sendikalaşma

Barutçu Tekstil işçileri direnişlerinin 82’nci gününde: Hakkımızı alana kadar buradayız

Ağır çalışma koşullarına karşı Özİplik-İş Sendikasında örgütlenen ve işten atılan Barutçu Tekstil işçisi kadınlar direnişlerinin 82. gününde açıklama yaptı.

Sendikalaştıkları için işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçileri: Direnişten vazgeçmeyeceğiz

Sendikalaştıkları için Koç Üniversitesi Hastanesinde işten çıkarılan kadın işçiler neden sendikalaştıklarını, çalışma koşullarını, işyerindeki tacizi, mobbingi Ekmek ve Gül'e anlattılar.

Davullarla, halaylarla işimize geri döneceğiz…

‘Biz suç işlemiyoruz, işimizi geri istiyoruz, daha iyi şartlarda çalışmak, insan gibi yaşamak istiyoruz... Biz üreten, emek veren değil miyiz? Neden sesimiz duyulmuyor?’

Euroserve’de kadın işçilerin önceliği direniş alanı

İki haftayı aşkındır işçiler işe geri alınmak, daha iyi çalışma koşullarda çalışmak için Philip Morris fabrikasında direniş sürdürüyor. Direnişi sürdüren kadın işçiler ne düşünüyor?

Son dönemde artan direnişlerin gösterdikleri: Aslolan işçilerin inisiyatifi

Sendikadan beklemeden seçilecek komiteler ve yapılacak düzenli toplantılarla içerde yaşanan baskılara karşı ortak hareket etme kabiliyetine kavuşacak inisiyatif almanın zamanı gelmedi mi?

TMK fabrikasında sendikalaşan işçiler işten atıldı, işçiler üretimi durdurdu

Bursa’da TMK fabrikasında Türk Metal Sendikasına üye olan 7 işçinin işten atılması sonrasında fabrikadaki diğer işçiler üretimi durdurdu.

Hakkını istedi, istediği sendikaya üye oldu, işten atıldı

İBB iştirak şirketi Ağaç AŞ’de işte çıkarılan işçilerden biri olan Emek Çelik yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e anlattı. Çelik ‘Onların istediği sendikaya üye olmayı kabul etmeyenler işten çıkarıldı’ dedi.

Sağlık emekçileri: Ateş düştüğü yeri değil hepimizi yakıyor

Sendikalar işyerlerini dert etmeyince, işyerinde yaşanan sorunlardan, kadınların taleplerinden bihaber genel-geçer açıklamalarla, kendi söyleyeceği sözün söylenmesini dert ederek geçiştiriyorlar.

1964: Berec işçisi kadınların 41 gün süren grevi

İşçilerin çoğunun kadın olduğu Berec Pil Fabrikası’nın insanlık dışı çalışma koşullarına grevle yanıt verdi işçiler. Pek çok ilkin yaşandığı grev, yasal grev hakkının sınandığı çetin bir mücadele oldu

Memnun olmadığımız çalışma koşulları örgütlenirsek değişir

‘Sendika, anayasal hakkımız. 21 yaşında bir kadın olarak sendikayla birlikte öz güvenim daha da arttı. Arkadaşlarımı da bu çatı altında, sendikalaşmaya davet ediyorum.’

Sendikaya üye olduğu için işten atılan kadın işçi: Çocuklarım da mağdur olmasın diye buradayım

Türk Metal Sendikasına üye olan 24 Commital işçisi işten atıldı. İşçi Ebru Karaca ‘İki çocuğum var ve onlar da işçi olursa bunları yaşayıp mağdur olsunlar istemiyorum’ dedi.

Kadın dostu postunda emekçi kadın düşmanlığının şahikası: Farplas

Farplas Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter ‘kadının iş dünyasında güçlenmesine destek verdiği’ için Yılın İş Meleği seçilmiş. Bu parıltının ardındaki kadın işçilerin gerçeği ise bambaşka.

Eski Farplas işçisi: Sakın bu mücadeleyi bırakmayın, kenetlenin

Eski bir Farplas işçisi, sendikal hakları için mücadele veren Farplas işçilerine mesaj yolladı: Sakın bu mücadeleyi bırakmayın, arkadaşlarınızla, sendikanızla kenetlenin.

Çalışma Bakanı’nın dediğine bak sen!

İktidar, kendi ideolojik eksenindeki sendikaları güçlendirmekten geri durmaz, bunun için elinden geleni yaparken sendikal bürokrasi de aşılması gereken temel engellerin başında geliyor.

Bel Karper patronu masaya oturmayı kabul etti

Grevin 154 gününde Bel Karper patrona sendika ile masaya oturacaklarını duyurdu. Karar işçileri tarafından sevinçle karşılanırken, işçiler imza atılana kadar greve devam edecek.

Sera Kadıgil Çalışma Bakanı Bilgin’e AdkoTurk ve Bel Karper’deki direnişleri sordu

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e hak gasplarına karşı direnen işçileri sordu.

Sendika hakkı için direnen işçiler mücadelede kararlı

Sendikalaştıkları için işten atılan, Tekirdağ Valiliği önünde polisin müdahalesine maruz kalan AdkoTurk işçisi kadınlar bugün de grev alanındaydı. Kadın işçiler ‘Mücadelemiz devam edecek’ dedi.

5 aylık hamile direnişçi Hatice Güzel: Biz olmadan Kentpar kocaman beton yığını

Kentpar Otomotivde Birleşik Metal'de örgütlendikleri için işten atılan işçilere destek verdiği için kendi de işten atılan 5 aylık hamile Makine Mühendisi Hatice Koçyiğit Güzel haklarından vazgeçmiyor.

ETF’de birliğin de direnişin de öncüsü kadın işçiler

‘Direniş ve eylemlerde ilk günlerde kadınlar fotoğraf karelerine girmemek için çok çabalıyordu. Ama şimdi en önde ve büyük bir coşkuyla eylemlere katılıyorlar’.

AdkoTurk’un kadın işçileri hem TİS hem grev hakkı için mücadele ediyor

Patronlar ve yöneticiler, işçileri sendikaya üye olmaktan ve greve çıkmaktan vazgeçirmek için her türlü yolu denemiş, kadın işçilerin ailelerini arayarak baskı kurmaya çalışmışlar.