şiddet

İşkence gören kadınların sayısı yüzde 10 arttı

TİHV Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Raporu’na göre, işkence gördüğünü dile getiren kadınların sayısı yüzde 10 arttı.

Polisin darp ettiği iddia edilen hamile kadının raporuna el konuldu

İdil’de ev baskınında polisin şiddet uyguladığı iddia edilen ve hastaneye kaldırılan 8 aylık hamile Hatice Baykara’nın bebeğinin durumunun kritik. Polis hastanenin verdiği darp raporuna el koydu.

Uzaklaştırma kararına rağmen tehdit edilen kadın: Öldürülmekten korkuyorum

Adana’da uzaklaştırma kararı verilen eski erkek arkadaşı M.Ç.'nin tehdit ve şantajlarına devam ettiğini belirten A.M. 'Yeni bir kadın cinayetinin kurbanı olmak istemiyorum' diye seslendi.

Nafaka gaspı, arabuluculuk, uzlaştırma… Komisyondan yine haklara saldırı çıktı!

Meclis Komisyonunda şiddette arabuluculuk, uzlaştırma, nafaka hakkının kaldırılması ve tedbir kararı alınırken delile sahip olunmasına kadar kadınların pek çok hakkına göz diken öneriler sunuldu.

Soylu şiddet karşısında kolluk kuvvetlerinin ihmalini görmezden geldi

Soylu: "Bir kadın gidecek polise 'Ben sıkıntıdayım, yardım et' diyecek, polis ona 'Git müracaat et' dedikten sonra görevden alınmayla karşı karşıyadır. Savsaklama varsa hesabını sorarım."

KESK Kadın Meclisleri: Kadına yönelik şiddet tolere edilemez

Pandemi döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın tolere edilebilir olduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık KESK Kadın Meclislerinin yaptığı açıklamalarla protesto edildi.

7 yıldır şiddet gören kadın sesinin duyulmasını istiyor

7 yıldır eski erkek arkadaşı R.K.’nin şiddetine maruz kalan R.D., şikâyet dosyanın emniyette bekletilmesine tepki göstererek, ‘Sesimiz duyulsun, bir an önce bu kişi için işlemler başlatılsın’ dedi.

Sahte mahkeme kararıyla tehdit

Birgül Avdan, boşanma sürecindeki Gül Hanım'ın hikayesini anlatıyor...

Sözleşme uygulanmadı, Zeliş yıllarca şiddet sarmalına hapsedildi

Zeliş’in yıllar boyunca yaşadığı şiddet kadınları şiddetten koruyan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Yasanın uygulanmasının ne kadar hayati olduğunu ortaya koyuyor.

Aliağa Belediye Başkanının evinde şiddete uğrayan göçmen kadın açlık grevinde

Aliağa Belediye Başkanının eşi Özlem Acar’ın yanında şiddete maruz bıraktığı iddia edilen göçmen kadın açlık grevine başladı.

Uyuşturucu için fuhşa zorlanan Ceyda bağımlılıktan kurtulup çocuklarını yanına almak istiyor

Evlendiği erkek tarafından uyuşturucu kullanmaya zorlanan Ceyda K., bir süre sonra da hırsızlığa ve fuhşa zorlanmış. Ceyda bağımlılıktan kurtulmak istiyor, çocuklarına kavuşmak için yardım bekliyor.

Hakkında cinsel saldırı iddiası olan İ.B'ye kadınlardan cevap

Yanında çalışan göçmen kadına şiddet uyguladığı iddia edilen Diş Hekimi İ.B.'nin manipülatif paylaşımlarına ilişkin Kadınlar Birlikte Güçlü açıklama yaptı.

Genç kadını şortlu olduğu bahanesiyle şiddete maruz bırakan fail serbest bırakıldı

Antalya’da genç bir kadına şortlu olduğu bahanesiyle saldıran fail adli kontrolle serbest bırakıldı.

18 saat boyunca şiddete maruz kalan Zeynep: Bana olmaz diye bir şey yok

Birlikte yaşadığı Zeynep'e 18 saat boyunca şiddet uygulayan Berk Öcalan, Zeynep'in çağrısı üzerine sosyal medyadan gelen destekler sonrası tutuklandı.

Kadıköy’de göçmen işçiye cinsel saldırı!

Kadıköy’de diş hekimliğinde temizlik işçiliği yapan göçmen kadın işçi, işvereni tarafından cinsel saldırıya maruz kaldı. Göçmen işçinin yardım çığlıklarını duyan çevredekiler olaya müdahale etti.

İşverenin şiddetine maruz kalan kadın ölümle tehdit edildi

Karşıyaka’da bir pastanede çalışan Zeynep Katırcı, işverenin şiddetine maruz kalarak, ölümle tehdit edildi.

Artan muhafazakarlaşma şiddet faillerini cesaretlendiriyor

Sosyolog Dr. Banu Kavaklı: “Kadına yönelik saldırı ve şiddeti yükselen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı ve göçmen düşmanlığı ile bir arada değerlendirmek gerekir.”

Aliağa Belediye Başkanının evinde darbedildiği iddia edilen göçmen kadın sınır dışı edilmek isteniyor

Aliağa Belediye Başkanının eşi Özlem Acar’ın yanında çalışan göçmen kadının emek sömürüsüne ve darba uğradığı iddia edildi. Oturma ve çalışma izinleri iptal edilen kadının sınır dışı edilme riski var.

Üç ‘kumalık’ hikayesi: Kararnameler, fetvalar ‘kumalık’ sorununu derinleştiriyor

Aygül, Nesrin ve Şeyma’ya kocaları ‘imam nikahı’ ile başka kadınlarla evlendiklerini söyleyerek ‘kumalığı’ dayatmış. Üçü de bu muameleye baş eğmedikleri için şiddetle tehdit edilmiş.

‘Belki de dünyayı biz kurtarırız’

Keçiören’den liselilerle İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararı ile çıkmanın ne anlama geldiğini konuşmak için buluşuyoruz, konu elbette günlük hayattaki eşitsizliklere geliyor...