sosyal medya

Değişen dünyada kadınlık halleri

İnternet kullanımı her sınıftan, her sosyal çevreden kadının hayatında önemli bir yer tutuyor. Özellikle sosyal medya kullanımının yoğunluğu, kadınların hayatlarında büyük değişimlere sebep olabiliyor

Mansur Yavaş’tan aşure isteyen hemşire cinsel saldırıyla tehdit edildi

Büşra isimli bir hemşire sosyal medyada Ankara B. Bld. Bşk. Mansur Yavaş’tan aşure istedi. Kaan Altınok isimli kullanıcı ise sosyal medyada yaptığı yorumda cinsel saldırı tehdidinde bulundu.

#ChallengeAccepted: Kadınları destekleyen kadınlar siyah beyaz fotoğraflarını paylaşıyor

Kadınlar birbirlerini desteklemek, artan şiddete, kadın cinayetlerine ve İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı tepki göstermek için siyah beyaz fotoğraflarla ‘meydan okuyor.’

Kanal D İrem Derici’yi taciz eden kişiyle röportaj yaptı, Derici tepki gösterdi

İrem Derici kendisini taciz eden kişiyle röportaj yapan Kanal D'ye tepki gösterdi: ‘Başıma bir şey gelirse sorumlusu buna çanak tutanlardır.’

Melek Mosso: Kızlar kimseye ihtiyacınız yok

Konserinde ‘Kimseye ihtiyacınız yok kızlar’ diyen Melek Mosso sosyal medyada linç edildi.

GÜNÜN UYGULAMASI: Taciz haritası çizen mobil uygulama

Kamusal alanda yaşanan taciz olaylarının anında bildirilebildiği bir mobil uygulama olan NINA kadınları güçlendirmeyi amaçlıyor.

GÜNÜN GÜZELİ: Moon Lin ve o özgün tarzı

İnsan her yaşta, kendisine özen gösterebilir. Ancak nedense, çoğu zaman belirli yaşın üzerindeki insanlara zevkleri yokmuş gibi davranırız. Moon Lin buna izin vermiyor.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Tacizci Veri Tabanı

Twitter'da Taciz Veri Bankası adlı hesap, sosyal medya tacizcilerini ifşa yöntemiyle caydırmayı amaçlıyor. Kurucusu bunun “sosyal medyada tacize uğrayan tüm kadınların ortak hesabı” olduğunu söylüyor.

Filtreli fotoğraflara uyarı imgesi

Sosyal medyanın etkilerine bir bakalım mı? Instagram’ın genç kadınlar arasında kendilerini “gerçekçi olmayan, düzenlenmiş, filtrelenmiş kopyaları ile karşılaştırma” eğilimi olduğu belirtiliyor.

Milyonlarca kadın forum sitelerinde ne yapıyor?

Çeşitli paylaşım siteleri ve forumlar var, kadınlar için. Kadın kadına konuşuluyor. Kimse kimseyi tanımadan anlatıyor içindekileri, dertlerini, deneyimlerini. Bu siteler milyonlarca ziyaretçi alıyor.

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital şiddettir. Son yıllarda sosyal medya ile yaygınlaşan dijital şiddet biçimlerine bir göz atalım...