tiyatro

Sektör istediği 'estetik parasını' karşılamıyor

'Daha okurken çalışmaya başladım. Çeşitli tiyatrolarda asistanlık yaptım, çevremdeki diğer insanlar gibi bir menajerle çalışmaya başladım. Ve savaş başladı.'

İptal edilen ilk tiyatro festivali Kadın Oyunları Festivali oldu

Türkiye'nin ve Avrupa'nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, gerekçe gösterilmeden iptal edilen ilk tiyatro festivali oldu.

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği 'Halk İçin Tiyatro' etkinliği düzenledi

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği 'Halk İçin Tiyatro' başlıklı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte tiyatroda kadının pozisyonu ve yerellerdeki tiyatro çalışmaları tartışıldı.

Moda Sahnesinden Özak işçileriyle dayanışma oyunu: Acının tarihinin isimleri vardır

Moda Sahnesi üç oyununu Özak işçileriyle dayanışma çağrısı yaparak sahneliyor. Oyun sonrasında Özak işçileriyle bir araya gelen Oyuncu Onur Ünsal: işçilerin buraya gelmesi bize ekstra güç katıyor.

Bu oyunun ‘kader’i bizim elimizde: ‘Bir Zamanlar Kadın’

İzlenmeye, görülmeye, yaratma sürecine dahil olmaya çok değer bir oyun...

Ben Rosa Luxemburg

Tiyatro sanatçısı Jülide Kural’ın yazıp, yönettiği ve tek başına oynadığı Ben Rosa Luxemburg oyununu, oyuna dair merak edilenleri konuştuk.

BEKEV kadınları sahnede: Kendimizi yeniden yaratma yolunda omuz omuza

Nuriye Erdoğan Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği üyesi kadınların Narlıdere’de sahnelediği ‘Gazoz Kapağı’ oyununa dair duygularını yazdı.

En yakınınıza ne kadar yakınsınız?

Bu oyun otobiyografik bir hikayeden çıkıyor olsa da evrensel nitelikler taşıdığına inanıyorum. Çünkü aslında ezildikten sonra aynı şarabız.

İzmir Narlıdere’de 22 kadın sahnede: Tiyatro ekibiyle tanışmam özgüvenimi artırdı

Narlıdere Kent Konseyi Kadın Meclisi, 22 amatör oyuncu kadın ile 'Corona da Öldürmedi' oyununu seyirciyle buluşturdu.

Kraliçe Shakespeare: Zulme kalkan mı, zalim mi?

Tiyatro Nükte’nin oyuncu ve yönetmeni Özlem Özkoşar, Shakespeare’in 11 oyununu ve sonelerini süzerek ‘Kraliçe Shakespeare’i, Yaşar Can Bağatırlar’la yönetmenliği paylaşarak sahneye taşıdı.

İlk kez sahneye çıkan kadın işçiler: Hayatımızdaki dayanışmayı sahneye taşıdık

Doğaçlama oyun ile 25 Kasım’da sahneye çıkan Genel-İş İzmir 2 No’lu Kadın Komisyonu, ‘Kadınların emek vereceği alanlara ihtiyaç var’ diyerek, şimdiden 8 Mart’ı örgütlemeye başladıklarını söyledi.

Celile, Nazım Hikmet’in annesi...

Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın hayatını konu edinen, yaşamından kesitler sunan Celile oyununu Kadıköy Halk Tiyatrosu oyuncusu Ayşegül Yalçıner'le konuştuk.

Kafamızda gürleyen bir fırtına: Suzy Storck

Bugün binlerce kadının içinde gürleyen bu fırtınaya tanığız, evlerde tek başınayız belki ancak bunu yaşayanın sadece Suzy olmadığını da biliyoruz.

İBB Şehir Tiyatrosu oyuncusu Uğur Arda Aydın’a taciz suçuyla hapis cezası

İBB Şehir Tiyatroları’nda görev yapan Uğur Arda Aydın’ın, oyuncular Nazife Aksoy ve Mana Alkoy’u taciz ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada karar çıktı. Aydın, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Çok canım sıkılıyor... Sanatçı vuralım istersen!*

İzmir’den tiyatro oyuncusu Beldem Şengül yazdı…

GÜNÜN OYUNU: Rotterdam-İstanbul Hattı

Rotterdam-İstanbul Hattı, izolasyondayken şiddet yaşayan iki kadının hikayesini ve dayanışmalarını ele alıyor.

GÜNÜN OYUNU: Kadife Çiçekleri

Şebnem Sönmez'in yönetmenliğini yaptığı Kadife Çiçekleri oyunu, sadece kadınların sahnesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Şehir Tiyatroları'nda yeni sezonda tiyatro severler ile buluşacak.

Danimarkalı tiyatro oyuncusu, işçi tiyatrosunun kurucusu, namı diğer Kızıl Ruth

Berlin’de Bertolt-Brecht-Archiv’i kuran Ruth Berlau, işçi tiyatrosunun kurucularından biridir. Yönetmenlik kariyeriyle de tanınır.

GÜNÜN KADINI: Aphra Behn

Hayatını yazarlıkla kazanan ilk kadın Aphra Behn, roman, tiyatro oyunu ve şiirler yazdı. Kadın haklarını savundu, toplumsal çifte ahlak standartlarını eleştirdi, köleliğe karşı tavır aldı.

GÜNÜN OYUNU: Kadınlar, Aşklar, Şarkılar

2013 ile 2016 yılları arasında üç sezon yüz elli temsil oynanan “Kadınlar Aşklar Şarkılar”, Trans kadınların çocukluklarına, aşklarına ve ölümlerine adanmış tek kişilik fakat çok sesli bir oyundur.