şiir

Envanter kaydı

‘Kaç aşk, kaç savaş, … kaç hüsran, kaç umut? Envanter kaydı tutmuyorum… Ömrüm bir şiire teğelli. Onu yazıyorum.’

Bilinen ilk mısraların sahibi: ‘Ben Enhedunna. Vardım. Buradaydım.’

Enhedunna, dünyada bilinen ve bulunan ilk mısraları kaleme alan kadının hikayesi… “Ben Enhedunna. Vardım. Buradaydım” diyor ve sesini kazıyor tarihe…

Emeği bezeyen maya: Tüm şairler bağbozumunda senin ülkene gelecek

Şiir örmek, bilme istencini ve kadının varlığını küçümseyen algıya karşı büyüyen tavırdır. Umudun ve mücadelen kalemimle birlikte sürecek, Sennur abla.

Kendinden ‘içinden geldiği gibi bir kadın’ yapanın şairi: GÜLTEN AKIN

4 Kasım 2015’te 82 yaşında kaybettik Gülten Akın’ı. Dört yıl geçti, bu dört yılda onun kaleminden alıp diline yerleştirdikleriyle nice kadın kendinden “içinden geldiği gibi bir kadın” inşa etti.

GÜNÜN ŞAİRİ: Nilgün Marmara

Bugün şair Nilgün Marmara’nın ölüm yıldönümü. Onu sevgi ve saygıyla anarken birkaç şiirini hatırlayalım…

Bugün günlerden şiir

21 Mart Dünya Şiir Günü bugün, aynı zamanda “yeni gün” yani Newroz. Yeni günle birlikte baharın, baharla birlikte yeni şiirlerin gelişidir simgelenen.

GÜNÜN KİTABI: Birkaç Porsiyon Hayat

Yemek pişirmekten, tatlı yapmaktan yola çıkıldığı için kadın öznenin toplumsal konumuna da yeni bir açılım getiriyor şiirlerinde Dilek Özkan.

İçinde saklı ‘Çakıl Taşları’

Kadınların yaşam içinde kendini doğurmasına ve güçlenmesine ilişkin temayı kendine özgü bir tarz ile işleyen Çakıl Taşları bir şiir - müzük performansı.

İşitin ayrıkotları

Sevgi ve özlemle anıyoruz...

GÜNÜN KADINI: Şiiri ilmek ilmek işleyen şair Sennur Sezer

Sennur Sezer’in doğum günü bugün. Ölümüne kadar şiire, edebiyata ve hayata soluk katmış kadın şairlerden biri. Emeğin, alınterinin, kadınlığın şairi....

GÜNÜN GÖRSELLERİ: Êzidîler...

Êzidîlere özgü ve 7 gün süren Batîzmê Bayramı (Dünyanın Oluşum Bayramı) kutlanmaya başlandı. İşte Sennur Sezer’in kaleminden kültürleriyle, acılarıyla yaşamda var olmaya çalışan Êzidîler...

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri 2018

Edebiyatın yorulmaz iğnesi Sennur Sezer anısına Manos Kitap ve Gıda-İş Sendikasının düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması için başvurular başladı.

Yaşamın acılarına karşı alaysı bir gülüş: Didem Madak şiirleri

Didem Madak, şiirlerinde yer yer sertleşen bir dille kadın duyarlılığını ortaya koyar. Erkek egemen, baskıcı topluma karşı kadınca meydan okumayı seçmiştir.

Evin bir çocuğu gibi olan zeytine kıyabilir misiniz?

‘Zeytin olmazsa biz aç kalırız. Çöpü bile kıymetli. Zeytin ağacı hastalansa evde çocuğumuz hastalanmış gibi üzülürüz. Kestirmeyiz zeytini. Ha bizi öldürmüş, ha ağacımızı kesmiş.’

GÜNÜN ŞİİRİ: Kadının Akşam Duası

Sennur Sezer 74. doğum gününde sesiyle ölümsüzleştirdiği şiirleriyle merhaba diyor bize. İyi ki doğdun Sennur Sezer...

GÜNÜN DİLEĞİ: Kan revan sürmesin, gül sürsün diye hayat...

Çocuklar ve kadınların huzurla uyuyup, mutlulukla uyandığı, öldürülmediği, katledilmediği, horlanmadığı, göçe zorlanmadığı, yoksullukla ezilmedikleri bir hayat için barış!

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri

DİSK’e bağlı Gıda-İş’in düzenlediği ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri için son başvuru tarihi 20 Mayıs...

Sennur Sezer Emek- Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri sahiplerini arıyor

Gıda İş Sendikasının düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin bu yıl ikincisi düzenleniyor. İşçilerin kaleminden çıkan ürünlerin ödül aldığı yarışmaya siz de katılabilirsiniz.