sansür

Sansüre karşı mücadele edeceğiz!

'Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak bu homofobik sansürün karşısındayız ve sonuna kadar mücadelemizde direneceğiz.'

Cemaatler istedi, RTÜK ‘Kızıl Goncalar’a ceza verdi: ‘Amasız fakatsız sansüre hayır’

RTÜK, Tarikatların hedefindeki "Kızıl Goncalar" dizisine de 2 kez program durdurma cezası verdi. Devam eden sansür sürecini Yönetmen Ahu Öztürk ve Dr. Öğr. Üyesi Selin Kiraz Demir ile konuştuk.

Gazeteci Evrim Kepenek'in deprem paylaşımına dava açıldı

Deprem sonrasında jandarmanın Maraş Pazarcık'ta toplanan yardımlara el koyduğu bilgisini paylaşan gazeteci Evrim Kepenek yargılanacak.

TGS Genel Sekreteri Banu Tuna anlatıyor| Kadın, çocuk, LGBTİ haberciliği açısından 217/A

TCK M. 217/A yasa maddesini; kadın, çocuk ve LGBTİ haberciliği açısından yansımasını Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Ayşe Banu Tuna ile konuştuk.

Dezenformasyon Yasası’nın bir hedefi de toplumsal cinsiyet odaklı habercilik!

‘AYM’nin onayladığı yasa asla koruyucu olmaz aksine beni ve benim gibi gazetelik yapanları daha çok hırpalar, yorar sistematik bir yargı tacizi ile karşı karşıya kalmamıza neden olur.’

Depremzede sesini duyurma, iktidar sansür peşinde: ‘Üstü örtülemeyecek bir felaket’

Doç. Dr. Ceren Sözeri, halkın nafile de olsa ciddi bir sansür çabasıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, ‘Çünkü üstü örtülemeyecek kadar büyük bir felaket yaşıyoruz’ dedi.

Sansür yasası kadınlara ne diyor?

Tepeden tırnağa dezenformasyonların bin bir türünü deneyimleyen kadınlar, yanılmayacak kadar güçlü ve haklılar. Kadınlar kendi geleceklerini hiçbir zaman başkalarının eline bırakmadı.

Sansür mü, ne alakası var ya!

İfade ve düşünce özgürlüğünüze kim ne yaptı? Düşünün siz kendi halinizde. Evinizde çayınızı filan içerken ifade etmek neyinize yetmiyor? Ekonomi okudunuz da atamanız mı yapılmadı. Böyle atarlar işte.

İktidarın üç maymun yasası: Görme, duyma, haber yapma

Bugün herhangi bir haksızlığa, yoksulluğa sosyal medyadan tepki göstermeyi, bunun haberini yapmayı, en nihayetinde iktidara ve onun her alandaki politikalarına duyulan öfkeyi frenlemek istiyorlar.

Kadına dönük yeterli veri paylaşmayan devlet paylaşanları engelleme çabasında

AKP, TÜİK'e alternatif veri üretecek araştırmaların TÜİK'ten izin almadan yayımlanmasını engellemeyi amaçlayan bir kanun değişikliği hazırlığında. Bu düzenleme kadınları da yakından ilgilendiriyor...

Haberlere erişim engeli: medyanın ‘tecavüzcülerle’ imtihanı

Tecavüzden hüküm giyen Güreşçi Recep Çakır hakkındaki haberlere ‘unutulma hakkı’ gerekçe gösterilerek erişim engeli getirmesiyle birlikte medyanın hali ahvali de tartışılmaya başlandı.

Öldürülen Fatma Altınmakas’ı koruyamayan kurum, haberlere erişim engeli getirtti

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kocasının kardeşi tarafından tecavüze uğrayıp kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas'a dair pek çok habere erişim engeli getirtti.

GÜNÜN SANSÜRÜ: Üniversite sergilenecek resimleri müstehcen buldu

Ege Üniversitesi, öğrenciler tarafından çizilen iki eseri ‘müstehcen’ bularak sergiden çıkardı.

FİLMMOR: Kimin hangi filmi seyredeceğine, masa başında üç siyasetçi karar veremez

16’ncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Ermenistan-İran yapımı ‘Yeva’ isimli filmin yasaklanmasına Filmmor ‘Biz bu hassasiyetleri anlamıyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

Ekranda bile kadına tahammül yok!

Sansür ne yazık ki Türkiye’de çok sık karşılaşılan bir uygulama. Ama böyle bir sansür de ‘artık pes’ dedirtiyor. Ekranlardaki ‘sakıncalı’ görüntülere uygulanan buzlama işlemi kadınlara uygulandı.