Tuzla

‘Benim derdim onun derdi’

‘Söz konusu aşılanmış nefret duygusu olunca, nasıl da herkese sırtını dönüyor. Beraber kahve içip, sorunlarımızı tartıştığımız arkadaşımız nasıl düşman oluyor birden…’

İşçi ve emekçiler bayramda da kaygılı: Bayramda misafir gelir diye korkuyoruz

Pahalılık sebebiyle kısıtlı bayram alışverişi yaptıklarını emekçiler, ‘Misafir gelirse, önlerine doğru dürüst koyabileceğimiz ikramlıklarımız bile yok, misafir gelir diye korkuyoruz’ diyor.

Kadın işçiler 1 Mayıs’a çağırıyor: Bu koşullar mücadeleyle aşılır!

İstanbul’da tekstil ve metal iş kolunda çalışan kadın işçiler, uzun saatler çalışıp ek iş yapmalarına rağmen geçinemediklerini söylüyor. Kadınlar, ‘Bu koşulları değiştirmek için 1 Mayıs’a’ diyor.

Tuzla'dan tekstil işçisi kadınlar: Kovid olduğumuzda da sorumluluklar azalmadı

Tekstil işçisi kadınlar pandemi sürecinin onlar üzerinde yarattığı çaresizlik hissini ve artan ekonomik yükü anlattı.

Bir evde üç aile… Sebep geçim, suçlu bizim hakkımızı düşünmeyenler!

Artık biliyorum, bize açlığı, yoksulluğu, işten atılma korkusunu yaşatanların kimler olduğunu. Bu zamana kadar sırf ailem istiyor diye AK Parti’ye oy veriyordum. Ne kadar yanlış yaptığımı...

Mata işçisi kadınlar: İstanbul Sözleşmesiyle uğraşmayı bırakıp ekonomiyi düzeltsinler!

Mata işçisi kadınlardan İstanbul Sözleşmesinin hedef alınmasına tepki: ‘Hükümet, ekonomi gündem olmasın diye biz kadınlara saldırmaya başladı. Kadınlarla uğraşmayı bırakıp önce ekonomiyi düzeltsinler’

Patronlar kâr edecek diye günlerdir çocuğumu görmüyorum

Bu süreçte biraz olsun sendikaların sesinin çıkmasını istiyorum. Benim en önemli talebim işçileri mağdur etmeden, çalışmayı yasaklasınlar. Üretim durmazsa bu hastalık bitmez.

Patronlara göre hava hoş!

Eşim bir tekne içerisinde 50-60 kişi burun buruna çalışıyor. Hiçbir önlem yok. Biz evde sabahtan akşama kadar ellerimizi yıkasak ne fayda?

Uzmanlar bol su için diyor ama tuvalet hakkımız sınırlı

Tuzla’dan işçi kadınlar: Bir taraftan virüs, bir taraftan işsizlik korkusu. Ücretli izinli sayılmak istiyoruz.

Anaokulunda koronavirüs fırsatçılığı: Öğretmenleri ücretsiz izne çıkarmaya çalıştılar

Tuzla’da bulunan bir özel bir anaokulunda koronavirüs dolayısıyla okulların tatil edilmesinin ardından işveren anaokulu öğretmenlerini ücretsiz izne çıkarmaya çalıştı.

Gönül Çalışkan davası yeniden görülüyor!

Kendisinden boşanmak istediği için Gönül Çalışkan’ı benzinle yakıp öldürmeye çalışan Salih Çalışkan, ‘planlı değildi’ diyerek indirim istiyor!

Tacize dayanamadı, öldürdü

Kendisini sistematik olarak taciz eden erkeği artık dayanamayarak öldürmek zorunda kalan Ayşe G. 8 aylık bebeğiyle birlikte tutuklanarak cezaevine götürüldü.

Ebru artık yepyeni bir yaşam kuruyor

Ebru’nun zorluklarla ama mücadeleyle dolu hayatı... Önce işsiz kaldı, sonra severek evlendiği adamın şiddetine uğradı, boşandı, sığınmaevinde kaldı, ‘dul kadın’ baskısına göğüs gerdi...

Ramazan’da fabrikada bir yemek molası

‘Çıkarlarımız ortak, ama iş siyasete gelince anlaşamıyoruz. Yanına bir de din faktörü eklenince iyice bölünüyoruz.’

İŞTE ELİF’İN YAŞAMI : Evde kocaya, işte ustabaşıya, sokakta tacize karşı

Yaşamı boyunca pek çok kadın gibi türlü haksızlıklara ve ayrımcılığa uğrayan Elif, ne kadar sorun yaşarsa yaşasın yaralarını sarıp tekrar ayağa kalkıyor, her zaman umudunu koruyor.

Huzurum yoktu boşandım, hayat sana minnetarım!

‘Boşanma aşamasındayız. Nafaka gibi taleplerim olmamasına rağmen hala tacizlere maruz kalıyorum. Şimdi bu kararım için geç bile kaldığımı düşünüyorum. Çünkü hayat bir eş ve evlilikten ibaret değil.’

Hakkımızı savunmazsak ömür boyu eziliriz

Markette çalışan bir işçi kadın, çalışma koşullarını ve hamileliğinde yaşadıklarını anlatıyor ve diyor ki: ‘Hakkımızı savunmazsak ömür boyu eziliriz’.

Tuzla’da kadınlar 8 Mart için buluştu

Tuzla’da Bingöl Çalıkağıl Derneği ve bölgedeki yöre derneklerinin üyesi kadınlar kahvaltıda buluştu.

Neslihan büyük bir adım attı

Hem eşinden hem ailesinden, hem ekonomik hem fiziksel şiddet görüyordu Neslihan. Çocukları da böyle bir ortamda büyüdü. Şimdi boşanmak istiyor Neslihan ve bu adımında yine yan yana olacağız.

Yaşayamadıklarımız var ama hayat güzel ve yaşamaya değer

Sorunlarla geçen evliliğinden tek başına mücadele ederek çıktı. Yaşama yine aynı kararlılık ve azimle sarıldı. Tuzla’dan Huriye yaşadıklarını anlatıyor.