yurt

ÇEDES kapsamında lise yurtlarına imam görevlendirildi

ÇEDES kapsamında Ankara’daki meslek, fen ve anadolu lisesi olmak üzere toplam üç yatılı okula imam ve vaizler görevlendirildi.

ODTÜ’de kız yurdunu tahtakurusu bastı: Hijyensiz ortamda yaşıyoruz

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde öğrenci yurdunu tahtakurusu bastı. Uzun zamandır hijyensiz ortamlarda yaşadıklarını anlatan ODTÜ 3. Yurt öğrencisi genç kadınlar sorunun derhal çözülmesini istiyor.

Bir asansör nasıl bir cinayet aleti haline dönüştürüldü?

Bir asansörün üniversite öğrencilerinin canının sınandığı bir cinayet aletine nasıl dönüştüğünü öğrenciler kendi barınma koşullarına dair verdikleri örneklerle ortaya koydular.

Üniversite öğrencileri: Gençler geleceksizlik yüzünden intihar ediyor

Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Elif Zamir Khan ve yaşamına son veren bütün öğrenciler için basın açıklaması yaptı.

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi yaşamına son verdi, tepkiler yükseldi: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İzzah Elif Zamir Khan’ın yurt odasında cansız bedeni bulundu. Rektörlük öğrencinin intihar ettiğinin düşünüldüğü bilgisini paylaştı.

Kaza değil, ihmallerin göz göre göre getirdiği bir cinayet

KYK sorunu, yemek problemi, barınma problemi, hijyen problemi gibi… Tüm bu problemlerin içerisinde son noktayı koyan bu ihmalkârlık bize bir daha gösteriyor ki bu bir kaza değil, cinayettir.

Zamlar, baskıcı aileye bağımlılığı artırıyor

Hacettepe Üniversitesinin barınma ve yemekhane ücretlerine yaptığı zamların kadınların hayatı nasıl etkilineyor? Yurtta kapıları tek tek çalıp kadınlarla konuştuk.

Barınma sorunu genç kadınları riske açık hale getiriyor: ‘Maddi kaygılarım güvenlik kaygımın önüne geçti’

Üniversite öğrencisi genç kadınlar barınma sorununun, yeterli ve nitelikli yurt olmamasının sonuçlarının kendi yaşamlarına yansımalarını yazdılar...

İnönü Üniversitesi öğrencisi Meryem: ‘Yurt sorunu çözülmezse okulu donduracağım’

“Okulumuzda fakülte binası, yemekhane ve yurt hasar almış. Yerine bir şey de yapılmamış. Üniversite yıkılacaksa, binalardaki öğrenciler nerede eğitim alacak? Yurt yıkılırsa nerede kalınacak?"

Yanlış politikalar zincirine bir halka daha: Turizmi eğitime tercih ettiler

Uzaktan eğitim ve yurtları boşalttırma kararı, yanlış politikalar zincirine bir halka daha ekliyor.

Tek tip öğün ile nasıl doyacağız?

'Doymak için ne kadar para öderiz?' gibi sorular kafamızı kurcalıyordu. Gençlik ve Spor Bakanlığı tek tip öğün uygulamasıyla kaygılarımızı kökünden söküp attı...

Barınma sorunu genç kadınları istismara açık hale getiriyor

İzmir Demokrasi Üniversitesi öğrencisi Tuğçe, devlet öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamadığında barınabilecek bir yer arayışında yaşadıklarını anlatıyor...

Muğla'da öğrenciler ellerinde bavullarla sokakta

Üniversite öğrencisi Defne, Muğla'da öğrencilerin mecbur bırakıldığı göçebe hayatı, barınacak yer arayışlarındaki çaresizliklerini anlatıyor ve kurumları eyleme geçmeye çağırıyor.

Erdoğan yurtlar için ‘yeterli ve modern’ diyor, gerçeklik ise tam tersi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Saray'dan yaptığı açıklamada öğrenci yurtlarının yeterli ve modern olduğunu öne sürdü. SODEV Genç raporuna göre ise öğrenci sayısı artarken yurt kapasitesi düşüyor.

Munzur Üniversitesinde yurttan çıkarılan öğrenciler için eylem yapıldı

Tunceli Kız Öğrenci Yurdunda misafir olarak kalan öğrenciler yurda asil yerleşen diğer öğrencilerin gelmesiyle yurttan çıkarıldı. Yurt önünde toplanan yüzlerce öğrenci durumu protesto etti.

Fidan’ın yaşadıklarının gösterdiği: Devlet korumasındaki çocukları nasıl bir yaşam bekliyor?

Fidan’ın yaşamı şiddete maruz kalan, devlet korumasına alınan, yurttan çıktıktan sonra akıbetleri takip edilmeyen çocukların yaşadıklarını gözler önüne seren bir örnek...

Korkarak yaşamak istemiyoruz!

Ataşehir Öğrenci Yurdundan genç kadınlar yazdı: Geçen günlerde bir akranımızı daha kaybettik, Ceren’i. Ceren ne ilk ne son; acısı ne daha çok ne daha az. Biz bu haberlere alışmak istemiyoruz!

Mardin Kız Öğrenci Yurdunda ‘İffete aykırı’ kuralı

Mardin Kız Öğrenci Yurdunda kalan öğrenciler şort giydiği için uyarıldı ve öğrencilere ‘uygunsuz kıyafetle dolaşmamak’, ‘iffete aykırı hareketlerde bulunmamak’ kuralı getirildi.

Atatürk Yurdu’nun taşınmasına tepki: Kampüse uzak, metroya uzak, güvenli değil!

Ankara’da Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nun uyuşturucu operasyonlarıyla gündeme gelen Çinçin Mahallesi’ne taşınmak istenmesi öğrencilerde tedirginlik yaratıyor.

Yurtta kalanlara bir dokun, bin ah işit

Memleketinden dönen arkadaşlarımızı arayıp, ‘Nasılsınız?’ diye sorduk ‘Ah’ işittik. Hem hasret giderdik hem de yurtlarına dair dertlerini size yazalım dedik. Gelin onların dertlerine kulak verelim.