ücret eşitsizliği

Finlandiya’da kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliği artıyor

Tammerfors Üniversitesi bünyesinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, cinsler arasındaki ücret farkının alarm verici boyuta ulaştığını ve yılda 7 ila 10 bin avroya kadar yükseldiğini ortaya koydu.

Tarım İşçisi Aynur: Tüm zor işleri biz yapıyoruz, erkeklerden daha az ücret alıyoruz

Kovid-19 pandemisi nedeniyle çalışma koşulları daha da ağırlaşan tarım işçisi kadınlar erkeklerden daha fazla iş yaparken kendileri 80 lira erkekler 120 lira yevmiye alıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Ücretlerde cinsiyet uçurumu büyüyor

ILO’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’de cinsiyetler arası ücret eşitsizliği büyüyor. Kadınlar, erkeklerden yüzde 12.9 daha az kazanıyor.

GÜNÜN RAKAMI: 2018’de erkekler kadınlardan yüzde 7.7 daha yüksek ücret aldı

CHP Milletvekili Candan Yüceer’in açıkladığı rakamlara göre 2018 yılında erkekler kadınlardan yüzde 7.7 daha yüksek ücret aldı. Ayrıca erkekler, kadınlara göre yüzde 8.1 daha fazla kazanç elde ediyor.

2019 Almanya’da kadınlar için nasıl geçti?

2019 yılı Almanya’da kadınlar açısından sokağa çıkma eğiliminin arttığı bir yıl oldu. Kadınlar kürtajdan, kadın cinayetlerine, eşit ücretten, işyerinde şiddete kadar pek çok soruna karşı eylem yaptı.

Kadınlara erkeklerden daha az ücret ödeyen market zincirinde ‘flaş’ eylem

Büyük market zinciri Fred Meyer’de kadın çalışanlara erkek işçilerden daha az ücret verilmesine karşı çıkan Oregonlu kadınların eylemi gündem oldu.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınla erkek 202 yıl sonra ekonomik eşitliğe kavuşacak(mış)!

Ama elbette bizim o kadar beklemeye niyetimiz yok! İşte; 8 Mart'ta hep birlikte ses yükseltmek için bir neden daha...

KESK Kadın Emeği Çalıştayının ardından

Kadın işçiler, ‘eşit ücret’ talebinin öncüleri olmuşlar, olmaya devam ediyorlar. Bu talep ırk, ulus, kast vb ayrımlarla ezilenleri, esnek, güvencesiz çalışanları da kapsayan kurtuluş yolunu sunuyor.

GÜNÜN SORUSU: Erkekler ne kadar maaş alıyor?

Aynı iş yerinde çalışan kadın ve erkekler arasındaki maaş farkını önlemek için Almanya’da çıkan ‘erkekler ne kadar maaş alıyor’ yasasını çok az sayıda kadının kullandığı ortaya çıktı.

Kazanç eşitsizliğinin suçlusu kadınlar mı?

ILO Almanya’da kadınların eşit değerde işi yapmalarına rağmen erkeklerden yılda ortalama yüzde 22 daha az kazandığını belirtti. Bu ciddiye alınmayarak ‘5 yanlış iddiadan biri’ denilip inkar edildi.

GÜNÜN İLKİ: Maden işçilerine kadın başkan

İsveç’te maden ve metal işkolunda örgütlü IF Metall Federasyonu’nda ilk kez bir kadın başkanlığa seçildi. Kadın başkan döneminde ücret eşitsizliği konusunda özel çalışmalar yapılması bekleniyor.

Bir de buradan bak: Enflasyon nedir?

Enflasyonu hep ekonomistler konuşacak değil ya. Bakın kadınlar nasıl anlatıyor enflasyonu. Doç. Dr. Nilgün Ongan da kadınlar için ne anlama geldiğini yorumluyor. Sizin için ne demek enflasyon?

GÜNÜN RAKAMI: 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri nedeniyle çalışma hayatına katılamıyor

Kadınlar ev ve aile bakımına günlük 4 saat 17 dakika ayırırken, erkekler sadece 51 dakika ayırıyor.