tarım işçisi kadınlar

Tarımda kadın istihdamı azalıyor

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, '2014 yılında tarım sektöründe 2 milyon 533 bin kadın çalışırken, bu rakam 10 yıl içinde 614 bin kişi azalarak 1 milyon 919 bin seviyesine düştü' dedi.

GÜNÜN ŞARKISI: Son la mondina son la sfruttata

İtalyan çeltik işçisi kadınların sesine kulak veriyoruz bugün.

Mücadelemiz kazanırsa bu bölgedeki tüm tarım işçisi kadınlar kazanır

İzmir Dikili-Bergama yolu üzerinde bulunan Bayburt Grup bünyesindeki Agrobay Seracılıkta çalışan işçiler direnişlerinin 57. gününü geride bıraktı. Kadın işçiler mektupla seslendi.

Üç bölgeden 6 kadının hikayesi: Zeytin

'Vakit bulursam bir ara izlerim' demeyin geç kalmadan izleyin. Çünkü bu yarım saatlik vakit o kadınların ve zeytin ağaçlarının yıllar süren emeklerinin yanında küçücük bir zaman dilimi...

Tarım işçileri yevmiyelerde artış istiyor

Fahiş zamlar emekçilerin yaşamını zorlaştırıyor. Günlük 150 lira yevmiyeyle çalışan tarım işçilerinin durumu ise daha zor.

Tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer’den Kader: Çadırda büyüdüm, hep kilitleyecek bir kapı hayali kurdum

Doğduğundan beri Adana'da tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer'de yaşayan, tüm günü çocuğun ve hayvanların bakımıyla geçen 21 yaşındaki Kader, “Artık bu çadırlarda yaşamak istemiyorum' diyor.

Mandalina kokulu bahçelerde ağır sömürü

Mis gibi narenciye kokularının içinde, kadın ve çocuk işçilerinin emek sömürüsü... Bir tuvaleti bile çok gören bir düzen. En güzel mandalinayı yiyen ise biz değiliz!

Tarım işçileri bayramda da çalışmaya devam etti

Tarla yolunda traktör kasasında giden tarım işçileri bayramda da çalışmaya devam etti.

60 TL'ye 12 saat çalışan mevsimlik kadın ve çocuk işçiler: Mecburuz

Van Gevaş'ta günde 12 saat çalışarak sadece 60 lira yevmiye alabilen ve çalışmak zorunda olduklarını söyleyen tarım işçileri, “Zor iş ama mecburuz.”

Çocuklarının çalışma masası için tütün işçiliği yapıyor: Sadece yaşamak istiyoruz

Çocuklarını çalışma masası almak için çalışan, tableti olmadığı için edebiyat öğretmenliğinden mezun olamayan tütün işçisi kadın, geçimin zor, yaşama kaygısının had safhada olduğunu söylüyor.

Tarım işçisi kadınlar: Burada ölüm korkusuyla yaşıyoruz

‘Ölüm korkusuyla burada yaşıyoruz’ diyen ve yoksulluğu derinden yaşayan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, ‘En güzel yer doğduğun topraklardır. İnsan ölecekse de memleketinde ölsün’ diyor.

Çilek işçisi kadınlar: 70 TL pazar parasına yetmiyor

Koronavirüs, sera sıcaklığı ve oruçlu halleriyle çilek tarlasının yolunu tutan kadınlar, aldıkları 70 lira yevmiyenin pazar parasını çıkarmadığını belirterek duruma tepki gösteriyor.

İşverenin şiddetine uğrayan tarım işçisi kadın görme yetisini kaybetti

Antalya’da tarım işçisi Altın Erdoğan, 15 kişilik araca 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterince işveren S. A. tarafından şiddete maruz bırakıldı.

İşverenin azmettirmesiyle dövülen işçi kadın kör oldu

Antalya’da tarım işçisi 60 yaşındaki Altın Erdoğan 15 kişilik araca 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterince işverenlerin azmettirmesiyle işçiler tarafından dövüldü, görme yetisini kaybetti

Tarım İşçisi Aynur: Tüm zor işleri biz yapıyoruz, erkeklerden daha az ücret alıyoruz

Kovid-19 pandemisi nedeniyle çalışma koşulları daha da ağırlaşan tarım işçisi kadınlar erkeklerden daha fazla iş yaparken kendileri 80 lira erkekler 120 lira yevmiye alıyor.

Balıkesir’de yıldırım çarpması sonucu 4 kadın yaralandı

Balıkesir’in Bigadiç ilçesine bağlı kırsal Çekirdekli Mahallesinde biber toplarken yağan yağmurdan korunmak için sığındıkları ağaca yıldırım isabet etmesi sonucu 4 kadın ağır yaralandı.

‘Emeğimizin karşılığı 15 lira olmamalı’

Gevaş’ta fasulye üretiminde yer alan kadınlar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söylüyor.

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar: Kadın olarak daha çok yıpranıyoruz

Tarım mevsimi boyunca il il dolaşarak işçilik yapan, koronavirüs korkusuyla çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, daha iyi ücret, daha iyi çalışma ve barınma koşulları talep ediyor.

Bir ömür tarım işçiliğinde çalışan 3 kadın: 50 kilo patlıcanı 40 liraya oyuyorlar

Tarım işçiliğine bir ömür vermiş olan 60, 65 ve 70 yaşındaki üç kadın bugün geçimlerini 50 kilo patlıcanı 40 lira karşılığında oyarak karşılıyor. Kadınlar patlıcan yoksa salça yapıp, hurda topluyor.

Pandemi sürecinde tarımda çalışma hakları ve kadın emeği

‘Önümüzdeki süreçte hem işçilerin sağlığı için hem de her yıl çocuklarıyla birlikte seyahat eden kadın tarım işçilerinin işe erişimi için alınacak önlemler çok önemli ve belirleyici olacak.’