusu olarak bizi görmesi…

Kılıçlarımızı birbirimize çekmeden

Çözümü oldukça ulaşılabilir olan sağlık sistemi sorununu, yumruklarımızı birbirimize doğrultarak değil, bizlere sağlıksız bir sistemi reva görenlerin yakasına yapışarak çözebiliriz.

Sağlıklı koşullarda çalışmayı ve can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz

Zor zamanlarda alkışladığınız bizler sağlıklı koşullarda çalışmayı ve can güvenliğimizin sağlanmasını sonuna kadar hak ediyoruz.

‘Hiçbir yere gitmiyoruz’ diyen kadın hekimler ve sağlık çalışanları Ekmek ve Gül’de

‘Biz mesleğimizi onurumuzla yapmak istiyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz!’, ‘Şiddetsiz bir ortamda çalışmak, hakkımız almak istiyoruz’ diyen kadın hekimler ve sağlık emekçileri konuğumuz…

Hayat kurtarma motivasyonu hayatta kalabilmeye dönüştü

17 yıllık bir hemşire anlatıyor: ‘Darp, küfür, ölüm biz sağlıkçılarla birlikte anılan durumlar oldu. Mesleğimizi güven içerisinde yaptığımız, işimize saygı duyulduğu bir ortam istiyoruz.’

Ich bin eine Krankenschwester!*

Mesleğe başladığı andan itibaren neymiş hemşirelerin yaşadıkları, pandemide ‘kahraman’ ilan edilenlere reva görülenler, onları başka ülkelere göçe zorlayan koşullar... Genç bir hemşire anlatıyor…

Sağlık emekçileri iktidara öfkeli: Daha kaç sağlıkçının, kadının ölmesini bekliyorsunuz?

Sağlık meslek örgütleri ve sendikalar sayısız şiddet vakasına rağmen, etkili bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmamış olmasına, güvenli iş yeri talebinin karşılanmamasına tepki gösterdi.

ASM hemşiresi Ömür Erez çalıştığı yerde öldürüldü

Rahmi Uygun adlı şahıs, daha önce de defalarca taciz ettiği belirtilen sağlık emekçisi Ömür Erez’i aile sağlık merkezinde silahla vurarak katletti.

Sağlık emekçisi: Birimiz daha ölmeden buna dur demeliyiz

9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde aynı serviste çalışan 5 asistan hekimden 4’ü istifa etti, biri yatay geçiş yaparak ‘Birimiz daha nöbet çıkışı ölmeden, normalleşen bu gerçeklere dur demeliyiz’ dedi.

‘Ülkenin vergi rekortmeni biziz: Ücretli çalışanlar’

Sağlık emekçileri 2022 yılı bütçe planı ve emekçiyi bekleyen yeni vergi yüklerini, imzalanan TİS’i tartışırken, sendikaların ücret zammı kadar maaşlardan kesilen vergileri de gündem etmesini söylüyor.

Gebe ve emziren sağlık çalışanları dahi geçim için nöbete mecbur!

Doğum yapan kadın sağlık emekçilerinin 2 yıl nöbet tutmaması yasayla garanti altına alınmışken evinin geçimini sağlamak için birçok kadın arkadaşımız bu süre içinde nöbet tutmayı talep ediyor.

Hemşireleri ‘robot’ gibi görüyorlar

Sağlık Bakanlığı, aşılamadaki rekorla övünürken sağlıkçıların insanüstü gayretlerini görmüyor. 16 saat aşılama yapıp soluksuz çalıştığını anlatan Sabahat Hemşire ise kendini ‘robota’ benzetiyor.

Ebelerin haftası var, hakları yok: Joker eleman gibi çalıştırılıyorlar

21-28 Nisan Ebelik Haftası’na mesleklerinin değersizleştirildiği bir dönemde girdiklerini anlatan ebeler ‘Alanımız dışında çalıştırılıp sağlıkta joker eleman gibi kullanılıyoruz’ dedi.

Narlıdere ve Balçovalı kadınlar açığa alınan Günseli Uğur’a dayanışma ziyareti yaptı

Narlıdere ve Balçova Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma grupları sendikal faaliyetleri nedeniyle açığa alınan hemşire Günseli Uğur’u ziyaret ederek, baskı politikalarına karşı mücadele çağrısı yaptı.

Pandemide kadın asistan hekim olmak

Pandemide en zor koşullarda çalışan kadın asistan hekimlerin 8 Mart talepleri: Branş seçiminde ve çalışma alanlarında cinsiyet eşitsizliği son bulsun, insanca çalışma koşulları olsun...

Sağlık emekçileri tükendi, sesimizi duyun!

Yöneticiler tarafından belirsizlik içine sürükleniyoruz. Hepimiz hem psikolojik hem fiziksel hem de maddi çöküntü içindeyiz, tükendik, sesimizi duyun.

Sağlık emekçisi Ayşegül Aktürk’ü katleden sanığın yargılandığı dava görüldü

Sağlık emekçisi Ayşegül Aktürk’ü hastanede katleden Muharrem Eralp’in yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Tanıkların dinlendiği duruşmada sanığın iddiaları çürütüldü.

Güzel şeyler de anlatmak istiyorum artık

Aileden destek görmemiş, kendi çabasıyla okumaya çalışırken hep şiddetle, hayata her atıldığında hayatındaki erkeklerin darbesiyle karşılaşmış. Şimdi yeni bir başlangıç var onun için, dayanışmayla…