İran edebiyatında uçuşu hatırlatan kadınlar
Hazırladığımız dosyada 1800’lerden günümüze İran edebiyatında ve tarihinde mücadeleleriyle etki yaratmış, mücadele önderi olmuş kadınları kaleme aldık.

Füruğ Ferruhzad’ı boyun eğmemesiyle, isyankarlığıyla, cesaretiyle, aşkıyla bilirsiniz. İran edebiyatını aydınlatan isimlerden biri olarak tanınır. “Uçuşu hatırla” der Füruğ. Ancak tek isim değildir elbette; İran edebiyatı Füruğ gibi birçok kadının dokunuşu, mücadelesi ve cesaretiyle uçuşu hatırlatır, öğretir. Pek tanınmazlar, bilinmezler. Ama öyle dokunmuşlardır ki tarihe, değiştirmişlerdir tarihin seyrini... Dünyada isimleri anılmasa da bu kadınlar bugün İran’da süren özgürlük mücadelenin birer aynası, ışık tutanı olmuşlardır. Hazırladığımız dosyada 1800’lerden günümüze İran edebiyatında ve tarihinde mücadeleleriyle etki yaratmış, mücadele önderi olmuş kadınları kaleme aldık.

İyi okumalar…

Takipte kalın 😊


Perdeleri yırtanlar, kapıları açanlar: Tahere ve Pervin | Hazırladığımız dosyanın ilk yazısında 1800'lerde İran edebiyatına yön vermiş, kadın hareketine önemli etkiler yaratmış Tahere Qürretüleyn ve Pervin İtisami'yi kaleme aldık.Mücadele önderleri, şairleri, yazarları: Merziye ve Gazal |Hazırladığımız dosyanın ikinci yazısında İran'da monarşiye karşı mücadele önderleri olmuş, şiirleri ve yazılarıyla hafızalara kazınmış Merziye Ahmadi Uskuyi ve Gazal Ayati'yi kaleme aldık.


En sert dönemde kalemi, mücadeleyi bırakmayanlar: Simin ve Gazale | Dosyamızın son yazısında İran'da en sert dönemde kalemi, mücadeleyi bırakmayan Simin Behbahani ve Gazale Alizade'yi kaleme aldık.

İlgili haberler
İranlı şair Furuğ Feruhzad’un sesi hâlâ bizimle...

Kısacık ömrüne isyan dolu şiirlerini sığdıran ve o şiirleriyle hala bugünümüze ışık tutan İranlı şai...

GÜNÜN ŞARKISI Khooneye Ma

Evini özleyenler, evini arayanlar, yolunu bulamayan, yoldan çıkanlar, O'nu arayanlar, O'na kavuşanla...

Leyla’nın kardeşleri: Bir aile dramının ötesinde

Yönetmenliğini Saeed Roustayi üslenen Leyla’nın Kardeşleri filmi İran’da yaşayan yoksul bir ailenin...