Van

Van’da kadın seçim bürosu açıldı: Halklar, kadınlar, gençler kazanacak

Yeşil Sol Parti’nin, Van Merkez Kadın Seçim Bürosu açılışı yapıldı.

Sağlık emekçisi kadınlar seçimden sonra umut dolu hikâyeler anlatmak istiyor

Van’da çalışan sağlık emekçisi kadınların önümüzdeki seçimlerden en büyük beklentisi haklarının ve özgürlüklerinin daha fazla gaspbedilmemesi.

Van’da mülteci kadına cinsel saldırının faili 2 sözleşmeli erin duruşması görüldü

Van’ın İran sınırındaki Saray ilçesinde L.M. isimli mülteci kadına yönelik cinsel saldırının faillerinin yargılandığı dava 8 Haziran’a ertelendi.

Antep’ten Van’a gelen depremzede kadınlar: Devletten beklentimiz çok, devleti gördüğümüz yok!

Antep’ten Van’a ailesiyle beraber gelen Yasemin ve Nergis yaşadıklarını anlatıyor…

Van’da 2022 neydi ki 2023 ne olsun!

‘Birbirimize güveniyoruz çünkü güçlü bir kadın sesi bize umutsuzluğa her düştüğümüzde o kalabalığı hatırlamamız gerektiğini fısıldıyor.’

STAR Kadın Derneği: 2022’de Van ve ilçelerinde 17 kadın katledildi

STAR Kadın Derneği Van ve ilçelerinde kadınlara dönük gerçekleştirilen hak ihlallerine dair bir yıllık raporunu açıkladı. Rapora göre 17 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Star Kadın Derneği: Her Gün Aynı Yas Duygusuna Uyanıyoruz!

Van’da 18 günde 16 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Artan kadın cinayetlerine karşı Star Kadın Derneği basın açıklaması yaptı.

Van’da kadınları fuhuşa zorlayan polislerden biri tutuklandı

Van’da kadınlara zorla fuhuş yaptırılan masaj salonunun ortağı olan polislerden biri tutuklanırken, diğeri serbest bırakıldı. Açıklama yapan Van Valiliği olayı doğruladı.

İşten atılan çağrı merkezi çalışanı: Biz beraberken güçlüyüz!

Tüm zorluklara rağmen elimden gelenin fazlasını yaparak çalıştım. Fakat ayaklarımızın üstünde durmamıza izin verilmiyor. Bugün 'küçülmeye gidiyoruz' deyip çoğunluğu kadın olan işçiler işsiz kaldı.

Van’da bir uzman çavuş iki çocuğu istismara maruz bıraktı

Van’da görev yapan uzman çavuş Talip K., lise öğrencisi iki çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan tutuklandı.

Selin vurduğu Esenyamaç’ta kadın olmak…

Geleneksel toplum yaşam biçiminin daha yoğun olduğu Esenyamaç mahallesinde, toplumsal cinsiyet rollerinin de etkisiyle yaşanan sel felaketi kadın ve çocukta daha derinden etkisini gösteriyor.

Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı

Van Başkale ilçesinde etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen selde evi yıkılan bir kadın yaşananlara ağıt yaktı. Sele kapılan bir kadın da vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Tandır çukurunda sönen ciğerler…

Ekmek için zahmeti, eziyeti, çilesi bitmez bir uğraş, ama aynı zamanda kendini attığın döşeğe tok girmenin dayanağı tandır çukurları kadınları sağlığından ediyor…

Van Büyükşehir Belediyesi İstanbul Sözleşmesi afişlerini kaldırttı

Van Kadın Platformunun kentin çeşitli yerlerindeki bilboardlara astığı İstanbul Sözleşmesi afişleri Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı!

Başkaldıran kadınlara: Bir sevda iki yürek, Behice Dinçer…

Yazmak zordu Behice için, ancak o engelleri aşıp yazmaya karar verdi: 35 yıl sakladığım şeylerin bugün acısını çıkarıyorum ve kadınlar yazabiliyor demek istiyorum.’

Star Kadın Derneği: Türkiye’de sığınma evleri ve kapasiteleri yetersiz

Türkiye’de sadece 145 kadın sığınma evi bulunuyor. Star Kadın Derneği üyesi Meryem Aslan, kapasitesi 3 bin 482 ile sınırlı evlerin yetersiz ve sorunlu olduğunu belirtti.

Van Tekstilkent’te emek veren kim?

Pandemi döneminde artan hijyen ihtiyacı nedeniyle dünya çapında yıldızının parladığı söylenen Van Tekstilkent’te işçiler için parlayan hiçbir şey yok!

İranlı Z.N.’ye tecavüz eden faillerin davası ertelendi

Kurubaş Geri Gönderme Merkezinde İranlı Z.N.’ye tecavüz eden güvenlik görevlileri hakkında açılan dava duruşması, mütalaa verilmek üzere 13 Nisan’a ertelendi.

Star Kadın Derneği: 2020 yılında 24 başvuru aldık

2020 yılı faaliyet raporunu açıklayan Van Star Kadın Derneği, bir yıl içerisinde kendilerine 24 kadının başvurduğunu, 55 kişi ile görüşmelerin sağlandığını aktardı.

Van’da cinsel saldırı davası ertelendi

Van’da bindiği otobüste cinsel saldırıya uğrayan Berrin P. Ç.'nin şikayeti üzerine açılan dava 11 Mart 2021 tarihine ertelendi.