Sur

Madde bağımlılığı kadınları tedirgin ediyor

Son dönemde tüm Türkiye’de yaygınlaşan madde bağımlılığı ve satıcılığı Diyarbakır’da da oldukça yaygınlaşmış durumda. Özellikle Bağlar, Sur ve Ben u Sen’de.

BİR BELLEĞİN AYAKTA TUTULUŞU: Kadınların Göç Hikayeleri

‘Yasak ilanıyla birlikte hayatımız altüst oldu. Oğlum sağlıklı bir çocuktu aslında ama Sur olaylarından sonra uyuşturucu bağımlısı oldu.’

‘Nasıl yaşayayım? Mecbur kaldım evimi boşaltmaya’

Sur’da göç devam ediyor. Aileler, kadınlar, çocuklar ya evleri yıkıldığı için ya da elektrik ve su olmadığı için mahallelerini terk etmek zorunda kalıyor. İşte onlardan biri; Eyşan Dün.

GÜNÜN İSYANI: ‘Halkımı mağdur etmeyeceğim’ dedin, senin bu yaptığın ne?

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa Mahallesi güne polis barikatları ve yıkım ile uyandı. Evlerin yıkımı sırasında bir kadının gösterdiği tepkiye polis şeftali yiyerek karşılık verdi.

Kadınlar Sur’daki yıkıma karşı nöbette

Diyarbakır Sur’da yıkıma karşı kadınlar nöbete başladı: “Bu saldırı hafızaya dönük bir saldırıdır, hafızamız kaybedilmek isteniyor” diyen kadınlar Ekmek ve Gül'e konuştu.

Sur’da kadınlar eziyeti yaşıyor

Sur’un yıkım kararı ile boşaltılmak istemesine karşı çıkan vatandaşların elektrik ve suları kesildi. Alipaşa ve Lalebey Mahallelerinde yaşayan evlerine bidonlarla su taşıyan kadınlar anlatıyor...

Sur’da yapılan zulmü gören yok

‘Acela kamulaştırma’ kararı nedeniyle evlerinden çıkarılmaya çalışan Surlu vatandaşlar bir de elektrik ve su kesintileriyle zulmü yaşıyor.