sendikal mücadele

İzmir'de kamu emekçisi kadınlar sendikal mücadeleyi tartıştı

İzmir'de kamu emekçisi kadınlar 8 Mart'a giderken yazarımız Fulya Alikoç'un katılımıyla 8 Mart'ı ve kadınların sendikal mücadelesini tartıştı.

Nasıl bir sendikaya ihtiyacımız var?

‘Sendikal bürokrasi var diye sendikasızlığı tercih etmek değil, sendikaları taleplerimizi kazanmada bir araç olarak nasıl değerlendireceğimize dair adımlar atmaya ihtiyacımız var.’

İşçisin lehine bir sözleşme için sendikal bürokrasiyi yıkmalı

'Ücret, sosyal haklar, çalışma koşullarının düzeltilmesi, haftalık çalışma sürelerinin kısaltılması, zorunlu mesai dayatmalarının son bulması gibi hayati talepleri içeren nasıl bir teklif var?'

Burda Bebek direnişinin 39. günü| Kadın işçiler direniş alanından anlatıyor

Direnişlerinin 39. gününde olan Burda Bebek işçisi kadınlar, mobbing ve ağır çalışma koşulları nedeniyle sendikalaştılar. İşten atılan kadın işçiler, direniş sürecini Ekmek ve Gül'e anlattı.

‘Fabrika büyüyor biz ücretimizle kirayı ödeyemiyoruz’

Yorgunluktan, uykusuzluktan, üç vardiya sisteminden çocuklarımızdan, eşlerimizden, sosyal hayatımızdan olduk. Fabrika büyüyor biz ise bir aylık ev kirasına bile çalışmıyoruz.

Bizi hizaya çekmeye çalışıyorlar

Malatya’da BİRTEK-SEN üyesi iki kadın işçi eşleri ve babaları aranarak emniyete çağırılmış, kadın işçilere “Beyniniz yıkanıyor” denmişti. Sendika üyesi bir kadın işçi yaşadıklarını anlattı.

6284 patronun sendikal çalışmayı engellemesi için kullanıldı

Kadınları korumayan yargı, patronun sendikal faaliyeti engellemesi için mahkemenin amacı dışında 6284 sayılı Kanun'u dayanak yaptı.

TÜRK-İŞ ve Türk Metal Genel Merkezine çağrı: Oyumu kullanmak, sandığa sahip çıkmak istiyorum

Sendikayı eleştirdiği için işten atılan ve delege adaylığı yapılan itirazlar sonucu kabul edilen Nagihan Özcan, Federal Mogul Kuruçeşme fabrikası önünde açıklama yaptı.

Sendikayı eleştirdi işten atıldı, pes etmedi delege adayı oldu

Federal Mogul fabrikasında sendikayı eleştirdiği için işten atılan 27 yıllık kadın işçi Nagihan Özcan, pes etmedi delege seçimleri için aday oldu.

Davullarla, halaylarla işimize geri döneceğiz…

‘Biz suç işlemiyoruz, işimizi geri istiyoruz, daha iyi şartlarda çalışmak, insan gibi yaşamak istiyoruz... Biz üreten, emek veren değil miyiz? Neden sesimiz duyulmuyor?’

Technomix grevinden kadın işçiler: Emeğimizi küçük görenler, direnişimizin büyüklüğüne baksınlar!

TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 5 Ağustos’tan beri grevde olan Technomix fabrikasında çalışan işçiler emeklerinin karşılığını istiyor.

TMK fabrikasında sendikalaşan işçiler işten atıldı, işçiler üretimi durdurdu

Bursa’da TMK fabrikasında Türk Metal Sendikasına üye olan 7 işçinin işten atılması sonrasında fabrikadaki diğer işçiler üretimi durdurdu.

Smart Solar işçileri hakları için direnişte

Sendikal hakların tanınmadığı ve işten atmaların yaşandığı Smart Solar’da işçiler kendilerini fabrikaya kapattı. Sabah vardiyasına gelen işçiler de fabrika önünden arkadaşlarına destek verdi.

Sağlık emekçileri: Ateş düştüğü yeri değil hepimizi yakıyor

Sendikalar işyerlerini dert etmeyince, işyerinde yaşanan sorunlardan, kadınların taleplerinden bihaber genel-geçer açıklamalarla, kendi söyleyeceği sözün söylenmesini dert ederek geçiştiriyorlar.

Meğer bizim aidatlar sendika yöneticilerinin yüksek maaşlarına, akrabalarına gidiyormuş

Daha önce yolsuzluk, sendikacıların lüks yaşamları ve akraba kayırmacılığıyla gündem olan Hak-İş üyesi bir belediye işçisi kadın, işçilerin aidatlarıyla sefa süren sendika bürokratlarına dair yazdı.

Sendikal bürokrasinin duvarları kadınları sendikanın dışına itiyor

Ankara’da belediyelerde farklı sendikalarda örgütlü kadın işçilerin anlattıkları sendikalarda kadın işçiler olarak sözünü söylemenin, sendikalarda temsil edilmenin zorluğunu ortaya seriyor.

Memnun olmadığımız çalışma koşulları örgütlenirsek değişir

‘Sendika, anayasal hakkımız. 21 yaşında bir kadın olarak sendikayla birlikte öz güvenim daha da arttı. Arkadaşlarımı da bu çatı altında, sendikalaşmaya davet ediyorum.’

Sendikaya üye olduğu için işten atılan kadın işçi: Çocuklarım da mağdur olmasın diye buradayım

Türk Metal Sendikasına üye olan 24 Commital işçisi işten atıldı. İşçi Ebru Karaca ‘İki çocuğum var ve onlar da işçi olursa bunları yaşayıp mağdur olsunlar istemiyorum’ dedi.

Bel Karper patronu masaya oturmayı kabul etti

Grevin 154 gününde Bel Karper patrona sendika ile masaya oturacaklarını duyurdu. Karar işçileri tarafından sevinçle karşılanırken, işçiler imza atılana kadar greve devam edecek.

Sera Kadıgil Çalışma Bakanı Bilgin’e AdkoTurk ve Bel Karper’deki direnişleri sordu

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e hak gasplarına karşı direnen işçileri sordu.