üniversite

Kadın ve LGBTİ’ler için gerçek güvenli alanlar, ama nasıl?

Kadınların ve LGBTİ’lerin kendilerini güvenle ifade edebileceği alanların varlığı önemli ancak yeterli değil. Ancak burjuva iktidarı bu yan yana gelişleri bile tehdit ederken ne yapacağız?

Ankara'daki üniversitelerden kadın toplulukları buluştu

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu çağrısıyla Ankara'da bulunan üniversitelerin kadın toplulukları, şiddete karşı yapabileceklerini tartıştı.

Bu ülkenin gençlerine bir gelecek borçlular

Bu ülkede her gün KYK borcunu ödeyemediği için intihar eden işsiz üniversite mezunları var. KYK borcunu ödemek için gecesini gündüzüne katan mezunlar kasiyerlik, garsonluk gibi meslekler yapanlar...

Umarım bir gün hiçbir akranım ‘Bir şey değişmez’ demeyecek

Sürekli akranlarımla güvenli alanları oluşturmak hakkında sohbetler ediyoruz, üretmeye çalışıyoruz. Biz ürettikçe bundan beslenecek, güç alacak her meslektaşım için çok heyecanlıyım.

Şiddeti durdurmak susmayışımız sayesinde mümkün

Yaşadığı cinsel saldırı sonrası konuşmak istediğinde susturulmuş bir üniversiteli kadın o. Bugün ise şiddete karşı güçlenmek ve kız kardeşlerini güçlendirmek için mücadele ediyor.

Üniversiteli Edanur’un emlakçı mağduriyeti

Uludağ Üniversitesi öğrencisi Edanur, emlakçıdan ev tuttu, eve yerleştikten 15 gün sonra ‘ev satıldı’ diyerek kiraya zam yapıldı. Evin satılmadığını gittikleri emlakçıdan tesadüfen öğrendi.

AKP’li yıllarda büyüyen genç kadınlar: Sorunları da büyüdü, bağımlılıkları da

Türkiye’de yaşamı muhafazakâr-cinsiyetçi politikalarla daha da sıkıştırılan genç kadınlar açısından nasıl bir tablo var, Altınbaş Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Tuba Demirci ile konuştuk.

Kadın öğrencileri tacizden ‘düdük’ değil, birlikleri koruyacak!

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsünde kadın öğrenciler tacizle burun buruna. Kampüs yolu ışıksız, tenha. Pahalı ulaşım yüzünden kullanılan kestirme yol korku tüneli! Yurt müdürünün çözümü ise düdük!

Yıldızlı kadınlar anlatıyor: Aynı derdi yaşayanlar aynı tarafta!

Üniversiteli kadınlar okurken masrafları karşılayamıyor, şiddete ve tacize uğruyor, emeğini yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Çözüm ise ‘birlik!’

H.Ü. Kadın Çalışmaları Topluluğu: Her yıl daha görünür olacağız

Hacettepe Üniversitesinde genç kadınlar Kadın Çalışmaları Topluluğunun tanışma toplantısında buluştu. Kadınlar hemen işe koyulmaya karar verdi.

Atatürk Yurdu’nun taşınmasına tepki: Kampüse uzak, metroya uzak, güvenli değil!

Ankara’da Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nun uyuşturucu operasyonlarıyla gündeme gelen Çinçin Mahallesi’ne taşınmak istenmesi öğrencilerde tedirginlik yaratıyor.

Öğrenciler tecavüzün aklanmasını istemiyor

Öğrencisine tecavüz suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin serbest bırakılması öğrencilerin tepkisine neden oldu. Veterinerlik Fakültesi öğrencileri rektörlük önünde eylem yapacak.

Öğrencilerin Görükle sınavı

40 bine yakın Uludağ Üniversitesi öğrencisinin yaşadığı Bursa’nın Görükle köyündeki yaşamı öğrencilerden dinledik: ‘Hayatımız kapalı küçük bir kutu içine sıkışmış gibi...’

Adnan Menderes Üniversitesinde 8 Mart etkinliği

Adnan Menderes Üniversitesi Ekmek ve Gül Grubu, 8 Mart etkinliği düzenliyor. 10 Mart Pazar günü yapılacak etkinlikte genç kadınlar sorunlarını ve taleplerini tartışacak ve Sufrajet filmini izleyecek.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Cinsiyetçi kültüre karşı başka bir akademi mümkün

Akademide yaşanan erkek şiddeti vakalarına karşı bir araya gelen akademisyenler, ‘Cinsiyetçi kültüre karşı başka bir akademi mümkün’ başlıklı metni imzaya açtı.

Sorunları için eylem yapan öğrencilere soruşturma açıldı

Yurtta yaşadıkları sorunlar nedeniyle geçtiğimiz gün sabaha kadar eylem yapan öğrenciler eylemden sonra sorunları çözülmediği gibi baskıyla karşılaştıklarını anlatıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar üretiyor erkekler yönetiyor

Kadınların çalışma yaşamında maruz kaldığı cinsiyetçi ayrım üniversitede de değişmiyor. Üniversite yönetimlerinde yok denecek kadar az kadın yer alabiliyor.

GÜNÜN RAKAMI: Üniversitede flört şiddeti çok yaygın

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yapılan bir tez çalışması flört şiddetiyle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Görüşülen gençlerden yüzde 53’ü şiddete uğruyor, yüzde 52’si de şiddet uyguluyor.

Kadınların öğrenim borcu erkeklerden fazla

Amerika’da 1.3 trilyon dolar okul borcunun üçte ikisi kadınların borcu. Erkek mezunlara göre bir adım geride başlayan kadın mezunların borçları nedeniyle en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor.

‘Yeni Türkiye’de Kadınlar

Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Bölümü Lisanüstü öğrencilerinin Prof. Dr. Alev Özkazanç ile derslerinde ‘Yeni Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Sorunu’ tartışmasından notlar...