Suudi Arabistan

Suudi Arabistan: Kadınların özgürlüğüne krallığın bekası şartı

Suudi Arabistan’da görünürde kimi “özgürlükler” tanınsa da kadınların, Suudi Arabistan yönetiminin bekasına bağlanmış, sıkışmış yaşam biçimi devam ediyor.

Suudi kadınlar artık restoranlara erkeklerle aynı kapıdan girebilecek

Suudi arabistan Hükümetinin aldığı son karara göre kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

GÜNÜN İSYANI: Ülkeme gönderilmek istemiyorum

Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed el-Kunun, Avustralya’ya giderken Tayland’da pasaportuna el konuldu. Tehditlerden korkan genç kadın, geri gönderilmek istemiyor.

GÜNÜN TEPKİSİ: Ters yüz et!

Suudi kadınlardan çarşaf zorunluluğuna karşı eylem: Ters yüz edip giy!

GÜNÜN İLKİ: Suudi Arabistan’ın ilk kadın haber spikeri

Suudi Arabistan’da ilk kez bir kadın, spiker olarak haber bülteni sundu.

GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Suudi Arabistan’da kadın haklarını savunacak radyo kuruldu

Suudi Arabistan'da kadın haklarını savunma amacıyla internette yeni bir radyo kanalı kuruldu. Yayını yapan kadınların hangi ülkede oldukları bilinmiyor, ufak bir odadan yayın yapılıyor.

GÜNÜN AZMİ: Arabistan’ın ilk kadın pilot adayı

On yıllardır kadınların hayatının yasaklarla cehenneme çevrildiği Suudi Arabistan’da kadınlar artık başarılara imza atıyor. İlk Suudi kadın pilot adayı Dalal işte böyle çıktı kameraların karşısına.

GÜNÜN ŞARKISI: Drive My Car

Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma haklarını kazanmaları şerefine Beatles şarkısına yapılan Arapça coverı Suriyeli şarkıcı Nano Raies’ın yorumuyla dinleyelim.

GÜNÜN TARİHÇESİ: Suudi Arabistan’da kadın hakları

Suudi Arabistan kadın hakları açısından karnesi en kötü ülkeler arasında. Ancak kadınların verdiği mücadele, kadınların yıllar içinde bazı kazanımlar elde edebilmelerini sağladı.

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumda

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu uygulama ‘nabız yoklama’ olarak değerlendirildi.

GÜNÜN FİLMİ: Vecide

Suudi Arabistan'da bir kadın yönetmen tarafından çekilen ilk film Vecide, bir kız çocuğunun sınırları aşan hikayesini paylaşıyor bizlerle.

GÜNÜN ŞARKISI: Hwages

Şarkılarına çektiği ilginç kliplerle ünü Suudi Arabistan’ın dışına çıkan Majed Al-Esa’nın ‘Hwages’ adlı parçası Suudi kadınlara uygulanan yasaklara dikkat çekiyor.

GÜNÜN SAÇMASI: Suudi Arabistan kadın haklarını savunacakmış!

Kadın hakları konusunda dünyanın en geri ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler’in (BM) Kadının Statüsü Komisyonuna seçildi!