spor

A Milli Kadın Voleybol takımı Avrupa Şampiyonu oldu

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Sırbistan karşısındaki Avrupa Şampiyonası finalini 3-2’lik skorla kazandı. Bu galibiyet, Türkiye’nin takım sporlarındaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirmiş oldu.

‘Yerli ve milli olmayanlar’ın başarıları!

Spor başarılarına imza atanların milliyetçi, muhafazakâr çizgide yaşayanlar olması gerektiği fikrine inanmış olan bir toplam Ebrar’ın kendine yönelik nefret söylemine cevap vermesine tahammül edemedi.

Sporda da varız ve her şeye rağmen var olacağız!

‘Kadınların spora ilgileri yok’ veya ‘kadınlar başarısız’ şeklinde çıkarımlar yapmanın pek de gerçekçi, doğru çıkarımlar olmadığında uzlaşmalıyız.

‘Evde varız, işte varız, şimdi sahadayız’

‘Futbol erkek işidir’, ‘Kadınlar futbol oynamaz’ diyenlere karşı, ‘Evde varız, işte varız, şimdi sahadayız’ diyen kadınlar turnuva düzenledi. 4 takım, kıyasıya mücadele ediyor.

GÜNÜN DİKKAT ÇEKENİ: 81 ilde kadın spor müdürü yok

Atilla Gökçe, Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında Gençlik ve Spor Bakanlığında 81 ilde de kadın müdür olmadığına dikkat çekti.

5 maddede sporda cinsiyetçilik

‘Sen ne anlarsın futboldan, kız gibi atma şu topu’ gibi sözlerden bıkanlara; kız gibi oynayanların cinsiyetçi yargıları ters düz ettiği örnek çok. Gelin yakından bakalım!

'Sen kızsın yapamazsın' dedikleri kick boksta Türkiye şampiyonu oldu

"Sen kız çocuğusun yapamazsın' diyenler oldu. Bu şekilde başladığım sporda şimdi şampiyonum."

Kadın sporcuları vücutları görünmesin diye suya gömdüler!

Sutopu Federasyonu paylaştığı fotoğraf tepki topladı. Fotoğrafta erkek sporcular havuz kenarında vücutları gösterilirken, kadın sporcuların vücutlarının resmen gizlendiği bir fotoğraf paylaşıldı.

İranlı tenisçi Sefi’den tarihi başarı: ‘Kolay yollardan geçmedi’

Grand Slam Şampiyonasında İranlı kadın tenisçi Moşkat El- Zehra Sefi Avustralyalı rakibini 2:0 yenerek önemli bir başarı elde etti. Sefi, Avustralya’da yarışan İranlı ilk kadın tenisçi oldu.

'Kızdan boksör mü olur' dediler şampiyon oldu

17 yaşındaki Sudenur Basancı, yaşadığı yerde 'Kızdan boksör mü olur', 'Başka spor seçemedin mi' sözlerine karşı vazgeçmeyip, Avrupa Gençler Kick Boks Şampiyonası'nda şampiyon olmuş.

Cinsel taciz iddiaları sonrası ABD kadın futbol liginde maçlar durdu

ABD’li kadın futbol oyuncuları kulüplerdeki cinsel taciz olaylarına karşı maç durdurdu, yaşanan tacizleri sahada seyircilerle birlikte protesto etti.

Eller aya, biz yaya…

Antik Yunan’da Olimpiyat Oyunlarına kadınlar seyirci olarak dahi girememişler. Yetkililerin gözünden kaçarak, seyirci olarak sahaya giren kadınlar, yüksek bir tepenin üstünden atılarak öldürülmüşler.

‘Kadınların başarısını gölgelemelerine izin vermeyelim’

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu, İlahiyatçı İhsan Şenocak’ın Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularını hedef alan sözlerini değerlendirdi.

Cinsiyet eşitliği temelinde spor anlatımı mümkün mü?

‘Alan Savunması, hayatın her alanında olduğu gibi spor ve spor medyasında da cinsiyet tahakkümü kurmak isteyenlere karşı eşit bir yaşamı savunuyor.’

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münasip müsabaka kıyafeti’ polemiği

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortlar giymesinin söylenmesinin ardından çok kızgın olduğunu ve söyleyecek bir şey bulamadığını belirtti

Mervelere hayat borcu

Merve’nin sözleri, hayatı hep 'eksikle' yaşamak zorunda kalmanın acısının ne kadar erken yaşlarda bilince çıkarıldığının da bir göstergesi.

13 yaşındaki Hentbolcu Merve Akpınar: Sen kızsın şort giyemezsin dediler

Urfa’da yaşayan 13 yaşındaki Merve Akpınar, hentbola başlamak istediğinde çevresinin, ‘Sen kızsın şort giyemezsin’ diyerek engel olmak istediğini ama kendisinin yılmadığını ve başardığını anlattı.

Nakdi ücret desteği için SGK’ye doğru koddan bildirim şart

Ücretsiz izne çıkarılan işçinin nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için SGK’ye 28 ya da 29 sayılı kodlardan eksik gün bildirimi yapılması gerekiyor.

Erkek egemenliğini mat eden kadınlar

Eski Ulusal Satranççı Perihan Meşeli ve 13 yaşında olimpiyat altın madalyası sahibi Eski Türkiye Kadınlar Şampiyonu Gülsevil Yılmaz Dombaycıgil’le satranç camiasında kadın olarak var olmayı konuştuk.

GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uygun antrenman

Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.