yüz yüze eğitim

Yüz yüze eğitimin ilk karnesi: MEB, kendi koyduğu kurallara dahi uymadı

MEB’in tüm sorumsuzluğunun yarattığı sorunları okullarda öğretmenler göğüsledi. Eğitim emekçilerinin yoğun mesaisi ile kayıplar telafi edilmeye çalışıldı.

‘Çocuklarımızın geleceği çalınıyor’

'Peki MEB’e soruyorum: Sınavlarda ne soracaksınız bu çocuklara? Bu çocukların iç içe geçmiş sınıflarını rahatlatmayı hiç düşünmediniz mi?'

Van’da 800 öğrenci herhangi bir liseye yerleşemediği için açıkta kaldı

Birçok okulun tadilat nedeniyle açılmadığı Van'da, öğrenciler kilometrelerce uzaklıktaki okullara gönderiliyor. Eğitim Sen yöneticisi Murat Atabay, 800 öğrencinin açıkta kaldığını söyledi.

İzmir Tabip Odası: Okullar açılmadan önce gerekli hazırlıklar yapılabildi mi?

Eğitimin başlamasıyla birlikte iki haftalık süreci değerlendiren İzmir Tabip Odası yanıt bekleyen soruları paylaştı.

Ders zili kepçeyle çaldı veliler tepkili: İki yıldır neredeydiler?

Mersin’de eğitimin başladığı gün bir okulun bahçesinde yapılan inşaata tepki gösteren veliler, ‘İki yıldır devlet neredeydi?’ diye sordu.

Yüz yüze eğitimle birlikte öğrencilerin psikolojik olarak desteklenmeye daha çok ihtiyacı var

Birçok öğrenci için evden ayrılmak, sabahları erken kalkmak ve bütün gününü eğitim alarak geçirmek büyük bir baskı yaratacak. Bazıları için ise bu eğitim sistemi içinde öğrenmedeki zorluklar artacak.

1 buçuk yılın ardından ders zili sorunlarla çaldı

Uzaktan eğitimde çok zorlandıklarını anlatan veliler yüz yüze eğitimin başlamasından memnun olsalar da alınmayan önlemler, artan eğitim masrafları ve pandemi nedeniyle kaygılı olduklarını söyledi.

Okullar açılıyor: Hazırlık yok belirsizlikler çok

Okulların hangi koşullarda açıldığını İstanbul Eğitim Sen 3 nolu Şube Sekreteri Meral Gülşen ile konuştuk.

Soruyoruz: 2 yıl boyunca Milli Eğitim ne yaptı?

Hep birlikte soralım Milli Eğitimin bütçesi nerelere harcandı! Neredeyse 2 yıl boyunca ne yaptı Milli Eğitim Bakanlığı ve neden yapmadı?

Kadın öğretmenlerin sıkıştığı üçgen:Ders-çocuk bakımı-ev işleri

‘Maalesef toplum bu süreçte öğretmenlere evde oturarak para kazanan kişiler damgasını vurdu. Oysa durum hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değil.’

Online matematik dersinden ne öğrendik?

‘Ailesinin maddi durumu iyi olan çocuklar belli bir destekle eksiklerini kapatabilir ama diğer öğrenciler eksiklerini nasıl kapatacaklar?’

Tuzluçayır’dan kadınlar: Okullar kapanmamak üzere açılsın

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği çevrelerindeki kadınlarla okulların açılmasını ve açık kalması için yapılması gerekip yapılmayanları konuştu.

‘Okulların açık kalmasında bize düşen sorumluluk büyük’

Batıkent Kardelen Mahallesi Petrol-İş Sitesinde Ekmek ve Gül çağrısı ile yan yana geldiğimiz kadınlarla online eğitimin çocuklarını nasıl etkilediğini konuştuk.

‘Güya okula gitmiş ama eğitim alamamış bir nesil oluşmasın’

‘Online eğitim yüz yüze gibi olmuyor, kesinlikle öğretmenle göz teması olmadan olmuyor. Şefkatle başlarına dokunan bir el olmadan olmuyor. Ekran başında doğru yanlış öğrenilmiyor.’

Önlemler alınsın, yüz yüze eğitim başlasın

Yarı zamanlı eğitim nedeniyle çocuğunu özel okula gönderen kamu emekçisi bir kadın, çalışan anne babalar olarak gerekli gerekli önlemlerin alınarak bir an önce okulların açılmasını istiyor.

Yüz yüze eğitim için okullar açılsın, okulların açık kalması için gerekli önlemler bir an önce alınsın!

Eğitimin çocukların ihtiyaçları ve güvenlikleri gözetilerek yüz yüze sürdürülmesi, okulların açık kalmasının sağlanması için hep birlikte sözümüzü, taleplerimizi, eylemlerimizi görünür kılalım!

Veli-Der: Yüz yüze eğitim için nöbetteyiz

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), tüm velileri, yüz yüze, kamusal eğitim hakkına sahip çıkan tüm kesimleri okul önlerinde, mahallelerde, sokaklarda, seslerini duyuracakları her yerde nöbete çağırdı.

Yüz yüze eğitimin koşullarının sağlanmasında ısrarcı olunmalı

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Eğitimde hayat eve sığdırılmaya çalışılırsa, yoksulluk, erken yaşta evlilik, şiddet, taciz, tecavüz ve ensest vakalarının artışı söz konusu olur.

‘Eğitim yüz yüze olmalı ama gerekli önlemler alınarak’

Bir yandan okulların açılmasını, eğitimin yüz yüze yapılması gerektiğini söylerken bir yandan çeşitli kaygılar taşıyan eğitim emekçisi kadınlar, bu süreçte yaşadıklarını da paylaştı.

Veli-Der: Salgın önlemleri okullara bırakıldı; merkezi planlama yok

Koronavirüs salgınının gölgesinde başlatılan yüz yüze eğitim için çocuklarını okullara gönderen veliler, alınması gereken tedbirlerdeki yetersizliklerden dolayı kaygılı.