spor

'Kızdan boksör mü olur' dediler şampiyon oldu

17 yaşındaki Sudenur Basancı, yaşadığı yerde 'Kızdan boksör mü olur', 'Başka spor seçemedin mi' sözlerine karşı vazgeçmeyip, Avrupa Gençler Kick Boks Şampiyonası'nda şampiyon olmuş.

Cinsel taciz iddiaları sonrası ABD kadın futbol liginde maçlar durdu

ABD’li kadın futbol oyuncuları kulüplerdeki cinsel taciz olaylarına karşı maç durdurdu, yaşanan tacizleri sahada seyircilerle birlikte protesto etti.

Eller aya, biz yaya…

Antik Yunan’da Olimpiyat Oyunlarına kadınlar seyirci olarak dahi girememişler. Yetkililerin gözünden kaçarak, seyirci olarak sahaya giren kadınlar, yüksek bir tepenin üstünden atılarak öldürülmüşler.

‘Kadınların başarısını gölgelemelerine izin vermeyelim’

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu, İlahiyatçı İhsan Şenocak’ın Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularını hedef alan sözlerini değerlendirdi.

Cinsiyet eşitliği temelinde spor anlatımı mümkün mü?

‘Alan Savunması, hayatın her alanında olduğu gibi spor ve spor medyasında da cinsiyet tahakkümü kurmak isteyenlere karşı eşit bir yaşamı savunuyor.’

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münasip müsabaka kıyafeti’ polemiği

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortlar giymesinin söylenmesinin ardından çok kızgın olduğunu ve söyleyecek bir şey bulamadığını belirtti

Mervelere hayat borcu

Merve’nin sözleri, hayatı hep 'eksikle' yaşamak zorunda kalmanın acısının ne kadar erken yaşlarda bilince çıkarıldığının da bir göstergesi.

13 yaşındaki Hentbolcu Merve Akpınar: Sen kızsın şort giyemezsin dediler

Urfa’da yaşayan 13 yaşındaki Merve Akpınar, hentbola başlamak istediğinde çevresinin, ‘Sen kızsın şort giyemezsin’ diyerek engel olmak istediğini ama kendisinin yılmadığını ve başardığını anlattı.

Nakdi ücret desteği için SGK’ye doğru koddan bildirim şart

Ücretsiz izne çıkarılan işçinin nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için SGK’ye 28 ya da 29 sayılı kodlardan eksik gün bildirimi yapılması gerekiyor.

Erkek egemenliğini mat eden kadınlar

Eski Ulusal Satranççı Perihan Meşeli ve 13 yaşında olimpiyat altın madalyası sahibi Eski Türkiye Kadınlar Şampiyonu Gülsevil Yılmaz Dombaycıgil’le satranç camiasında kadın olarak var olmayı konuştuk.

GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uygun antrenman

Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.

GÜNÜN SERGİSİ: Her şeye rağmen spor

Kadın sporcuları fotoğraflayan Gülşin Ketenci, kadınların sporda eşitlik ve var olma mücadelesini görünür kılmayı amaçlıyor.

İran’ın Olimpiyat madalyalı tek kadın atleti ülkesini terk etti

İran’ın Olimpiyat madalyalı tek kadın atleti Kimia Alizade, ‘yetkililer tarafından bir propaganda aracı olarak kullanmaktan bıktığını’ ilan ederek İran'ı terk etti.

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenleri üzerindeki tahakküme karşı da bir isyan!

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanında kadınlar, sporda ücret eşitsizliğine, tribünlerdeki cinsiyetçiliğe karşı isyanda!

GÜNÜN BAŞARISI: Mariya Lasitskene yılın en iyi kadın atleti seçildi

Rus sporcu Mariya Lasitskene, Estonya’da düzenlenen Golden Tracks ödül töreninde Avrupa’da yılın en iyi kadın atleti seçildi.

İspanya’da kadın futbolcular greve çıkıyor

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi’ndeki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Anlaşma imzalanana kadar hiçbir maç oynanmayacak.

Kadın atletlerin itirazı üzerine ‘blok kameraların’ kullanımı sınırlandırıldı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği kadın atletlerin itirazları üzerine, başlama çizgisine konulan ve yukarı doğru çekme pozisyonundaki blok kameralara sınırlama getirilmesini kabul etti.

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Sahada ‘ponpon kızlar’a veda

ALBA Berlin, kendi sahasında oynanan maçlarda artık ‘ponpon kızlar’ şovuna yer vermeyecek: ‘Genç kadınların görüntüsünün spor etkinliklerinde boşluk doldurmak için kullanmak zamanımıza uygun değil.’

GÜNÜN BAŞARISI: 2019’un en iyi kadın futbolcusu Rapinoe

Cinsiyetçilik ve ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyle sık sık ismini duyuran başarılı oyuncu Megan Rapinoe FIFA tarafından Yılın En İyi Kadın Futbolcusu Ödülü’ne layık görüldü.

GÜNÜN BİLGİSİ: Spor yapan kadınların memeleri neden küçüktür?

Yüzme, futbol, koşu, basketbol, voleybol, ağırlık veya herhangi bir spor türü... Bu sporlarla ilgilenen kadınların neden memeleri küçük oluyor?