tekstil

Kuzey Makedonya’da tekstil işçilerinin durumu: Ücretler düşük, koşullar kötü

Kuzey Makedonya'da tekstil sektörü düşüşte olsa da hâlâ yaklaşık 30 bin kişi bu iş kolunda çalışıyor. Fakat işçilerin ücretleri düşük, çalışma koşulları kötü durumda.

Sendikalı işçiye ‘Tek ayak üstünde bekleme’ cezası

Aunde Teknik’te işçiler, kötü koşullara karşı sendikalaşınca istifaya zorlama ve hakaretlerle başlayan baskılar, bir kadın işçiyi mesai bitimine kadar tek ayak üstünde bekletmeye kadar vardı.

Tekstil atölyesinde bir saat: Mahalleli kadınların güvencesiz iş yeri

Tekstil atölyesinden içeri girdiğimde yerdeki kesilmiş kumaş parçaları, iplik parçaları, havayı kaplayan toz daha önce çalışmış olduğum tekstil atölyelerini anımsattı.

Bir ‘ilerici kapitalizm’ yalanı: Levi’s ve Özak direnişi

Bir tekelin yalanları Türkiye’nin bir kentinde, Urfa’da yaşanan gerçeklerle boşa düşüyor...

Bangladeş’te tekstil işçileri ayakta!

Çoğu kadın yaklaşık 4 milyon işçinin çalıştığı 3 bin 500 civarı fabrikasıyla dünyanın en büyük ikinci konfeksiyon üreticisi Bangladeş’te işçiler, dayatılan sefalet ücreti nedeniyle ayaklandı.

Baykan Denim’de işçi kıyımı

Baykan Denim’de işçi kıyımı katlanarak büyüyor. Baykan Denim işçileri küçülme bahanesiyle işten çıkarmaların yaşandığını, işçilere zorla istifa mektubu imzalatıldığını söyledi.

Yeşim Tekstil’de 4 bin 500 işçi greve çıktı

Toplu iş sözleşmesinde patronun yüzde 5 zam dayatmasına karşı Yeşim Tekstil işçileri greve çıktı.

Barutçu Tekstil'de işten çıkarılan kadın işçiler: Baskıyla sindirmeye çalışıyorlar

Öz-İplik İş'e üye olan 4 kadın işçinin işten çıkarılması üzerine, Barutçu tekstilde işçiler fabrika önünde direnişe geçti.

‘Senlik benlik bitip de kuruldu muydu bizlik, Asgari ücret değil hür ve günlük güneşlik’

Arkadaşlarınızın işten atılması son damlaydı. Birbirinizle konuşurken iyice öne çıkmıştı zaten en acil talepleriniz ve patrona bir mektup yazdınız. Patron kabul etmeyince birden bıraktınız tezgâhları.

Van Tekstilkent’te emek veren kim?

Pandemi döneminde artan hijyen ihtiyacı nedeniyle dünya çapında yıldızının parladığı söylenen Van Tekstilkent’te işçiler için parlayan hiçbir şey yok!

‘Patronlar bizi belirsizlik içinde bıraktı’

CPS Otomotiv Tekstil fabrikasının işçileri Fidan ile Derya anlatıyor… Üç haftadır fabrikada üretim yapılmıyor. Peki, ne oluyor CPS’de?

Nazi Almanyası’nın kurbanı dokumacı bir kadın: Otti Berger

Tekstil tasarımlarına yeni bir bakış getiren Otti Berger'in ilham verici ama trajik hikayesi…

Tekstil işçisi Melek: ‘Sokağa çıkmayın, çalışmayın’ diyorlar, zaten çıksak çalışamıyoruz

‘1 ay olmak üzere, evdeyiz... Herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Ne kadar sürecek bilmiyorum. Eşim de çalışmıyor. Şu anda elimizde olan birikimimizi tükettik. Yarın ne olacak bilmiyoruz.’

Koronanın faturasını da biz emekçiler ödemek istemiyoruz

2 hafta ücretsiz izni mi seçersin, tazminat haklarının yok sayılıp işsizlik maaşını almayı mı, yoksa sağlıksız koşullarda virüs tehlikesiyle çalışmayı mı! Tekstil işçisi bir kadından korona notları.

Asyalı konfeksiyon işçisi kadınlar ‘ben de!’ diyor

Endonezyalı işçi Kokum Komalawati, Asya ülkelerindeki konfeksiyon atölyelerinde çalışan kadın işçilerin #GarmentMeToo etiketiyle başlattığı sosyal medya kampanyasını anlattı.

TEKSTİL İŞÇİSİ MELEK: Tek seçeneğimiz var, örgütlenmek...

İşsizlik, geleceksizlik korkusu içinde bırakılan Melek, çocukluğunda oyun gibi gördüğü tekstili, çalışma ve yaşam koşullarını anlattı.

Dünyada konfeksiyon sektörü gerçeği: Şiddet, ayrımcılık, hak gasbı

Hazır giyim sektöründe yaşanan şiddet ve ayrımcılık İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) raporuyla gözler önüne serildi.

Tekstil işçisi Oya günde 12 saat makine pedalına basıyor

Tekstil işçilerinin şikayetlerinin başında bel, boyun ve bacak ağrıları geliyor. Uzun saatler oturarak çalışanlar bel, boyun, ayakta çalışanlar bacak ağrıları çekiyor. Oya’dan dinleyelim...

15 yaşında mülteci bir işçi: Emine

Çocuk o daha. Çağlayan’da taş dizimi yaptığı atölyede onun kadar uzun saatler çalışmaya büyük bir insanın bile canı dayanmaz.

İşyerine giderken açık cezaevine giriyorum

“Fabrika benim için cezaevinden farksız. Özellikle kadınlar için böyle çünkü biz kadınlara baskı uygulamak daha kolay onlar için. Kadınların çilesi bitmeyecek gibi geliyor bana…”